Jozef Lánik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg Toto je článok o slovenskom fyzikovi. O literárnom pseudonyme pozri Alfréd Wetzler.
Jozef Lánik
slovenský fyzik
Narodenie19. marec 1941
Čáry, Slovenská republika
Úmrtie30. apríl 1995 (54 rokov)
Bratislava, Slovensko
Alma materPrírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

RNDr. Jozef Lánik, DrSc. (* 19. marec 1941, Čáry – † 30. apríl 1995, Bratislava) bol slovenský fyzik.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Základné vzdelanie dostal v rodnej obci a neskôr v Šaštíne, zatiaľ čo strednú školu vychodil v Senici. Na Prírodovedeckej fakulte UK absolvoval štúdium fyziky ako jeden z prvých diplomantov dr. Milana Petráša, CSc., zakladateľa teórie elementárnych častíc na Slovensku. Po celý svoj krátky život pracoval vo Fyzikálnom ústave Slovenskej akadémie vied. V roku 1971 získal doktorát prírodných vied a obhájil kandidátsku dizertáciu s názvom K teórii dynamických grúp. O dve desaťročia neskôr získal titul DrSc. (1991) za prácu Nízkoenergetické teorémy QCD a vlastnosti skalárneho gluónia. V rokoch 1992 – 1994 bol riaditeľom Fyzikálneho ústavu SAV.

Vo vedeckej práci sa Jozef Lánik spočiatku zaoberal rôznymi aplikáciami teórie grúp vo fyzike elementárnych častíc. V 80. rokoch sa počas dlhodobého pobytu v SÚJV (Spojený ústav jadrových výskumov) v ruskom meste Dubna venoval problematike gluónií, predovšetkým skalárneho gluónia. Jeho samostatné práce i článok napísaný s renomovaným svetovým teoretikom J. Ellisom boli uverejnené v špičkových časopisoch. Na jeho vyše 60 prác zaznamenali takmer 200 citácií. Za svoje výsledky, ktorými si získal uznanie aj v cudzine, bol ocenený čestnou plaketou SAV Dionýza Ilkoviča. Bol tiež členom skupiny, ktorá získala cenu SAV.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Matematický ústav SAV – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok. Vzhľadom na to, že tento zdroj ešte nemá vyriešené autorské práva podľa licencie CC-BY-SA 3.0, nie je zatiaľ vhodné preberať články označené touto šablónou.