Kordíky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kordíky
obec
Kordiky.JPG
Wappen fehlt.jpg
Znak
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Banskobystrický
Okres Banská Bystrica
Región Kremnické Vrchy-Východ
Nadmorská výška 845 m n. m.
Rozloha 9,97 km² (997 ha) [1]
Obyvateľstvo 453 (31. 12. 2018) [2]
Hustota 45,44 obyv./km²
Starosta Ján Bíreš
PSČ 976 34 (pošta Tajov)
ŠÚJ 508713
EČV BB
Tel. predvoľba 0 48
Adresa obecného
úradu
Kordíky 59
E-mailová adresa poslať email
Telefón 048/419 78 02
Fax 048/419 78 02
Mapa nie je.png
Wikimedia Commons: Kordíky
Webová stránka: www.kordiky.ocu.sk
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Kordíkyobec na Slovensku v okrese Banská Bystrica.

Historia obce

Miesto, kde obec leží, v tej dobe bolo pokryté pralesmi. Obec vznikla na podnet Banskej Komory v 16. storočí. Pôvodní obyvatelia sa živili uhliarstvom, výrobou dreveného riadu, pastierstvom, chovom dobytka. Meno Kordíky obec dostala po človeku, ktorý sa tu prvý usadil a volal sa Kordík. S ním, alebo za ním sa prisťahovali: Murgaš, Donoval, Bíreš, Hríbik a Žabka. Títo boli praobyvateľmi obce, čo svedčí, že v obci aj teraz je zastúpenie väčšinou týchto päť mien.

Prvá písomná zmienka sa datuje už do roku 1530 no nemôže to byť dokázané. Dokonca ani písomná zmienka z roku 1690 nemôže byť dokáázaná, pretože kronika sa písala síce už od prvých dní obce, no v roku 1930 záhadne zmizla a kronika sa musela začať písať nová. V Banskobystrickom archíve sa našli staršie dokumenty a prvá písomá zmienka sa teraz datuje do roku 1858.

Kordíky majú spojenie aj zo známymi osobnosťami. Keď bol Jozef Murgaš ešte malý, o desať rokov starší Jozef Gregor Tajovský ho všade brával so sebou. Veľmi radi chodili na Kordíky na miestne jedlo štiarc k starým ľudom. Jozef Gregor Tajovský si všade zo sebou brával pero a notes, vypytoval sa a všetko si zapisoval. Brával si tu inšpirácie a vzniklo tu niekolko diel. Najznámejšie z nich sa volá ´Ženský Zákon. Všetko ako je v tom príbehu sa na Kordíkoch naozaj stalo, pomenené sú iba mená. Jozef Šebo tu pôsobil v rokoch 1941-1953 na už neexistujúcej základnej škole ako učiteľ.

Poloha obce

Obec leží 800-1200 metrov nad morom, 14 km severozápadne od Podlavíc (časť Banskej Bystrice) , pri ceste, ktorá vedie od Tajova 9 km a tu končí. Obec začína u Madleny č. p. 1 a končí pod lúčkou. Pod obcou pri Krivom moste cesta sa rozdeľuje a vedie cez obec a na spomenutom mieste sa opäť spojí. Obec má sklon k juhovýchodu. Smerom k Banskej Bystrici vedie dlhé údolie medzi lesnatými kopcami.

Možnosti turistiky

Kordíky majú veľmi dobré podmienky pre rozvoj ako letnej tak i zimnej turistiky. V obci funguje jeden lyžiarsky vlek, ktorý je skôr vhodný pre začínajúcich lyžiarov, ale i napriek tomu je dosť známy a nie je vôbec raritou počuť na svahu aj maďarsky hovoriacich lyžiarov. Hotel zatiaľ v obci nie je postavený, ale už bol prejavený záujem postaviť objekt určený na ubytovanie pre návštevníkov obce.

V okolí obce sa nachádzajú početné turistické chodníky. Dokonca je vybudovaný a pekne udržiavaný náučný chodník okolo obce, popri ktorom sa nachádza malé jazierko a niekoľko miest na rodinné posedenia.

Je tu malé futbalové ihrisko s umelým trávnikom a rozmermi 33x18 metrov ktoré sa oficiálne otvorilo 17.6.2010 no funkčné bolo už o dva týždne skôr. Môže fungovať aj ako tenisový kurt alebo ihrisko na volejbal a hádzanú ak si požičiate sieť ktorú ma pri sebe starosta obce. Ku ihrisku sa plánuje dostavať aj atletická dráha.

V obci sa nachádza hostinec aj potraviny ktoré sú umiestnené v centre obce. Celoročne je otvorený bufet na lyžiarskom stredisku kde sú možnosti príjemného oddychu a turistiky, momentálne tam prebieha ťažba dreva ktorá rozšíri zjazdovku. Na jeseň roku 2010 sa chystá oťvoriť pri ceste na lazy a Harmanec nový hostinec ktorý bude mať žz druhej strany aj reštauráciu a kaviareň.

Vzdielenosť od najbližších obcí a mestkých častí

Tajov 9 km, Harmanec 13 km, Podlavice 14 km, Skubín 14 km, Králiky 15 km motorovým vozidlom, 5km pešo (cca 1:30 h), Riečka 16 km motorovým vozodlom, 5 km pešo (cca 1:45 h), Banská Bystrica Strieborné Námestie 21 km, Banská Bystrica Hušták 21 km, Fončorda 21 km, Banská Bystrica ESC 22 km, Radvaň 23 km, Banská Bystrica Nám. Slobody 24 km , Banská Bystrica AS 24 km, Banská Bystrica Stanica 24 km, Sásová 29 km

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava : ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava : Štatistický úrad SR, [cit. 2019-05-02]. Dostupné online.