Horehronie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 11:13, 12. marec 2011, ktorú vytvoril 178.40.174.234 (diskusia) (zla interwiki)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg O rovnomennej piesni pozri Horehronie (pieseň Kristiny).
Mýto pod Ďumbierom

Horehronie (Horehronský región cestovného ruchu alebo Horné Pohronie) je slovenský región a región cestovného ruchu rozprestierajúci sa na hornom toku rieky Hron, na území okresov Banská Bystrica a Brezno. Zo severnej strany región ohraničuje hrebeň Nízkych Tatier, z juhu pohoria Muránska planina, Veporské vrchy a Poľana.

Horehronie je jednou z najmalebnejších častí Slovenska a to z dôvodu rozmanitosti prírodných krás, bohatou kultúrou a tradíciami.

Prírodné zaujímavosti

Na Horehroní sa nachádzajú viacero prírodných zaujímavostí. Pod najvyšší stupeň ochrana patria dva národné parky, Národný park Nízke Tatry a Národný park Muránska planina. Mýto pod Ďumbierom a Tále ponúkajú zvlášť dobrý prístup do Nízkych Tatier s vybavenosťou pre návštevníkov. Neďaleko je aj Bystrianska jaskyňa, ktorá počas SNP poskytla úkryt okolitým obyvateľom.

Rozšíreným športom na Horehroní je lyžovanie či už zjazdové, alebo bežecké. V Osrblí je centrum biatlonu kde sa v roku 1997 konali majstrovstvá sveta. Na zjazdové lyžovanie sú možnosti na svahoch Chopku, na Čertovica, v Mýto pod Ďumbierom, Selciach a inde.

V obci Brusno sú kúpele.

Kultúra

V Heľpe sa od roku 1966 každoročne konajú Horehronské dni spevu a tanca, folklórny festival so zameraním na Horehronie.

Ďalšie zaujímavosti

Medzi vyhľadávané turistické atrakcie regiónu patrí aj Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu a Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline. Táto úzkorozchodná železnica bola postavená v doline Čierneho Hrona hlavne na odvoz dreva.

Železničné zaujímavosti dopĺňa Telgártska slučka na trati Červená Skala – Margecany. Táto slučka (sčasti tunel), unikát v bývalom Československu, umožňuje trati nabratie potrebnej výšky pre prechod sedlom Besník. [1]

V okrese Brezno sa nachádza 14 lyžiarskych svahov s vlekmi.

Referencie

  1. KOŽUCH, Miroslav. Telgártsky tunel (Kornela Stodolu, Švermovský) [online]. www.rail.sk, 9.4.2000, rev. 2002-04-01, [cit. 2011-03-11]. Dostupné online.

Externé odkazy