Juraj Kuniak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:38, 18. september 2015, ktorú vytvoril Wizzard (diskusia | príspevky)
Juraj Kuniak
slovenský básnik a prozaik
slovenský básnik a prozaik
Narodenie2. júl 1955 (68 rokov)
Košice, Česko-Slovensko
Alma materČeské vysoké učení technické
Slovenská technická univerzita v Bratislave
Nottingham Trent University
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Juraj Kuniak

Juraj Kuniak (* 2. júl 1955, Košice) je slovenský básnik a prozaik.

Životopis

Pochádza z učiteľskej rodiny, vzdelanie získaval na základnej a Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Košiciach (1970-1973), na Elektrotechnickej fakulte Českého vysokého učení technického v Prahe (1973 – 1978), na Katedre počítačov Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave (1985 – 1987) a na Nottingham Trent University (2005 – 2007). Usadil sa v Banskej Bystrici, kde v rokoch 1978 – 1992 pracoval vo vývoji Závodov výpočtovej techniky. Prežil drámu medicínsko-horolezeckej expedície Pamír 1990 a v tom istom roku založil vydavateľstvo Skalná ruža. Od roku 1992 je spoločníkom malej telekomunikačnej firmy TELCO. Od roku 2008 je spoločníkom firmy Sempervivum. V súčasnosti žije v horskej osade Kordíky blízko Banskej Bystrice.

Charakteristika tvorby

Prvé literárne diela začal publikovať v maturitnom roku 1973, odkedy mu v časopisoch Nové slovo, Matičné čítanie, Smena na nedeľu a v rôznych zborníkoch začali vychádzať jeho básne a poviedky. Počas pražských vysokoškolských štúdií svoje diela publikoval najmä v časopisoch Mladý svět a Tvorba. Knižne debutoval v roku 1983 zbierkou básní Premietanie na viečka, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. V próze sa uviedol knihou Pán Černovský v roku 1991.

Vo svojej tvorbe hľadá látku v nažitom, najmä vo vlastnom mnohorozmernom živote, v ktorom je viacnásobným solitérom: Verný svojmu osobnému erbu – skalnej ruži (sempervivum montanum). Odchovaný horolezectvom, športom bez divákov. V rokoch normalizácie odídený zo Slovenska, ale po slovensky účinkujúci v programe Zelené peří a publikujúci slovenské básne na stránkach českých časopisov.

Vo svojich dielach sa vracia k detstvu a dospievaniu, k otázkam etiky, vykresľuje medziľudské vzťahy a lásku, blízka mu je reflexívna a prírodná lyrika, ale aj exkurzie do epiky, či kríženie žánrov, dotýka sa všeobecne ľudskej problematiky, reaguje na to, ako naňho dolieha súčasná existencia. Jeho tvorivý program by sa dal stručne charakterizovať slovami – stále inak, iným spôsobom sa pasovať s determinujúcimi silami okolo seba. Experimentuje v oblasti žánrovej i výrazovej. Typické je pre neho neustále hľadačstvo, čistota výrazu, irónia a sebairónia, citlivosť kombinovaná s racionalitou, snaha dotknúť sa poézie bytia. Rebel proti novodobému schematizmu sa v ňom spája s úprimným hľadačom ľudského šťastia. Je znalcom a obdivovateľom prírody, hľadá celistvosť, tvar a súmernosť v živote i tvorbe.

Dielo

Poézia

  • 1983 – Premietanie na viečka
  • 1994 – Kúsok svetového priestoru
  • 1995 – Blúdivý nerv
  • 2001 – Cor cordi
  • 2008 – Čiara horizontu
  • 2008 – Zápisník lyrického spravodajcu
  • 2012Lamium album (spoluautor: Ján Kudlička)
  • 2015Za mestom

Obrazové publikácie

Spoluautorstvo poézie

Výber z poézie

  • 2004Skalná ruža, triptych zahrňujúci zbierky Premietanie na viečka, Blúdivý nerv a Kúsok svetového priestoru zostavil a portrétnu esej napísal Milan Jurčo Glina

Poézia pre deti

Preklady poézie do slovenského jazyka

Próza

Knihy vydané v cudzích jazykoch

Dokumenty o autorovi

Literatúra

Externé odkazy