Preskočiť na obsah

Evanjelický kostol augsburského vyznania v Senici

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Evanjelický a. v. kostol Senica
Evanjelický kostol v Senici
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Trnavský kraj
Okres Senica
Mesto Senica
Náboženstvo  
 - cirkev ECAV
 - dištrikt Západný dištrikt
 - seniorát Myjavský seniorát
 - cirkevná zbor Senica
Adresa Hollého 747
905 01 Senica
 - súradnice 48°40′49″S 17°22′26″V / 48,680381833°S 17,373987436°V / 48.680381833; 17.373987436
Ďalšie údaje  
 - počet veží 1
Štýl klasicistický
Výstavba 1783
 - dokončenie 1784
 - rekonštrukcia 1794, 1882
Poloha kostola na Slovensku
Poloha kostola na Slovensku
Poloha v rámci kraja
Poloha v rámci kraja
Wikimedia Commons: Lutheran church in Senica
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Evanjelický a. v. kostol na Hollého ulici v Senici na Slovensku je tolerančný kostol pôvodne bez veže vybudovaný v rokoch 1783 – 1784 v klasicistickom slohu. Veža je z roku 1794. Kostol slúži Cirkevnému zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Senický evanjelici si vystavali v roku 1631 kostol ktorý stojí na Námestí oslobodenia. Od roku 1654 sa stal katolíckym.[1] Terajší kostol sa im podarilo postaviť až po 130 rokoch. Bolo to v období ukončenia Protireformácie a vďaka Tolerančnému patentu ktorý vyhlásil Jozef II. 13. októbra 1781. Medzi významné osobnosti zboru patrili Štefan Pilárik, Viliam Paulíny, Martin Braxatoris Sládkovičov, ktorým spolu s ďalšími 18 farármi pôsobiacimi v zbore odhalili pamätnú tabuľu na tamojšej fare 15. mája 2011 pri príležitosti 420 výročia cirkevného zboru.[2]

Budova[upraviť | upraviť zdroj]

Obdĺžniková budova kostola s dodatočne dostavanou vežou, ma jednoradové okná s polkruhovým ukončením. Nahradili pôvodné dvojradové v roku 1884. Vonkajšia fasáda je hladká s pásovou rustikou a ukončená podstrešnou rímsou. Na priečelí má kordónovú rímsu. Pozdĺžny sieňový priestor je zaklenutý valenou segmentovou klenbou a medziklenbovými pásmi. Z troch strán je murovaná pilierová empora s dreveným parapetom, pilastrami a geometricky delenými kazetami. Bielej farbe kontrastuje zlatá.

Oltár[upraviť | upraviť zdroj]

Oltár je drevený, polychrómovaný, klasickej stĺpovej architektúry, ukončenej kladím s nadstavcom v ktorého strede je kazateľnica, ktorá má rezonančnú striešku. Oltár je zo strán opticky podopieraný vertikálnymi meandrovými volútami. Oltárny obraz je olejomaľba na plátne z roku 1884, namaľoval ju maliar Oeser a jej námetom je ukrižované Kristovo telo. Obraz ma dramatickú, svetelne kontrastnú kompozíciu.

Organ[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa venovania pochádza z roku 1829 a daroval ho Michal Žarnócsay. Organ je drevený, polychrómovaný a má klasicistickú dvojdielnu skriňu. Organovú skriňu nesie vysoký podstavec.

Krstiteľnica[upraviť | upraviť zdroj]

Krstiteľnica pochádza z obdobia vzniku kostola, je kamenná, okrúhla s hnedo zelenou polychrómiou. Kalich lupeňovej profilácie je prikrytý dreveným vrchnákom, zdobený plastickou skupinou krstu Krista.

Stallum[upraviť | upraviť zdroj]

Stallum je dvojsedadlové, drevené a polychromované. Na parapete je zdobené dvoma kazetami s volútami a rokajom. Podobné ozdobné prvky sa objavujú aj na bokoch bohato zdobeného organu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • BRAXATORIS, Martin: HISTORIA CIRKVE EVANJELICKEJ A. V. SENICKEJ... Myjava: Kníhtlačiareň Daniela Pažického, 1922, str. 197
  • Štefan Zajíček: Kultúrno-historické pamiatky Senice, v: Senica – dejiny mesta, Zost. Benža Mojmír, Senica Mestský úrad, 1996, str. 165

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]