Líška polárna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Líška polárna
Líška polárna
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Vulpes lagopus
Linné, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Líška polárna (Vulpes lagopus alebo Alopex lagopus) je psovitá šelma, v minulosti klasifikovaná ako jediný druh rodu Alopex, ale zistilo sa, že rod Alopex patrí do rodu Vulpes.

Žije v severných častiach Európy, Ázie a Ameriky, na ďalšie miesta bola vysádzaná kvôli obchodu s kožušinami. Jej srsť je v zime hustá a dlhá, bielej alebo sivobielej farby. Letná srsť je krátka a menej riedka, sivej alebo čiernej farby. V zime jej snehobiela srsť slúži ako dokonalé ochranné sfarbenie. V lete srsť zhnedne alebo zosivie, aby sa líška ľahšie skryla medzi kameňmi a rastlinami. S letom líšky menia svoje životné územie. Na jar a v lete sa rozmnožujú. Samica je ťarchavá 49 – 56 dní. Vo vrhu je okolo 3 – 12 mláďat, ale to je veľmi vzácne. Leto trávia v tundre a na zimu sa sťahujú na ľadové polia. Potrava líšky polárnej je predovšetkým tvorená z vtákov, drobných hlodavcov a vyberania vtáčích hniezd, priživuje sa aj na zvyškoch koristi ľadových medveďov.

  • Dĺžka tela: cca 60 cm
  • Dĺžka chvosta: cca 40 cm
  • Výška: cca 30 cm
  • Hmotnosť: 4,5 – 8 kg

Polárne líšky žijú v trvalých pároch. V tomto období obývajú líšky podzemné brlohy: ich nory zo 4 až 13 východmi tvoria labyrint o ploche 30 m². Líšky sa k svojim norám vracajú každé leto a rozširujú ich.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]