Preskočiť na obsah

Point Me at the Sky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Point Me at the Sky“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
SingelPink Floyd
Strana B Careful with That Axe, Eugene
Vydaný 17. december 1968
Nahraný 4. november 1968
Žáner Progresívny rock
Dĺžka 3:35
Vydavateľ Columbia (EMI) (UK)
Capitol Records (Canada)
Skladateľ David Gilmour, Roger Waters
Producent Norman Smith
Pink Floyd chronológia singlov
Let There Be More Light
(1968)
„Point Me at the Sky“
(1968)
The Nile Song
(1969)

Point Me at the Sky“ je skladba britskej rockovej skupiny Pink Floyd, ktorá vyšla ako singel v decembri 1968. Jej autormi sú gitarista David Gilmour a basgitarista Roger Waters, ide o ich prvú spoluprácu na spoločnej skladbe.

Skladba bola nahrávaná 8., 9., 14. a 15. októbra 1968 v EMI Studios pod dohľadom producenta Normana Smitha. Verše spieva Gilmour, v refrénoch a mostíkoch sa Gilmour delí o vokály s Watersom. Text skladby má sci-fi tému, odohráva sa vo vtedajšej budúcnosti v roku 2005, kedy je Zem preľudnená. Muž menom Henry McClean volá svojmu dievčaťu Jean, aby jej ponúkol let v práve dokončenej kozmickej lodi. „Point Me at the Sky“ bol vydaný 17. decembra 1968 ako singel v Spojenom kráľovstve (katalógové číslo: Columbia EMI DB 8511), na B strane sa nachádzala inštrumentálna skladba „Careful with That Axe, Eugene“. Kvôli komerčnému neúspechu nebol ani vydaný v USA a Pink Floyd sa tak rozhodli nenahrávať žiadne ďalšie single.

Skladba „Point Me at the Sky“ nebola zaradená na žiadny kompilačný album, jediné jej vydanie na CD sa uskutočnilo v rámci bonusového disku The Early Singles box setu Shine On v roku 1992 (rovnako ako pôvodný singel iba v monofónnej verzii). Jediné doložené live predstavenie tejto skladby prebehlo na dvoch vystúpeniach dňa 2. decembra 1968 v štúdiách BBC, ktoré boli nahrané pre BBC Radio One. Záznamy z týchto vystúpení boli odvysielané 15. decembra 1968 a 19. januára 1969 v programe Top Gear Johna Peela. Skupina v novembri 1968 natočila k piesni taktiež videoklip, v ktorom niektorí z členov lietajú na historickom dvojplošníku.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Point Me at the Sky na českej Wikipédii.