Maté

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yerba maté

Maté je nápoj pripravovaný z listov cezmíny paraguajskej. Nápoj je pripravovaný zaliatím sušených drvených listov horúcou vodou. Má plnú horkú chuť a má povzbudzujúce účinky, podobné ako káva alebo čaj. Tradične sa podáva v tekvičke (v Paraguaji zvyčajne v upravenom volskom rohu) a pije sa pomocou špeciálnej slamky (v španielčine "bombilla", bomba po portugalsky). V krajinách svojho pôvodu (Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília), je bežné nosenie špeciálnych tašiek, ktoré sa nazývajú matera a sú uspôsobené na nosenie uvedenej výbavy a navyše termosky.

Maté je považované za nápoj priateľstva, tradične sa totiž pije v kruhu priateľov alebo rodiny z jednej tekvičky. Týmto zvykom je známy Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília, ale tento zvyk sa dostal aj do Sýrie či Libanonu. V týchto krajinách sa kovová slamka s dierkami, ktorou sa maté pije, nazýva "mussása". Podáva sa pri najrozmanitejších príležitostiach.

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Príprava maté sa líši v závislosti od regiónu. Vo všeobecnosti sa však nezalieva vriacou vodou, aby nápoj nedostal ostro horkú chuť. Odporúčaná teplota je 70 - 80 °C. Kvalitné maté by v takom prípade nemalo zhorknúť ani pri dlhom lúhovaní.

Bambusové bombilly

Zmes na zálievku má viacero podôb. Môže ísť o čistú nemiešanú drť, čistú drť upravenú pražením (typický spôsob prípravy pre Brazíliu), môže ísť o zmes s prísadami. Namiesto horúcej vody môže byť nápoj studený, čo je spôsob prípravy pochádzajúci z Paraguaja (tereré). V niektorých prípadoch sa zvykne dochucovať mliekom alebo cukrom - napríklad ak je maté pripravované pre deti.

Balenie yerba maté

Účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Zloženie yerba maté Pajarito Selección Especial

Maté má vďaka vysokému obsahu kofeínu povzbudzujúce účinky. Považuje sa za nápoj s jemnejšími účinkami než má káva. Štúdie, ktorých zatiaľ nie je veľa, ukazujú, že zmes alkaloidov obsiahnutom v maté má iné účinky, než väčšina rastlín, obsahujúca kofeín. Rozdiel je hlavne v tom, že ovplyvňuje tkanivo svalstva, nie centrálny nervový systém. Ukazuje sa, že maté má upokojujúci účinok na hladké svalové tkanivo a stimuluje svalstvo myokardu (srdca).Tým padom zvýšime vykon pri praci.[1]

Čaj maté predovšetkým dokáže vzhľadom na obsah kofeínu účinne stimulovať organizmus, pričom sa jedná o jednu z najzdravších foriem stimulácie, akú vôbec môžete vyskúšať. Pokiaľ sa teda potrebujete vzchopiť, môžeme vám ho určite odporučiť. [2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.rain-tree.com/yerbamate.htm Yerba mate RainTree Nutrition, Tropical Plant Database.
  2. HERBACEA. Čaj maté aneb stimulujte svoje telo zdravo. Herbacea.sk, 2017-03-12. Dostupné online [cit. 2017-03-13]. (po česky)