Jašterica krátkohlavá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jašterica krátkohlavá
M Zauneidechse2.JPG
Jašterica krátkohlavá - samec
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lacerta agilis
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jašterica krátkohlavá, staršie jašterica obyčajná, jašterica bystrá (Lacerta agilis) je druh z čeľade jaštericovité.

Žije v suchom a slnečnom trávnatom prostredí. Má premenlivú teplotu tela, ktorá sa mení podľa teploty prostredia. S teplotou tela súvisí jej pohyblivosť. Čím je teplejšie, tým je aktívnejšia a pohybuje sa veľmi rýchlo. Zimu prespí v úkrytoch, neprijíma potravu a dýchanie je obmedzené na minimum. Živí sa hmyzom, pavúkmi, dážďovkami a slimákmi. Samček má zelenú farbu s hnedým pruhom na chrbte, samička je sivohnedá. V nebezpečenstve odpútava pozornosť živočíchov, ktoré ju lovia tým, že pri dotyku odlomí chvost. Po čase jej chvost dorastie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Agasyan, A., Avci, A., Tuniyev, B., Lymberakis, P., Andrén, C., Cogalniceanu, D., Wilkinson, J., Ananjeva, N., Üzüm, N., Orlov, N., Podloucky, R., Tuniyev, S., Kaya, U., Crnobrnja Isailovic, J., Vogrin, M., Corti, C., Pérez Mellado, V., Sá-Sousa, P., Cheylan, M., Pleguezuelos, J., Kyek, M., Westerström, A., Nettmann, H.K., Borczyk, B., Sterijovski, B. & Schmidt, B. 2010. Lacerta agilis. The IUCN Red List of Threatened Species 2010: e.T157288A5071439. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2010-4.RLTS.T157288A5071439.en. Prístup 9. marec 2016.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]