Preskočiť na obsah

Evanjelický kostol v Príbovciach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Evanjelický kostol v Príbovciach
Pohľad na kostol od juhozápadu
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Žilinský kraj
Okres Martin
Obec Príbovce
Náboženstvo  
 - cirkev Evanjelická cirkev a.v.
 - dištrikt Východný
 - seniorát Turčiansky seniorát
 - cirkevný zbor Príbovce
Adresa Príbovce 116
 - súradnice 49°00′16″S 18°52′53″V / 49,004341°S 18,881351°V / 49.004341; 18.881351
Ďalšie údaje  
 - počet lodí 1
 - počet veží 1
Štýl barok, klasicizmus
Výstavba 1829
 - dokončenie 1901
Poloha kostola na Slovensku
Poloha kostola na Slovensku
Wikimedia Commons: Lutheran church in Príbovce
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Evanjelický kostol v Príbovciach je barokovo-klasicistický kostol z roku 1829, ktorý bol postavený na mieste staršieho tolerančného chrámu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Veriaci z Príboviec pôvodne patrili pod cirkevný zbor v Svätom Petri, ktorý v rámci reformačného hnutia prestúpil na evanjelickú vieru v roku 1580. O význame príbovskej dcérocirkvi svedčí fakt, že v roku 1640 si veriaci postavili vlastný chrám. Uvádza sa, že sa jednalo o polodrevenú stavbu na staršom základe. Evanjelici o svoj chrám prišli v roku 1710, kedy katolícka vrchnosť rozhodla o odobratí všetkých kostolov a škôl protestantom a taktiež zákaze ich bohoslužieb. V tomto období mali príbovskí evanjelici možnosť navštevovať artikulárny chrám v Necpaloch. Príbovčania tiež využívali Služby Božie v kaštieli Benických, aj napriek tomu, že účasť bola zakázaná.

Samostatný cirkevný zbor mohol vzniknúť až v roku 1783, teda po vydaní Tolerančného patentu Jozefa II. Udialo sa tak pod záštitou miestnych zemanov Jozefa Benického a jeho manželky Rebeky rod. Lehotskej. Postavili si jednoduchý drevený kostol bez veže, na mieste ktoré bolo určené kráľovským komisárom. Zemania museli doložiť dostatočné finančné prostriedky na stavbu a jej udržiavanie, plat farára a tiež minimálne sto evanjelických rodín v okolí nového kostola. V roku 1784 už bol dokončený kostol s farou a ev. školou.[1] Tento kostol však nepostačoval veľkému počtu veriacich z Príbociec a okolia a tak sa pristúpilo ku stavbe nového kostola v roku 1829. Postupne prechádzal stavebnými úpravami, ako v roku 1863, kedy na náklady Pavla Párička zo Sedmohradska bola vybudovaná nová sakristia. V roku 1901 prešiel zásadnou úpravou, bola vybudovaná veža kostola a taktiež interiér bol doplnený o historizujúcu dekoratívnu výmaľbu.[2]

Architektúra kostola[upraviť | upraviť zdroj]

Evanjelický kostol sa nachádza na severnom okraji obce. Dnešná stavba je barokovo-klasicistické jednolodie s polkruhovo ukončenou svätyňou z roku 1829. Veža z roku 1901 je štvorpodlažná s cibuľovou strechou a lucernou. Fasády kostola sú jednoduché, členené lizénami na polia s polkruhovo ukončenými oknami. Interiér kostola je zaklenutý troma poľami valenej klenby so styčnými výsečami s nízkymi čelami luniet. V interiéri sa nachádza trojramenná empora s organom z roku 1935 umiestnenom v historizujúcej organovej skrini. Autorom je pravdepodobne Jan Tuček z Kutnej Hory. Steny siene kostola sú vyzdobené dekoratívnou a figurálnou výmaľbou s prvkami secesie v pastelových farbách z roku 1901. Oltár, edikulového typu s nadstavcom, pochádza z roku 1829, teda z obdobia vzniku kostola. Je postavený v striedmom klasicistickom duchu a je pamiatkovo chránený. Oltárny obraz je z roku 1906. Kazateľnica tvorí s oltárom jeden štýlový súbor, pochádza z rovnakého obdobia. Krstiteľnica je taktiež z obdobia postavenia kostola, nesie znaky klasicizmu. V interiéri kostola sa ďalej nachádza obraz Posledná večera, rustikálna práca z prelomu 18. a 19. storočia, ktorý pravdepodobne patril do inventára staršieho kostola. Lavice v kostole sú neskorobarokové s volútovým ukončením bočníc. Jedna z lavíc pri oltári je pôvodne neskororenesančná, dekorovaná akantovými rozvilinami.[2]

Užitočné informácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Služby Božie sa konajú každú nedeľu o 9:30
  • Pre návštevu kontaktujte Farský úrad v Príbovciach[3]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Príbovský Evanjelický Cirkevný zbor augsburgského vyznania [online]. Evanjelický cirkevný zbor v Príbovciach. Dostupné online.
  2. a b EVA PETRÁŠKOVÁ, EVA ŠEVČÍKOVÁ. Národné kultúrne pamiatky na Slovensku, Okres Martin. Bratislava : Slovart, 2012. Kapitola Príbovce, s. 442-444.
  3. Adresár Turčiansky seniorát

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]