Kaplnka Kristovho Tela (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 06:49, 28. august 2013, ktorú vytvoril JAnDbot (diskusia | príspevky) (commons:Category -> commonscat)
Priečelie domu s kaplnkou

Kaplnka Kristovho Tela je malý barokový sakrálny objekt nachádzajúci sa na Panskej ulici č. 11 v historickom jadre Bratislavy v okrese Bratislava I.

Svojím vzhľadom nepripomína cirkevnú stavbu; jej priestory sú súčasťou barokovo-klasicistického domu v radovej uličnej zástavbe. Pôvodná kaplnka, ktorá sa po úpravách tu nachádza dodnes, sa v dome (v dvorovom krídle) nachádzala už v roku 1396. Patrila Bratstvu Božieho tela, ktoré vzniklo v roku 1349. Počas bojov o Bratislavu medzi cisárskymi vojskami a vojskami Gabriela Bethlena bola poškodená.

V roku 1772 pod vedením stavebného majstra Mateja Walcha prišlo k jej radikálnej prestavbe, kedy sa zmenilo aj jej umiestnenie - presťahovali ju do uličného krídla. Z obdobia druhej polovice 18. storočia pochádza i baroková výzdoba interiéru s alegorickými maľbami. Od roku 1850 kaplnku s domom spravovali jezuiti, ktorých emblém sa zachoval na vstupných dverách do objektu.

Na uličnej fasáde je nad vstupom osadený reliéf s výjavom Vzkriesenia, obsiahlym nápisom, datovaním 1627 a rodovým erbom mecenáša stavebnej úpravy, kaločského arcibiskupa Jána Telegdyho.

Iné projekty