Nitrianska poľná železnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nitrianska poľná železnica
Rušeň NPŽ U36.001 (typ ČKD CP 760/90 r.v.1949) s vyhliadkovými vozňami na okruhu
Rušeň NPŽ U36.001 (typ ČKD CP 760/90 r.v.1949) s vyhliadkovými vozňami na okruhu
Základné informácie
Číslo trate904[1]
PrevádzkovateľSlovenské poľnohospodárske múzeum
Dĺžka2,6 km
Otvorenie23. august 1985
Parametre trate
Rozchod760 mm
Počet koľají1
Min. radius40 m
Max. sklon20,76 ‰
Max. rýchlosť10 km/h
Priebeh trate
Head station
Brána
Straight track
Small bridge over water
potok Selenec
Straight track
Unknown route-map component "STR+l" Transverse track Unknown route-map component "ABZg+r"
Straight track Station on track
Skanzen
Straight track Straight track
Straight track Straight track
One way leftward Transverse track Unknown route-map component "ABZgr"
Unknown route-map component "ENDEe"
Depo

Nitrianska poľná železnica (NPŽ) sa nachádza v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu (SPM) v Nitre. Bola vytvorená ako súčasť expozície SPM a jej pôvodné koľaje pochádzajú z cukrovarskej železnice v Želiezovciach. Železnica na výstavisku oficiálne funguje od prvej jazdy v roku 1985. Rozchod koľají je 760 mm. Tvorí ju okruh (1,6 km) a trať spájajúcu skanzen s výstaviskom Agrokomplex (1 km).[2]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá myšlienka na výstavbu Nitrianskej poľnej železnice vznikla v prvej polovici 80. rokov 20. storočia pri budovaní skanzenu v areáli výstaviska Agrokomplex. Prvým zámerom bola stavba menšieho odstavného koľajiska v dĺžke zhruba 250 m, na ktorom by boli staticky umiestnené získané nákladné vozne používané na cukrovarských, poľných a hospodárskych železniciach. Takýchto železníc bolo na juhu Slovenska nespočet, hlavne v blízkosti cukrovarov (Šurany, Sládkovičovo, Trnava, Pohronský Ruskov, Trebišov), väčších majerov a štátnych majetkov. Tie už ale v 80. rokoch v prevádzke neboli, len na niektorých miestach bolo možné nájsť aspoň fragmenty, ako vozne, koľaje, mosty apod. Z toho dôvodu vznikla  potreba dokumentácie technického pokroku a jeho zachovanie pre budúce generácie.

Pôvodný zámer stavby statického odstavného koľajiska bol nahradený stavbou funkčnej železnice, ktorá by slúžila hlavne na prepravu návštevníkov. Stavbe predchádzal prieskum priamo v teréne južného Slovenska, kde v najkompletnejšom stave bola poľná železnica cukrovaru v Pohronskom Ruskove pri Želiezovciach. Po dohode so Štátnym Majetkom (ŠM) Želiezovce sa podarilo získať niekoľko sto metrov koľajníc, podvalov, výhybiek, nákladných vozňov (napríklad vozne na prepravu cukrovej repy, vozeň na vývoz maštaľného hnoja, vozeň na prepravu dobytka, mliekarenskú cisternu) a jeden osobný vozeň. Žiaľ, v tomto období sa tu už nenachádzala žiadna parná lokomotíva, všetky historicky cenné lokomotívy skončili v zberných surovinách.

Prvý úsek NPŽ sa začal budovať v apríli 1985 stavbou cca 500 m trate smerom k výhybni pri depe. Prvý slávnostný vlak NPŽ bol vypravený 23. august 1985, na čele s parnou lokomotívou U 34.901 zapožičanú z Múzea Kysuckej dediny vo Vychylovke.[2] V súprave bol radený osobný vozeň BCi/i 259 získaný zo ŠM Želiezovce, pôvodne slúžiaci na trati ČSD Ružomberok – Korytnica-Kúpele a pôvodne tzv. bufetový vozeň z lesnej železnici vo Vígľaši, v súprave radený ako služobný vozeň. O rok neskôr, pri príležitosti otvorenia výstavy Agrokomplex ´86 bol verejnosti sprístupnený kilometrový úsek z výhybne (v roku 1985 koncová stanica pri depe) do železničnej stanice Skanzen, čím bol dokončený okruh na hranici areálov skanzenu a výstaviska. Posledný postavený úsek medzi žst. Skanzen a žst. Brána bol dokončený pred začatím výstavy Agrokomplex ´90. Tento úsek slúži prioritne na dopravu návštevníkov medzi výstaviskom a múzeom.

Prevádzka[upraviť | upraviť zdroj]

Nitrianska poľná železnica premáva len v určené dni počas podujatí v SPM (napríklad Ukážky historických bojov, Noc múzeí a galérií, Mikulášsky vlak a iné) alebo zvlášť významných výstavách v areáli výstaviska Agrokomplex (ako Agrokomplex, Autosalón-Autoshow). Vlaky v týchto dňoch premávajú podľa potreby a dopytu, bez zavedeného cestovného poriadku v zhruba 15 až 20 minútovych intervaloch. Samozrejmosťou sú jazdy na objednávku. Pre informácie o jazdách je vhodné sledovať facebookové stránky Slovenského poľnohospodárskeho múzea.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. https://www.rail.sk/arp/slovakia/history/histzsr.htm
  2. a b História NPŽ [online]. spmnitra.sk, [cit. 2017-02-11]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°18′07″S 18°06′41″V / 48,3019°S 18,1114°V / 48.3019; 18.1114