Železničná trať Ružomberok – Korytnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ružomberok – Korytnica
Základné informácie
Číslo trate zrušená (predtým 870)
Prevádzkovateľ ČSD
Dĺžka 23,564 km
Parametre trate
Rozchod 760 mm
Počet koľají 1
Napájacia sústava neelektrifikovaná
Max. sklon 2%
Max. rýchlosť 40 km/h
Priebeh trate
Ružomberok žel. st.

Ružomberok- Malé nádražie Biely Potok Biely Potok- papiereň Podsuchá Liptovská Osada- píla Liptovská Osada Patočiny

Korytnica

Železničná trať Ružomberok – Korytnica spájala v rokoch 1908 až 1974 mesto Ružomberok s nízkotatranskými kúpeľmi Korytnica.

Úzkorozchodná trať s rozchodom 760 mm mala pôvodne spojiť Ružomberok ležiaci na Košicko-bohumínskej železnici, s Banskou Bystricou smerom na juh, a na Oravu a do Poľska na sever. Pôvodný projekt s normálnym rozchodom (1435 mm) sa napokon nerealizoval. Schválený bol nakoniec variant s úzkym rozchodom (760 mm), ktorý mal zabezpečiť spojenie obcí a firiem z Revúckej doliny s mestom a železničnou stanicou Košicko-bohumínskej železnice v Ružomberku, ako aj prepravovať kúpeľných hostí do kúpeľov v Korytnici.

Oproti pôvodnému plánu bol spoločnosťou Mandel a Révész realizovaný len 23,564 km dlhý úsek z Ružomberku údolím riečky Revúcej a Korytnickou dolinou do kúpeľov Korytnica. Sprevádzkovanie Miestnej viciálnej železnice Ružomberok - Korytnica bolo 5. júna 1908. Spočiatku bola prevádzkovaná Košicko-bohumínskou železnicou, od roku 1921 Česko-slovenskými dráhami. Posledným dňom prevádzky bol 28. september 1974 a následne bola unikátna trať vrátane zvršku zlikvidovaná, aby ustúpila rozvíjajúcej sa automobilovej doprave.

Zastávky na trati[upraviť | upraviť zdroj]

Trať mala 9 zastávok a dĺžku 24 km.

Lokomotívy a vagóny[upraviť | upraviť zdroj]

Ako prvá dodávala tri lokomotívy typu 51 pre železnicu budapeštianska fabrika MÁVAG. Počas prvej svetovej vojny boli premiestnené k Heeresfeldbahn a slúžili na trati Gardena Fleimstalbahn a vojenskú prepravu na Predných Dolomitoch. Po roku 1918 ostali lokomotívy v talianskom Tirolsku. Talianske štátne dráhy ich neskôr umiestnili na miestnu železničnú trať Mori - Arco - Riva v Trentine.

Prevádzka bola dočasne zachovaná vďaka lokomotívam z Borzsatalskej dráhy (dnes Ukrajina). Neskôr prišli lokomotívy triedy kkStB - rady U, ktoré boli na trati používané až do roku 1959. Od päťdesiatych rokov Česko-slovenské štátne dráhy jazdili na trati s dieslovými lokomotívami radu T47.0. Pre osobnú prepravu bolo nakúpených 10 nových vagónov typu Balm/u od ČKD Tatra. Po zrušení trate boli premiestnené do Jindřichovho Hradca, pre JHMD kde jazdia dodnes. Pôvodná parná lokomotíva U37 006 je ako pamätník umiestnená v parku pred železničnou stanicou v Ružomberku.

Snahy o obnovu trate[upraviť | upraviť zdroj]

Zrušenie trate v roku 1974 prinieslo vlnu nespokojnosti miestnych obyvateľov aj návštevníkov kúpeľov Korytnica. Po roku 1989 bolo niekoľko snáh zo strany mesta Ružomberok, miestneho občianskeho združenia a nadšencov trať obnoviť. V súvislosti s kandidatúrou na olympijské hry v roku 2006 na Slovensku, sa myšlienkou výstavby dopravného systému v Revúckom Podolí zaoberali aj ŽSR. Jednou z alternatív bola električka podobne ako vo Vysokých Tatrách. Posledná myšlienka obnovy pochádza z roku 2012.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]Súradnice: 48°59′18″S 19°16′50″V / 48,988222°S 19,280491°V / 48.988222; 19.280491