Let There Be More Light

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Let There Be More Light“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
SingelPink Floyd
z albumu A Saucerful of Secrets
Strana B Remember a Day
Vydaný 19. august 1968
Nahraný január, marec, máj 1968 v EMI Studios, v Londýne
Žáner Progresívny rock
Dĺžka 5:32
Vydavateľ Tower (US)
Skladateľ Roger Waters
Producent Norman Smith
Pink Floyd chronológia singlov
"It Would Be So Nice"
(1968)
"Let There Be More Light"
(1968)
"Point Me at the Sky"
(1968)

Let There Be More Light“ je skladba britskej rockovej skupiny Pink Floyd, ktorej autorom je basgitarista skupiny, Roger Waters. Skladba bola po prvýkrát vydaná v júni 1968 na albume A Saucerful of Secrets, kde bola zaradená ako prvá v poradí. Neskôr v auguste 1968 bola vydaná ako singel (iba v USA).

Kompozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba začína opakujúcou sa dôraznou basovou linkou, po ktorej nasleduje prvá sloha s jemnejšími vokálmi Ricka Wrighta, podporovanými šepkaním Rogera Watersa. Potom prichádza tvrdší refrén spievaný Davidom Gilmourom, pričom refrén v tomto obsadení trvá až do polovice skladby. V posledných dvoch minútach zaznie gitarové sólo Davida Gilmoura, vôbec prvé, ktoré oficiálne vyšlo na nahrávkach Pink Floyd. Je charakteristické Gilmourovou osobitou hrou jednotlivých nôt, ktorých zvuk je upravený gitarovými efektami ako skreslenie alebo echo.

Roger Waters sa pre pieseň „Let There Be More Light“ inšpiroval úmrtím Pipa Cartera, čiastočného róma z Cambridgu, ktorý pre Pink Floyd pracoval nejaký čas ako bedňák. V predposlednom refréne sa nachádza text „Was Lucy in the sky“, odkaz na skladbu „Lucy in the Sky with Diamonds“ skupiny The Beatles.

Live a alternatívne verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba „Let There Be More Light“ bola zaradená do koncertného repertoáru Pink Floyd v rokoch 1968 a 1969, jej prevedenie dosahovalo aj osem minút. Prvou doloženou živou verziou skladby „Let There Be More Light“ bola verzia odohraná 20. februára 1968 v parížskom štúdiu francúzskej televízie ORTF pri natáčaní pre program Bouton Rouge, ktorý bol vysielaný o štyri dni neskôr. Naopak pravdepodobne naposledy zaznela ako prídavok na koncerte 7. novembra 1969 v Londýne.

Originálna verzia skladby s dĺžkou 5:39 bola nahraná medzi januárom a májom 1968 v EMI Studios a vyšla 28. júna 1968 ako prvá pieseň na albume A Saucerful of Secrets. 19. augusta toho roku vyšla skrátená verzia skladby s dĺžkou presne 3 minúty taktiež v USA ako singel s B stranou „Remember a Day“ (katalógové číslo: Tower 440). Pokiaľ sa nepočítajú box sety so zaradeným celým albumom A Saucerful of Secrets, tak pieseň „Let There Be More Light“ nevyšla na žiadnom kompilačnom albume.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Let There Be More Light na českej Wikipédii.