Jašterica krátkohlavá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jašterica krátkohlavá
M Zauneidechse2.JPG
Jašterica krátkohlavá - samec
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lacerta agilis
Linnaeus, 1758
Lacerta agilis range Map cutted.png
Mapa rozšírenia jašterice krátkohlavej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jašterica krátkohlavá, staršie jašterica obyčajná, jašterica bystrá (Lacerta agilis) je druh z čeľade jaštericovité.

Žije v suchom a slnečnom trávnatom prostredí. Má premenlivú teplotu tela, ktorá sa mení podľa teploty prostredia. S teplotou tela súvisí jej pohyblivosť. Čím je teplejšie, tým je aktívnejšia a pohybuje sa veľmi rýchlo. Zimu prespí v úkrytoch, neprijíma potravu a dýchanie je obmedzené na minimum. Živí sa hmyzom, pavúkmi, dážďovkami a slimákmi. Samček má zelenú farbu s hnedým pruhom na chrbte, samička je sivohnedá. V nebezpečenstve odpútava pozornosť živočíchov, ktoré ju lovia tým, že pri dotyku odlomí chvost. Po čase jej chvost dorastie.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Agasyan, A., Avci, A., Tuniyev, B., Lymberakis, P., Andrén, C., Cogalniceanu, D., Wilkinson, J., Ananjeva, N., Üzüm, N., Orlov, N., Podloucky, R., Tuniyev, S., Kaya, U., Crnobrnja Isailovic, J., Vogrin, M., Corti, C., Pérez Mellado, V., Sá-Sousa, P., Cheylan, M., Pleguezuelos, J., Kyek, M., Westerström, A., Nettmann, H.K., Borczyk, B., Sterijovski, B. & Schmidt, B. 2010. Lacerta agilis. The IUCN Red List of Threatened Species 2010: e.T157288A5071439. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2010-4.RLTS.T157288A5071439.en. Prístup 9. marec 2016.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]