Erb Ružomberka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Erb Ružomberka tvorí heraldická ruža na bielom (striebornom) štíte. Jej stred tvorí žltý (zlatý) semenník, ktorý je prebodnutý zlatým šípom zhora nadol. Semenník obklopuje päť zhodných červených lupeňov usporiadaných do päťuholníka. Spoza lupeňov vyčnievajú štyri zelené tŕne. Tento motív používajú aj mnohé miestne organizácie, ktoré symbolizuje ich spätosť s regiónom. Ide o športové organizácie (MFK Ružomberok) alebo rôzne občianske združenia.

Povesť o vzniku erba[upraviť | upraviť zdroj]

Tam kde dnes stojí Kostol sv. Ondreja bol kedysi bohatý porast ruží. Z toho bol odvodený aj názov Ružomberka. Jedného dňa sa princ z Likavského hradu v deň svojej svadby vybral na poľovačku do neďalekých lesov.

pri spiatočnej ceste na hrad prechádzal popri spomínanom ružovom vŕšku. Pri pohľade na ružové kríky v nich spozoroval pohyb. V domnienke, že ide o srnu, napol luk so šípom a vystrelil smerom do porastu, odkiaľ pohyb vychádzal. Keď sa priblížil na miesto, zbadal že pohyb nevyvolala srna, ale jeho snúbenica. Šíp ju zasiahol priamo do srdca. Predtým šíp prestrelil ružu, ktorá tvorí erb mesta Ružomberok.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]