Latte macchiato

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Latte macchiato

Latte macchiato je kávový nápoj, ktorý v doslovnom preklade znamená zafarbené, ušpinené mlieko. To sa týka spôsobu prípravy, pri ktorom sa espresso pomaly nalieva do horúceho mlieka, pokrytého vrstvou mliečnej peny.[1] Od caffé latte ho rozoznáte práve vďaka hnedej škvrne v strede peny, ktorá vznikne pri nalievaní espressa cez mliečnu penu.[2]

Pri správnej príprave sú tri vrstvy: na spodku mlieko, v strede espresso a na vrchu pena. Vďaka tomu je to jedna z najkrajších, ale tiež jedna z najdrahších káv. Podáva sa v priehľadnom sklenenom pohári s hrubými stenami s objemom okolo 250 ml. Môže sa piť so slamkou ale profesionálni baristi odporúčajú len dlhú lyžičku.

Latte macchiato možno takisto ako kapučíno alebo espresso ozdobiť strúhanou čokoládou, kakaom alebo škoricou. Môžu sa tiež pridávať rôzne sirupy, ktoré vytvárajú celú škálu nových chutí.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Mathew Tekulsky. Making Your Own Gourmet Coffee Drinks: Espressos, Cappuccinos, Lattes, Mochas, and More! [online]. Simon and Schuster, 2013, [cit. 2020-08-24]. S. 34. Dostupné online.
  2. Spoznajte latte macchiato: Ako pripraviť jeho efektné vrstvy [online]. Baliarne obchodu, a.s. Poprad, 2020-05-15, [cit. 2020-08-24]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]