Donecká ľudová republika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Donecká ľudová republika
Vlajka Doneckej ľudovej republiky Znak Doneckej ľudovej republiky
Vlajka Znak
Národné motto:
nie je
Štátna hymna:
Вставай, Донбасс! (Vstavaj, Donbass!)
Donetskrepublic.svg
Hlavné mesto Doneck
48°0′ s.š. 37°48′ v.d.
Najväčšie mesto Doneck
Úradné jazyky Ruština, Ukrajinčina


Štátne zriadenie
Prezident
Predseda vlády
Unitárna poloprezidentská
republika

Alexander Zacharčenko
Pavel Gubarev
Vznik 7. apríl 2014
Susedia Ukrajina, Rusko, Luhanská ľudová republika (medzinárodne neuznávaná)
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
? km²   
? km² ( %)
Počet obyvateľov
 • hustota ()
 

/km²
Mena Ukrajinská hrivna (UAH)
Ruský rubeľ (RUB)
Časové pásmo
 • Letný čas
Moskovský čas (UTC+3)
Moskovský čas (UTC+3)
Internetová doména
Smerové telefónne číslo +

Donecká ľudová republika alebo skrátene DĽR (rus. Донецкая Народная республика, ДНР, ukr. Донецька народна республіка, ДНР) je republika na východe Ukrajiny uznaná iba Luhanskou ľudovou republikou, (ktorá je uznaná iba Doneckou ľudovou republikou a Južným Osetskom[1]) a Južným Osetskom, čo znamená, že žiadny člen OSN Doneckú ľudovú republiku neuznáva. Ukrajina označuje Doneckú ľudovú republiku za teroristov[2] a vedie proti nim protiteroristickú operáciu. V máji 2014 Donecká ľudová republika podpísala z Luhanskou ľudovou republikou dohodu o vytvorení konfederácii tzv. Novorusko. Nové Rusko je historický názov používaný pre oblasť južnej a východnej Ukrajiny v 18. storočí, po jeho dobytí Ruskou ríšou. Donecká ľudová republika vyhlasila svoju nezávislosť 7. apríla 2014, keď boli Doneckou ľudovou republikou obsadené vládne úrady v Donecku. 11. mája 2014 bolo v Doneckej oblasti vyhlásené referendum, či obyvatelia súhlasia s vyhlásením Doneckej ľudovej republiky a oddelením sa od Ukrajiny.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Prezident Južného Osetska uznáva nezávislosť Doneckej ľudovej republiky [online]. [Cit. 2014-06-27]. Dostupné online.
  2. Ukrajinský generálny prokurátor klasifikuje samozvanú Doneckú a Luhanskú republiku ako teroristické organizácie [online]. [Cit. 2014-05-16]. Dostupné online.
  3. Východ Ukrajiny vyhlásil nezávislosť, chceme do Ruska žiadajú separatisti [online]. [Cit. 2014-05-12]. Dostupné online.