Preskočiť na obsah

Ľadová káva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nemecká Eiskaffee so šľahačkou

Ľadová káva je studeným variantom kávy, ktorá je vyhľadávaná prevažne cez horúce mesiace. Ingrediencie sú rovnaké ako u bežnej kávy len s tým rozdielom, že táto káva neprechádza varom. Do tejto kávy môžeme pridať aj kocky ľadu alebo samotnú zmrzlinu (záleží na druhu danej kávy a tiež na chuti stravníka).

Varianty[upraviť | upraviť zdroj]

Frappé[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Frapé

V súvislosti s ľadovou kávou bolo v Solúne v roku 1958 po prvýkrát pripravené Café frappé. Vyrába sa z instantnej kávy a pripravuje sa s chladenou vodou, kockami ľadu a prípadne s cukrom a mliekom. Je rozšírená najmä v Grécku a často sa označuje ako „národný nápoj“. Táto ľadová káva obsahuje zmrzlinu len vo variante Frappé Pagoto („frapé so zmrzlinou“).

Vo Švajčiarsku a vo Francúzsku sa pod pojmom frappé chápe mliečny koktail podobný dezertu, v ktorom bola zmrzlina (akéhokoľvek druhu) spracovaná s mliekom v mixéri. Kaffeefrappé alebo café frappé je pripravené v súlade zmrzliny a mlieka s kávou.

Caffè freddo[upraviť | upraviť zdroj]

Talianski gastronómovia podávajú Caffè freddo (studená káva), ktorá sa skladá iba z chladeného, ​​vodou rozšíreného espressa s kockami ľadu a je ochutený cukrovým sirupom. Patrí k zvyčajnej ponuke talianskych barov v letných mesiacoch.

Instantná ľadová káva[upraviť | upraviť zdroj]

Od rôznych výrobcov existujú prášky, ktoré sa dajú zmiešať so studeným mliekom alebo vodou, aby z toho vznikol nápoj s ľadovou kávou.

Schwarzwaldská ľadová káva[upraviť | upraviť zdroj]

Schwarzwaldská ľadová káva, ktorá je obľúbená v Schwarzwalde, sa skladá z chladenej filtrovanej kávy sladenej cukrom a sprevádzanej silným akcentom schwarzwaldskej čerešňovice. Jeden až dva kopčeky vanilkovej zmrzliny, podávané v elegantnom vysokom sklenenom pohári a môže byť ozdobený smotanovým krémom, čokoládou, prípadne čerešňami, vaflami alebo krumkake.

Ľadová káva na anglický spôsob[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o termín pochádzajúci z Viedne, ktorý dokopy obsahuje až 1/3 zmrzliny, 1/3 kávy a 1/3 šľahačky.

Iced coffee[upraviť | upraviť zdroj]

Variant, ktorý je ponúkaný v USA ako Iced coffee, niekedy pozostáva len z čiernej kávy, kociek ľadu (bez zmrzliny) a možno aj mlieka.

Café Glace[upraviť | upraviť zdroj]

V nemecky hovoriacom Švajčiarsku sa niekedy kávová zmrzlina podáva ako Café Glace. Vo francúzsky hovoriacom Švajčiarsku a vo Francúzsku sa termín (café glacé) zvyčajne používa na kávu alebo espresso podávané s kockami ľadu, ktoré je voliteľne rozšírené mliekom (analogicky ku iced coffee alebo caffè freddo).

Ľadová čokoláda[upraviť | upraviť zdroj]

Variantom ľadovej kávy je zmrzlinová čokoláda. Káva je nahradená studenou pitnou čokoládou; namiesto vanilkovej zmrzliny sa občas používa kopček čokoládovej zmrzliny.

Vietnamská ľadová káva[upraviť | upraviť zdroj]

Vietnamská ľadová káva sa nazýva cà phê đá (doslova „ľadová káva“) a má tradičný štýl varenia. Tmavo pražená vietnamská káva sa varí s kovovým kvapkovým filtrom (phin cà phê) a potom sa naleje do pohára s kockami ľadu. Populárny variant tejto kávy sa nazýva cà phê sữa đá, v ktorej sa na kávu najprv nakvapká sladené kondenzované mlieko a potom sa zmes naleje do kociek ľadu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ledová káva na českej Wikipédii.