Centre spatial guyanais

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Raketa Ariane 5 pripravená na štart z kozmodrómu

Centre spatial guyanais (doslova Guyanské kozmické centrum) je kozmodróm, ktorý leží blízko mesta Kourou vo Francúzskej Guyane.

Zariadenie je v činnosti od roku 1968. Poloha v blízkosti mesta Kourou je mimoriadne výhodná na vybudovanie kozmodrómu z dôvodu blízkosti rovníka, a preto, že raketu štartujú nad more. Z kozmodrómu sú vypúšťané družice a sondy Európskej kozmickej agentúry (ESA), Francúzskej kozmickej agentúry (CNES), ale aj satelity komerčnej firmy Arianespace.

Miesto na stavbu zariadenia bolo vybrané v roku 1964 a Francúzsko si tu vybudovalo svoj kozmodróm. Keď bola v roku 1975 založená Európska vesmírna agentúra, Francúzsko ponúklo novovzniknutej agentúre Guyanské kozmické centrum na používanie. Komerčné štarty sa predávajú tiež mimoeurópskym agentúram. ESA hradí dve tretiny rozpočtu kozmodrómu a financuje tiež rozširovanie a úpravy komplexu pri vývoji nosičov Ariane. Pozemný segment sa skladá z budov pre prípravu rakiet a satelitov, štartovacieho zariadenia a závodu na výrobu paliva.

Kourou leží približne 500 km severne od rovníka, na 5°8´ severnej šírky. Na tejto zemepisnej šírke pridáva zemská rotácia rakete rýchlosť 460 m/s[1], pokiaľ štartovná trajektória smeruje na východ. Preto sa dá satelit ľahšie dopraviť na obežnú dráhu.

Protipožiarne zabezpečenie rieši Parížska požiarna brigáda. Bezpečnosť zabezpečujú jednotky francúzskych žandárov (Gendarmerie) spolu s 3. pechotným plukom francúzskej cudzineckej légie a ďalšími vojenskými jednotkami.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Satellite Programmes Overview - Launching Satellites. EUMETSAT. prístup: 30 December 2010.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]