Media Player Classic

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Media Player Classic
Media Player Classic logo.png
Logo
Mpc-hc64.png
Media Player Classic - Home Cinema verzia 1.7.10 na Windows 10
Základné informácie
VývojárGabest
Posledná stabilná verzia1.7.13 (27. august 2017; pred 884 dňami)
Operačný systémMicrosoft Windows
Lokalizáciaanglický, portugalský, český, slovenský,taliansky, ukrajinský, francúzsky, ruský, maďarský a nemecký
Stav vývojazastavený
LicenciaGNU General Public License
Ďalšie odkazy
Webová stránkaguliverkli projekt

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Media Player Classic (MPC) je voľne šíriteľný kompaktný multimediálny prehrávač pre 32 a 64-bitové operačné systémy Microsoft Windows. Aplikácia má podobný vzhľad a ovládanie ako Windows Media Player 6.4, ale integruje väčšinu funkcií a možností moderných multimediálnych prehrávačov. Je alternatívnou vetvou štandardných multimediálnych prehrávačov v K-Lite Codec Pack a Combined Community Codec Pack.

Media Player Classic bol pôvodne vytvorený programátorom menom "Gabest". Bol vyvinutý ako closed-source aplikácia, ale neskôr bol re-licencovaný na open-source. Media Player Classic je šírený pod licenciou GPL a sídli v SourceForge projekte zvanom guliverkli. Samotný projekt je niečo ako zastrešujúca organizácia pre Gabest práce.

Tento projekt momentálne hlavne udržiava komunita na fóre Doom9. V súčasnosti je jeho alternatívnou verziou Media Player Classic Home Cinema.

Vlasnosti[upraviť | upraviť kód]

Prehrávanie MPEG-1, MPEG-2 a MPEG-4[upraviť | upraviť kód]

Media Player Classic je schopný prehrávať VCD, SVCD a DVD bez nutnosti inštalácie ďalšieho softvéru alebo kodekov. MPC má vstavané kodeky pre MPEG-2 video s podporou titulkov a kodeky pre LPCM, MP2, 3GP, AC3 a DTS zvuk. MPC tiež obsahuje lepší MPEG splitter, ktorý podporuje prehrávanie VCD a SVCD pomocou svojho VCD/SVCD/XCD snímača. Dňa 30. októbra 2005 pridal Gabest MP4 a MPEG-4 Part 17 podporu.[1] AAC dekódovací filter bol v MPC len krátko, čím robil prehrávač vhodným na prehrávanie AAC v MP4 a tak bol alternatívou k prehrávačom Winamp a iTunes.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]