Dávid Dobrík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dávid Dobrík
Dávid v roku 2018
Dávid v roku 2018
Štát pôsob.USA
Narodenie23. júl 1996 (24 rokov)
Košice, Slovensko
BydliskoLos Angeles, Kalifornia, USA
Národnosťslovenská
Štátna príslušnosťamerická
Zamestnanieyoutuber, viner, komik
Známy vďakaYouTube, Vine
Profesiayoutuber
Aktívne roky2014 – súčasnosť
SúrodenciToby, Ester, Sara
ManželkaLorraine Nash (máj 2019 – jún 2019)

Dávid Dobrík (* 23. júl 1996, Košice) je slovenský youtuber a vloger. Je známy tým, že je pomyselným lídrom populárnej skupiny ľudí na YouTube s názvom The Vlog Squad. Svoju kariéru začal na platforme Vine pred koncom roka 2014. Jeho videá, ktoré majú typ vlogov, často obsahujú jeho blízkych priateľov a kolegov, bývalých vinerov ako napríklad – Liza Koshy, Alex Ernst, Gabbie Hanna a Jason Nash. Jeho hlavný kanál na YouTube dosiahol viac ako 17,5 milióna odberateľov.

Život[upraviť | upraviť kód]

Dávid sa narodil 23. júla 1996 v Košiciach. Jeho rodina sa presťahovala do Vernon Hills v Illinois na predmestie Chicaga, zatiaľ čo mal šesť rokov.[1] Dobrík je chránený americkou imigrantskou politikouDACA, ktorá ho aj napriek tomu, že nie je Američan, oprávňuje zostať v USA, kedže do Ameriky prišiel ako dieťa. Toto nariadenie bolo založené Barackom Obamom, no hrozí mu zrušenie a kvôli tejto skutočnosti Dávid nemôže opustiť územie Spojených štátov.[2] Neskôr počas svojho štúdia sa presťahoval do Los Angeles, aby posilnil svoju kariéru na platforme Vine. Dávid má troch súrodencov menom Ester, Sara a Toby.[3]

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

2013–2016: Začiatky na Vine a YouTube[upraviť | upraviť kód]

V roku 2013 Dávid nahral svoje prvé krátke video na Vine. Na tvorení Vineoch spolupracoval aj s inými populárnymi Vinermi ako Liza Koshy, The Gabbie Show, Jason Nash a Zane & Heath. Pred založením svojho vlastného kanála na YouTube bol Dávid súčasťou skupiny zvanej Second Class (Druhá Trieda). Na konci pôsobenia tohto kanála v roku 2015, Dávid a jeho spolutvorcovia získali viac ako 18 000 odoberateľov. Koniec kanála Second Class prišiel onedlho a Dávid si založil svoj osobný kanál na YouTube s názvom "David Dobrik". Od založenia kanála, videá pozostávali z komických vlogov založených na reálnych životných situáciách, v ktorých figurovalo mnoho z jeho bývalých "kolegov" z Vineu. V auguste 2016 si Dávid vytvoril svoj druhý kanál, David Dobrik Too, kde uverejňuje tzv. "bloopers" (krátke klipy, ktoré sa nedostali do jeho videí na hlavnom kanále) a videá s výzvami (ang. challenge).

2017-súčasnosť: YouTube a "The Vlog Squad"[upraviť | upraviť kód]

V posledných rokoch si Dávid získal veľa fanúšikov vďaka svojim videám s veľkým nasadením a energiou, ktoré na YouTube pridával tri krát do týždňa (teraz dva krát).[4]

V roku 2017 Dobrík vyhral ocenenie Vlogger roka na 9. ročníku Shorty Awards.[5] V roku 2018 Dávid vyhral ocenenie "First Person" na 2018 Streamy Awards, zatiaľ čo The Vlog Squad získala titul "Best Ensemble Cast" pod názvom "David's Vlog".[6]

Spolu s Jasonom Nashom má svoj vlastný podcast s názvom "VIEWS". V septembri 2018, si Dávid vytvoril svoj tretí kanál na YouTube, ktorý nesie názov "Views Podcast", kde uverejňuje videá z jeho podcastov.

The Vlog Squad[upraviť | upraviť kód]

Termín alebo názov "Vlog Squad" označuje skupinu priateľov, ktorá sa objavuje v Dobríkových vlogoch. Niekoľko členov prišlo aj odišlo, ale viaceré zdroje uvádzajú zoznam najčastejšie "vystupujúcich" členov tejto skupiny.[7] Dávid pôsobí ako "vodca" tejto skupiny, kedže samotná skupina je ním často poháňaná a združovaná. Medzi tých, ktorí sa vo vlogoch vyskytujú najčastejšie a sú považovaní za členov Vlog Sqad patria okrem iného – Liza Koshy, Josh Peck, Jason Nash, Scotty Sire, Kristen McAtee, Zane Hijazi, Heath Hussar, Matt King, Dom Zeglaitis, Alex Ernst, Toddy Smith, Corinna Kopf, Jeff Wittek, Carly Incontro, Erin Gilfoy (Gabbie Hanna), BigNik, Elton Castee a Trisha Paytas.[8]

V jeho vlogoch sa objavilo aj mnoho celebrít, ako napríklad Drake Bell, John Stamos, Paris Hilton, Kylie Jenner, Kendall Jenner, Kaia Gerber, Lil Pump, Rob Riggle, Charlie Puth, Rebecca Black, Miranda Cosgrove a Howie Mandel. Vo videách sa často objavujú aj priatelia z jeho rodného mesta Vernon Hills, vrátane jeho asistentky Natalie Mariduena.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Od konca roku 2015 do začiatku roku 2018 randil s Liza Koshy, no ich rozchod oznámili až v júni 2018. Odvtedy zostali priateľmi. Dávid uviedol, že hovorí po slovensky a maďarsky. V máji 2019 sa Dávid legálne oženil s Lorraine Nashovou, matkou Jasona Nasha, kvôli časti jedného zo svojich vlogov.[9]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. SHUKMAN, Harry. Who is David Dobrik? Everything you need to know about the YouTube star [online]. babe.net, 2018-06-15, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. BERMAN, Nat. Five Things You Didn’t Know about David Dobrik [online]. tvovermind.com, 2018-02-05, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. David Dobrik YouTube Star [online]. famousbirthdays.com, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. CHIMENTO, Samantha. 6 ​Reasons Why You Should Be Watching David Dobrik's Vlogs [online]. theodysseyonline.com, 2017-03-28, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. David Dobrik - Vlogger of the Year - The Shorty Awards [online]. shortyawards.com, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  6. SCHAFFSTALL, Katherine. Streamy Awards 2018: Winners List [online]. billboard.com, 2018-10-23, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  7. Vlog Squad YouTube Links - Home [online]. vlogsquadyoutubelinks.weebly.com, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  8. RUNNELLS, Riley. Everything you need to know to about David Dobrik and the Vlog Squad [online]. thepostathens.com, 2018-10-31, [cit. 2019-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
  9. Kancelária Clark County Clerk, Manželské záznamy, 17. máj 2019
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku David Dobrik na anglickej Wikipédii.