Kávovník arabský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kávovník arabský

Nezrelé plody s listami.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Coffea arabica

Oblasti pestovania kávovníka.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kávovník arabský (lat. Coffea arabica alebo staršie Coffea vulgaris) je druh z rodu kávovník (Coffea) z čeľade marenovité (Rubiaceae).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza z horských oblastí Etiópie a dorastá do výšky 5-6 m, v kultúre 2-3 m. Je to vždyzelený ker s eliptickými tuhšími listami dosahujúce až 15 cm dĺžky. Listy bývajú zvlnené, položené ústretovo na stonkách. Niekoľko početné kvety vyrastajú vo zväzočkoch v úžľabí listov, korunné plátky sú biele. Plodom je 1,5 cm veľká kôstkovica, najprv zelenej farby, v priebehu sa farba mení cez žltú, červenú či fialovú. Vnútri plodov sa nachádzajú 1-2 semená s pozdĺžnou ryhou. Tie obsahujú značné množstvo bielkovín, lipidov, sacharidov a 0,5-1,7% kofeínu. Preto sa dnes kávovník tiež pestuje po celom svete v trópoch a subtrópoch ako pochutina. V poslednej dobe sa objavuje i v agrolesníckych sústavách, pretože znáša do určitej miery zatienenie a sám poskytuje tieň iným plodinám, najčastejšie zeleninám. Kávovník arabský je dnes najrozšírenejším kávovníkom pestovaným na výrobu kávy.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Tento druh v rámci rodu Coffea spadá do sekcie Eucoffea, podsekcie Erythrocoffea.

Tento druh sa v niektorých systémoch delí na dve variety: Coffea arabica var. typica a Coffea arabica var. bourbon, ktoré sa navzájom krížia. Najznámejšími kultivarmi sú: Blue Mountain, San Ramon, Maragogipe, French Mission, Kent, Cattura či Mundo Novo.

Obrázky[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]