Líška polárna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Líška polárna
Líška polárna
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Vulpes lagopus
Linné, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Líška polárna (Vulpes lagopus alebo Alopex lagopus) je psovitá šelma, v minulosti klasifikovaná ako jediný druh rodu Alopex, ale zistilo sa, že rod Alopex patrí do rodu Vulpes.

Žije v severných častiach Európy, Ázie a Ameriky, na ďalšie miesta bola vysádzaná kvôli obchodu s kožušinami. Jej srsť je v zime hustá a dlhá, bielej alebo sivobielej farby. Letná srsť je krátka a menej riedka, sivej alebo čiernej farby. V zime jej snehobiela srsť slúži ako dokonalé ochranné sfarbenie. V lete srsť zhnedne alebo zosivie, aby sa líška ľahšie skryla medzi kameňmi a rastlinami. S letom líšky menia svoje životné územie. Na jar a v lete sa rozmnožujú. Samica je ťarchavá 49 – 56 dní. Vo vrhu je okolo 3 – 12 mláďat, ale to je veľmi vzácne. Leto trávia v tundre a na zimu sa sťahujú na ľadové polia. Potrava líšky polárnej je predovšetkým tvorená z vtákov, drobných hlodavcov a vyberania vtáčích hniezd, priživuje sa aj na zvyškoch koristi ľadových medveďov.

  • Dĺžka tela: cca 60 cm
  • Dĺžka chvosta: cca 40 cm
  • Výška: cca 30 cm
  • Hmotnosť: 4,5 – 8 kg

Polárne líšky žijú v trvalých pároch. V tomto období obývajú líšky podzemné brlohy: ich nory zo 4 až 13 východmi tvoria labyrint o ploche 30 m². Líšky sa k svojim norám vracajú každé leto a rozširujú ich.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]