Myslavský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 07:46, 11. september 2013, ktorú vytvoril Pe3kZA (diskusia | príspevky) (šablóna)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Myslavský potok
Potok
Zdrojnica Volovské vrchy
Ústie Hornád
Dĺžka 19,5 km
Povodie Hornád
Hydrologické poradie 4-32-03-070, -072, -074, -076
Číslo recipienta 4-32-03-1398
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Myslavský potok je vodný tok na východnom Slovensku, v regióne Abov, preteká územím okresov Košice-okolie, Košice II a Košice IV. Je to pravostranný prítok rieky Hornád, meria 19,5 km a je tokom V. rádu.

Prameň

Pramení vo Volovských vrchoch na juhojuhovýchodnom svahu Predného holiska (948,6 m n. m.) v lokalite Panský les, v nadmorskej výške približne 760 m n. m.

Smer toku

Na hornom toku tečie juhovýchodným smerom, severne od obce Hýľov sa prechodne stáča na východ, potom tečie do obce Nižný Klátov znovu na juhovýchod. Po pribratí Nižnoklátovského potoka v obci pokračuje východným smerom, nad sútokom s prítokov z oblasti Girbeša sa opätovne stáča a tečie na juhovýchod cez mestskú časť Myslava. Južne od Všešportového areálu v košickej mestskej časti Juh mení smer toku na východ, pričom k Barci výrazne meandruje, ďalej už pokračuje napriameným korytom. Južne od križovatky ulíc Nižné kapustníky - Slanecká sa stáča na východojuhovýchod, tečie v podzemí popod mestskú časť Nad jazerom.

Geomorfologické celky

Prítoky

Ústie

Do Hornádu sa vlieva na území mesta Košice, na východnom okraji mestskej časti Nad jazerom (v priestore severne od Námestia košických mučeníkov), v nadmorskej výške cca 190 m n. m.

Obce

Hospodársky význam

Myslavský potok je domovom pstruha potočného, vďaka čomu je aj lovným revírom Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Košice. Úsek od prameňa po cestný most košickej autostrády z Košíc do Šace je pstruhový revír a od mosta po ústie je potok kaprovým revírom. Pri Barci sa vyskytuje aj jalec, menšie mreny, hrúzy a slíže. Potok je v súčasnosti silne znečistený komunálnym odpadom. MO SRZ Košice viackrát financovala brigády na jeho čistenie.