Frapé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Frappé urobené pomocou ručného mixéra
Grécke frappé

Frapé alebo frappé (franc. café frappé) alebo grécke frap(p)é je ľadová káva s hustou penou populárna v Grécku a na Cypre, a to hlavne v lete, ale šíri sa aj do iných krajín. Na výrobu sa používa instantná káva, najlepšie sušená tzv. sprejovaním.[1] Frapé je charakteristickým znakom kávovej kultúry v povojnovom období Grécka.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky frapé siahajú do roku 1957, kedy bolo náhodne vytvorené počas medzinárodnej výstavy Thessaloniki International Trade Fair v Solúne.[2] Zástupca firmy Nestlé, Yannis Dritsas tu vystavoval nový čokoládový nápoj pre deti pripravovaný z čokoládového prášku a mlieka, potrepaním v šejkeri. Dritsasov zamestnanec Dimitris Vakondios si chcel cez prestávku pripraviť svoju instantnú kávu, ale nemal k dispozícii teplú vodu. Rozhodol sa tak do šejkru pridať studenú vodu a instantnú kávu. Takto náhodou vzniklo frapé, nápoj populárny predovšetkým v Grécku, odkiaľ sa neskôr rozšíril aj do iných krajín na svete. Frapé je nazývané národnou kávou Grécka[3] a dostať ho možno v každej kaviarni. Frapé sa často podáva s pohárom vody.

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Do pohára na frapé (vysoký rozširujúci sa s uchom s objemom 250 ml) sa dajú 3-4 kocky ľadu, zalejú sa trochou mlieka (môže sa zaliať aj kondenzovaným). Do ďalšej nádoby dáme lyžičku instantnej kávy, 2,5 lyžičky cukru, 1,5 veľkého panáka studenej vody. Všetko rozmiešame buď ručným mixérom alebo potrepeme v šejkri a vlejeme na ľad s mliekom. Na konzumáciu sa používa jedna či dve slamky; úzka na pitie a hrubá na miešanie a na zvyšok hustej peny. Vrch frapé sa zvykne ozdobiť šľahačkou alebo pridať do pohára zmrzlina, ktorá dodá frapé jedinečnú sladkastú chuť. Môže sa podávať aj s rastlinnou náhradou mlieka. [4]

Frapé je podobná ľadovej káve, do nej sa však namiesto ľadu dáva zmrzlina.

Varianty[upraviť | upraviť zdroj]

Frapé je k dispozícii v troch stupňoch sladkosti, určených použitým množstvom cukru a kávy. Je to: glykós (sladké, 2 lyžičky kávy a 4 lyžičky cukru), métrios (stredné, 2 lyžičky kávy a 2 lyžičky cukru) a skétos (jednoduché, 2 lyžičky kávy a bez cukru). Všetky varianty môžu byť podávané s kondenzovaným mliekom (v prípade ktorého je názov frappé-milk) alebo bez neho.

Kahlúa, Baileys alebo iné likéry[5][6] sa používajú na prípravu ďalších variácií, rovnako ako aj čokoládové mlieko. Množstvo reštaurácií pridáva kopček vanilkovej zmrzliny do frappé namiesto mlieka[6][7][8]. Hoci nie sú po technickej stránke „frapé“ (pretože sa netrepú), niektoré varianty sa miešajú lyžičkou, čo má za následok inú štruktúru a podľa niektorých zmenu chuti.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MABBETT, Terry. Greece in an Instant (Tea & Coffee Trade Journal, Oct 2007) [online]. [Cit. 2009-10-24]. Dostupné online.
  2. 1957 International Trade Fair v Thessaloniki
  3. http://me-destino.blogspot.com/2009/05/cafe-frappe-national-coffee-of-greece.html
  4. https://www.popradske.sk/blog/frappe-freddo-recept/
  5. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2010-12-27]. Dostupné online. Archivované 2020-01-09 z originálu.
  6. a b Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2012-03-06]. Dostupné online. Archivované 2012-03-06 z originálu.
  7. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2010-12-27]. Dostupné online. Archivované 2011-07-21 z originálu.
  8. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2010-12-27]. Dostupné online. Archivované 2012-03-06 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]