Imagine Dragons

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennom EP tejto skupiny pozri Imagine Dragons (EP).
Imagine Dragons
Skupina Imagine Dragons v roku 2012 (zľava: Ben McKee, Dan Reynolds, Wayne Sermon a Dan Platzman)
Skupina Imagine Dragons v roku 2012 (zľava: Ben McKee, Dan Reynolds, Wayne Sermon a Dan Platzman)
Základné informácie
Pôvod Las Vegas, Nevada, USA
Žáner(-re) Alternative rock, indie rock, pop rock
Pôsobenie 2008 – súčasnosť
Vydavateľstvá KIDinaKORNER, Interscope
Webstránka imaginedragonsmusic.com
Členovia skupiny
Dan Reynolds
Ben McKee
Wayne Sermon
Daniel Platzman
Bývalí členovia
Andrew Tolman
Brittany Tolman
Theresa Flaminio
Dave Lemke
Andrew Beck
Aurora Florence

Imagine Dragons je americká popová a alternatívne rocková hudobná skupina z Las Vegas založená v roku 2008. Jej členmi sú spevák a bubeník Dan Reynolds, gitaristi Ben McKee a Wayne Sermon a bubeník Daniel Platzman. Skupina je prirovnávaná k takým kapelám ako sú The Killers alebo Arcade Fire. Pre širokú verejnosť na celom svete sa preslávili najmä piesňou „Radioactive“.

Vznik a charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 hlavný spevák Dan Reynolds spoznal bubeníka Andrewa Tolmanna na Brigham Young University, kde obaja študovali. Tolman do kapely priviedol svojho kamaráta zo strednej školy, Wayna Sermona, ktorý absolvoval Berklee College of Music. Tolman potom do skupiny angažoval svoju ženu Brittany Tolmanovú, aby spievala sprievodné vokály a hrala na klávesy. Sermon potom prišiel so svojím spolužiakom Benom McKee, aby sa pridal ku kapele a tým sa doplnili členovia. Skupina sa preslávila v Prove v Utahu, svojom rodnom meste, a potom presídlila do Las Vegas, rodného mesta Dana Reynoldsa, kde nahrala a vydala svoje prvé tri extended play.

Ich hudba je často popisovaná ako pozitívna a povznášajúca. Skupina sa zdržiava od používania hrubých výrazov vo svojich textoch alebo na koncertoch. Meno skupiny je anagram, pôvodné slová sú známe len členom.[1]

História skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky (2008 – 2011)[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina vydala dve extended play nazvané Imagine Dragons a Hell and Silence v roku 2010 a obe nahrala v Battle Born Studios. Do tohto štúdia sa vrátili v roku 2011. Ďalšie EP s názvom It's Time bolo vytvorené ešte pred podpisom nahrávacej zmluvy.

Medzinárodný úspech a Night Visions (2012 – 2014)[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2011 podpísali Imagine Dragons zmluvu s nahrávacou spoločnosťou Interscope Records. Úzko spolupracujú s producentom Alexom Da Kidom, s ktorým nahrali svoje prvé veľké nahrávky vo Westlake Recording Studios v západnom Hollywoode v Kalifornii. Extented play nazvané Continued Silence bolo digitálne vydané na Deň svätého Valentína (14. februára 2012) a umiestnilo sa na 40. mieste v rebríčku Billboard 200.

Krátko potom bola pieseň „It's Time“ vydaná ako singel a umiestnila sa v Top 5 skladbách v rebríčkoch Billboard Alternative a Billboard Rock a stala sa tak prvým singlom kapely, ktorý sa umiestnil v najlepšej pätnástke. Pieseň tiež drží rekord za najdlhší časový úsek v najlepšej desiatke v Alternative rebríčkoch. Hudobný videoklip bol vydaný dňa 17. apríla 2012 na všetkých staniciach MTV a skupina bola nazvaná Najlepším umelcom týždňa. Videoklip bol následne nominovaný aj na MTV Video Music Award v kategórii najlepšie rockové video. „It's Time“ sa v novembri 2012 stala platinovým singlom.

Skupina oznámila, že vstúpi do Studia X v Palms Casino Resort, aby dokončili nahrávanie svojho debutového albumu Night Visions v lete 2012 a album vydali dňa 4. septembra 2012. V rebríčku Billboard 200 sa album umiestnil na druhom mieste a za prvý týždeň sa ho predalo cez 83 000 kópií, čím sa stal najlepšie umiestneným debutovým albumom od roku 2006. Album tiež bol na prvom mieste na Billboard Alternative Albums a Top Rock Albums a umiestnil sa v najlepšej desiatke v hitparádach v Rakúsku, Kanade aj Nemecku. Na začiatku roka 2013 získalo Night Visions zlatú platňu v Kanade, Nórsku a Švédsku. Druhý singel s názvom „Radioactive“ získal prvú priečku v rebríčku Billboard Alternative Songs a vo Spojených štátoch sa stal zlatým singlom.

Hudobný magazín Billboard uviedol skupinu ako jednu z „najžiarivejších nových hviezd roka 2012“. Server Amazon.com nazval skupinu svojím „obľúbeným rockovým umelcom roka 2012“.

Imagine Dragons naživo vystúpili s piesňou „It's Time“ v reláciách The Tonight Show with Jay Leno (2012), Jimmy Kimmel Live! (2012), Late Night with Jimmy Fallon (2012), Conan (2013) a The Late Show with David Letterman (2013). V televíznom seriáli Glee zaznela cover verziaIt's Time“ v podaní speváka Darrena Crissa. Ich piesne boli taktiež použité v traileroch pre celovečerné filmy Ten, kto stojí v kúte, The Words a Hostiteľ. Veľkému úspechu singlu „Radioactive“, tiež pomohol fakt, že zaznel v launch traileri hry Assassins Creed 3. V roku 2012 tiež podnikli turné k albumu a navštívili Spojené štáty, Kanadu a aj niekoľko štátov v Európe. Turné sa vypredalo, s výnimkou dvoch takmer vypredaných koncertov.

Dňa 27. októbra 2012 ich producent Alex da Kid pomocou internetu oznámil, že Imagine Dragons vydávajú nové EP Hear Me, spolu so vzorkou dlhou 2:13, ktorá bola tiež vydaná. Dňa 25. novembra 2012 vyšlo toto extended play v Spojenom kráľovstve.

V roku 2013 sa Imagine Dragons vrátili do Európy a Severnej Ameriky s turné s názvom Night Visions Tour. Vstupenky na americké koncerty sa rýchlo vypredali, a tak skupina oznámila ďalších 13 pridaných koncertov, ktoré sa tiež vypredali. Skupina potom oznámila severoamerické turné v amfiteátroch. Skupina tiež potvrdila, že jej bolo ponúknuté robiť predskokana na turné skupine Muse, z časových dôvodov však museli odmietnuť.

Dňa 24. apríla 2013 skupina v rámci turné prvýkrát zavítala do Česka, kde mala koncert v pražskom klube Sasazu. Druhýkrát sa skupina do Prahy pozrela 16. januára 2016, kedy si zahrala v pražskej O2 aréne v rámci turné Smoke + Mirrors.

Skupina tiež vystúpila na letných hudobných festivaloch ako sú Sasquatch! Music Festival, Isle of Wight Festival, Rock am Ring and Rock im Park, Summer Sonic, Hultsfred Festival, Kanrocksas, T in the Park, Lollapalooza, Hangout Music Festival, Reading and Leeds Festivals, Summerfest, Osheaga Festival, Jay–Z's Made in America Festival, Yahoo! On the Road Festival, Bergenfest, Slotsfjell Festival, Pukkelpop, Northside Festival a ďalšie.

Dňa 2. júna 2014 skupina vydala pieseň k filmu Transformers: Zánik s názvom „Battle Cry“. Po ukončení turné Into the Night Tour skupina oznámila, že začne pracovať na druhom štúdiovom albume. Dňa 17. septembra 2014 vydali v spolupráci s Riot Games pieseň „Warriors“ pre Majstrovstvá sveta v League of Legends 2014. Dňa 24. októbra vyšiel singel s názvom „I Bet My Life“ a o tri mesiace neskôr „Shots“, čo je prvý singel z vtedy pripravovaného albumu Smoke + Mirrors.

EVOLVE[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 23. júna 2017 vyšiel ich tretí štúdiový album Evolve (ƎVOLVE). Album oznámili 9. mája, kedy bola spustená aj predobjednávka albumu. Frontman Dan Reynolds vysvetlil, že Evolve bude "evolúcia pre Imagine Dragons". Album je propagovaný štyrmi piesňami: "Believer", "Thunder" a "Whatever It Takes", "Next To Me" . Počas roka oznámili svetovú tour, ktorá začala 26. septembra v Severnej Amerike a končí 31. augusta v Kyjeve, Ukrajina.

Charitatívna činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 skupina spolu s rodinou Tylera Robinsona založila charitatívnu organizáciu The Tyler Robinson Foundation, ktorá pomáha ľuďom bojujúcim s rakovinou. Webové stránky nadácie sú tylerrobinsonfoundation.com. V rovnakom roku sa Imagine Dragons zúčastnili medzinárodnej kampane pre zastavenie násilia, Do The Write Thing: National Campaign to Stop Violence. Na začiatku roka 2014 vystupovali na koncerte Bringing Human Rights Home (Prinášanie ľudských práv domov) od organizácie Amnesty International.

Vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Dan Reynolds ako zdroje inšpirácie citoval Arcade Fire, Muse, The Beatles, Paula Simona a Harryho Nilssona. V meradle úspešnosti Reynolds tiež spomenul, že obdivuje skupiny Foster the People a Mumford & Sons za to, že v terajších rokoch priniesli alternatívne popovú hudbu do novej úrovne komerčného úspechu.

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Dan Reynolds – spev, basový bubon, vírivý bubon, bicie, akustická gitara (2008 – súčasnosť)
 • Ben McKee – basová gitara, sprievodné vokály, klávesy, bicie, basový bubon (2009 – súčasnosť)
 • Daniel Wayne Sermon – hlavná a rytmická gitara, cello, basový bubon, akustická gitara, mandolína, sprievodné vokály (2009 – súčasnosť)
  Imagine Dragons v Londýne
 • Daniel Platzman – bicie, viola, sprievodné vokály, cajón, akustická gitara, vírivý bubon, tamburína (2011 – súčasnosť)

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Andrew Tolman – bicie, piano, sprievodné vokály (2008 – 2011)
 • Brittany Tolman – klávesy, sprievodné vokály (2009 – 2011)
 • Theresa Flaminio – klávesy, sprievodné vokály (2011 – 2012)
 • Dave Lemke – basová gitara, sprievodné vokály (2008 – 2009)
 • Aurora Florence – klávesy, sprievodné vokály, husle (2008)
 • Andrew Beck – elektrická gitara, sprievodné vokály (2008)

Členovia na turné[upraviť | upraviť zdroj]

 • Ryan Walker – klavír, klávesy, gitara, tamburína, perkusie a spev (2012 – 2015)
 • Will Wells – klavír, klávesy, rytmická gitara a sprievodný spev (2015 – 2017)
 • Elliot Schwartzman – klavír, klávesy, rytmická gitara a sprievodný spev (2017 – súčasnosť)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Extended Play[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertné turné[upraviť | upraviť zdroj]

 • Imagine Dragons on Tour (2011 – 2012)
 • Fall Tour 2012 (2012)
 • Europe Tour 2012 (2012)
 • Night Visions Tour (2013)
 • Into The Night Tour (2014)
 • Smoke + Mirrors Tour (2015 – 2016)
 • Evolve world tour (2017 – 2018)
 • Mecury world tour (2022 – 2023)

Ocenenia a nominácie[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Imagine Dragons má na konte 75 nominácií a z toho 22 premenili na výhru.

Rok Nominovaná práca Názov ocenenia Kategórie Výsledok
2012 It's Time MTV Video Music Awards Najlepšie rockové video Nominovaní
2013 Imagine Dragons Teen Choice Awards Najlepšia rocková skupina Nominovaní
Najlepšia hudobná hviezda: Skupina Nominovaní
Najlepšia prelomová skupina Nominovaní
Radioactive Najlepšia rocková pieseň Vyhrali
MuchMusic Video Awards Najlepší medzinárodný videoklip roka Nominovaní
MTV Video Music Awards Najlepšie rockové video Nominovaní
2014 „Radioactive“ International Dance Music Award Najlepšia alternative/indie rock tanečná skladba Vyhrali
„Demons“ IHeartRadio Music Awards Rocková pieseň roka Vyhrali
Imagine Dragons Ceny Grammy Nahrávka roka Nominovaní
Najlepšie rockové vystúpenie Vyhrali
2015 „Demons“ BMI Pop Awards Najproduktívnejšia skladba Vyhrali
Imagine Dragons Nickelodeon Kids' Choice Awards Obľúbená hudobná skupina Nominovaní
Peoples Choice Awards Obľúbená skupia/kapela Nominovaní
"I Bet My Life" MTV Video Music Awards Japan Najlepšie medzinárodné video skupiny Nominovaní
2016 Smoke + Mirrors Peoples Choice Awards Najobľúbenejší album Nominovaní
"I Bet My Life" BMI Pop Awards Najproduktívnejšia skladba Vyhrali
Imagine Dragons Nickelodeon Kids' Choice Awards Najobľúbenejšia hudobná skupina Nominovaní
2017 NRJ Music Awards Medzinárodná duo / skupina roka Vyhrali
Evolve Premios 40 Principales / LOS40 Music Awards Najlepšie medzinárodné album roka Nominovaní
"Believer" Teen Choice Awards Choice Song: Skupina Nominovaní
Choice Alt-Rock Song Vyhrali
"Sucker for Pain" Billboard Music Awards Top Rock Song Nominovaní
Imagine Dragons American Music Awards Najobľúbenejšie Duo/Skupina Pop/Rock Vyhrali
Najobľúbenejší alterntive rock umelec Nominovaní
2018 "Thunder" Grammy Awards Najlepší pop duo/skupinový výkon Nominovaní
Evolve Najlepšie popové album Nominovaní
Imagine Dragons GAFFA Awards Medzinárodná skupina roka Ešte sa nekonalo
Evolve Medzinárodné album roka Ešte sa nekonalo
Imagine Dragons iHeartRadio Music Awards Najlepšia skupina/duo roka Ešte sa nekonalo
Alternatívny rockový umelec roka Ešte sa nekonalo
"Believer" Alternatívny rockový song roka Ešte sa nekonalo
"Thunder" Ešte sa nekonalo

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.novinky.cz/kultura/295194-vecna-temnota-imagine-dragons.html

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Imagine Dragons na českej Wikipédii.