Maté

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maté
Yerba maté

Maté je nápoj, ktorý sa pripravuje z listov cezmíny paraguajskej. Nápoj sa pripravuje zaliatím sušených drvených listov horúcou vodou. Má plnú horkú chuť a má povzbudzujúce účinky, podobné ako káva alebo čaj. Tradične sa podáva v tekvičke (v Paraguaji zvyčajne v upravenom volskom rohu) a pije sa pomocou špeciálnej slamky (v španielčine "bombilla", bomba po portugalsky). V krajinách svojho pôvodu (Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília), je bežné nosenie špeciálnych tašiek, ktoré sa nazývajú matera a sú uspôsobené na nosenie uvedenej výbavy a navyše termosky.

Maté je považované za nápoj priateľstva, tradične sa totiž pije v kruhu priateľov alebo rodiny z jednej tekvičky. Týmto zvykom je známy Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília, ale tento zvyk sa dostal aj do Sýrie či Libanonu. V týchto krajinách sa kovová slamka s dierkami, ktorou sa maté pije, nazýva "mussása". Podáva sa pri najrozmanitejších príležitostiach.

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Príprava maté sa odlišuje v závislosti od regiónu. Vo všeobecnosti sa však nezalieva vriacou vodou, aby nápoj nedostal ostrú horkú chuť. Odporúča sa teplota je 70 - 80 °C. Kvalitné maté by v tom prípade nemalo zhorknúť ani pri dlhom lúhovaní.

Bambusové bombilly

Zmes na zálievku má viacero podôb. Môže ísť o čistú nemiešanú drvinu, čistú drvinu upravenú pražením (typický spôsob prípravy v Brazílii), môže ísť o zmes s prísadami. Namiesto horúcej vody môže byť nápoj chladný, čo je spôsob prípravy pochádzajúci z Paraguaja (tereré). V niektorých prípadoch sa zvykne dochucovať mliekom alebo cukrom - napríklad vtedy, ak sa maté pripravuje pre deti.

Balenie yerba maté

Účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Zloženie yerba maté Pajarito Selección Especial

Maté má vďaka vysokému obsahu kofeínu povzbudzujúce účinky. Považuje sa za nápoj s jemnejšími účinkami než má káva. Štúdie, ktorých zatiaľ nie je veľa, ukazujú, že zmes alkaloidov obsiahnutom v maté má iné účinky, než väčšina rastlín, obsahujúca kofeín. Rozdiel je hlavne v tom, že ovplyvňuje tkanivo svalstva, nie centrálny nervový systém. Ukazuje sa, že maté má upokojujúci účinok na hladké svalové tkanivo a stimuluje svalstvo myokardu (srdca), čo zvýšuje pracovný výkon človeka.[1]

Čaj maté dokáže vzhľadom na obsah kofeínu účinne stimulovať organizmus, pričom sa považuje za jednu z najzdravších foriem stimulovania. [2]

Maté obsahuje aj saponíny, ktoré môžu pôsobiť protizápalovo. Taktiež obsahuje malé množstvo vitamínu C a E.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.rain-tree.com/yerbamate.htm Yerba mate RainTree Nutrition, Tropical Plant Database.
  2. HERBACEA. Čaj maté aneb stimulujte svoje telo zdravo. Herbacea.sk, 2017-03-12. Dostupné online [cit. 2017-03-13]. Archivované 2017-03-14 z originálu. (po česky)
  3. LOKŠOVÁ, Veronika. Yerba maté - Účinky a príprava "čaju" z Južnej Ameriky [online]. Zaujímavý Svet, 2021-05-30, [cit. 2021-05-30]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Maté
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Maté