Modlivky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Modlivky
Large brown mantid white.jpg
Archimantis latistyla
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Mantodea
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Modlivky (Mantodea) je rad ortopteroidného hmyzu. Rody z tohto radu, pokiaľ vôbec majú slovenské meno, sa po slovensky volajú modlivka.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Modlivka je štíhly hmyz väčších rozmerov, silne adaptovaný na predáciu.

Na veľmi pohyblivej hlave sú silné hryzadlá a dosť veľké zložené oči.

Nápadne predĺžená predohruď nesie jeden pár nôh, ktoré sú premenené na účinné loviace zariadenie. Majú predĺžené panvičky a ozubené stehná, do ktorých na princípe zatváracieho noža zapadajú ozubené holene.

Predné krídla sú trochu viac chitinizované a pigmentované (najmä u tropických druhov), zadné krídla sú jemné, blanité, vejárovito zložené pod prednými. Oba páry krídel majú veľmi hustú sieťovitú žilnatinu. Na konci bruška sú krátke článkované cerkusy, podobne ako u švábov.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Pred kopuláciou sa samec opatrne (často celé hodiny) približuje k samici a po kopulácii sa snaží veľmi rýchlo vzdialiť, no aj tak sa niekedy stáva korisťou väčšej samice.

Svaly vykonávajúce kopulačné pohyby však nie sú inervované z hlavy, ale z bruškového ganglia – kopulácia sa preto úspešne ukončí i v tom prípade, keď má samec už odhryznutú hlavu.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Poznáme asi 1 800 druhov modliviek, z nich veľká väčšina žije v trópoch. Na svetlých biotopoch mimo súvislého lesa sa u nás miestami hojne vyskytuje Mantis religiosa (modlivka zelená). V južnej Európe už môžeme vidieť ďalších 5–6 druhov, napríklad nápadnú a bizarnú modlivku Empusa pennata s vykrajovaným okrajom abdómenu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]