Nintendó

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nintendó kabušiki gaiša
Nintendo.svg

Právna forma kabušiki gaiša
Založená 1889
Zakladateľ Fusadžiro Jamauči
Sídlo Kjóto, Japonsko
Pôvod Japonsko
Vedenie Tatsumi Kimišima
Územný rozsah celosvetovo
Priemysel videoherný priemysel
Produkcia videohry, herné konzoly
Dcérske spoločnosti Retro Studios
Monolith Soft
Webová stránka www.nintendo.com

Nintendó kabušiki gaiša (medzinárodne vystupuje pod anglickým názvom Nintendo) je japonský podnik, ktorý sa zaoberá výrobou herných konzol a videohier. Nintendó sídli v meste Kjóto, kde ho 23. septembra 1889 založil Fusadžiro Jamauči. Jeho pôvodným poslaním bolo vyrábať a predávať špeciálne hracie karty. V 70. rokoch 20. storočia Nintendo prešlo na výrobu videohier.

Maskotom firmy je taliansky inštalatér Mario, ktorého postava pochádza z ich najpopulárnejšej a najpredávanejšej videohernej série Super Mario.

11. júla 2015 zomrel dlhoročný prezident spoločnosti Satoru Iwata, a na jeho miesto nastúpil Tatsumi Kimišima. [1]

Herné konzoly[upraviť | upraviť zdroj]

Nintendó najprv vydávalo stolné herné konzoly a až neskôr začalo s prenosnými. V súčasnosti je Nintendó najúspešnejšia firma v oblasti prenosných konzol.

Stolné konzoly[upraviť | upraviť zdroj]

Color-TV Game[upraviť | upraviť zdroj]

Úplne prvou domácou hernou konzolou od Nintenda je Color-TV Game. Bola vyrobená v roku 1977 a predávala sa iba v Japonsku.

Nintendo Entertainment System[upraviť | upraviť zdroj]

Nintendo Entertainment System

V roku 1983 Nintendo uviedlo na japonský trh 8-bitovú hernú konzolu Famicom. Táto konzola vyšla v roku 1985 v USA a v neskôr v krajinách Európy pod názvom Nintendo Entertainment System (často sa označuje akronymom NES).

Verzia pre západný trh mala oproti tej japonskej pár zmien. Okrem celkového dizajnu sa líšila aj tým, že herné ovládače sa dali z konzoly odpojiť. Tiež tieto ovládače v sebe nemali zabudovaný mikrofón, ktorý sa využíval v malom počte japonských hier.

NES zaznamenal v Japonsku a USA (kde napomohol oživiť tamojší upadnutý herný priemysel) obrovský úspech. Aj napriek nízkej predajnosti v Európe a Južnej Amerike (na území Sovietskeho zväzu nebola vôbec dostupná) sa táto konzola stala celosvetovo najpredávanejšou konzolou svojej doby.

Super Nintendo Entertainment System[upraviť | upraviť zdroj]

Super Nintendo Entertainment System (európska verzia)

Konzola Super Nintendo Entertainment System (často označovaná ako SNES alebo Super NES), ktorej procesor bol založený na 16-bitovej architektúre, vyšla najprv v Japonsku (pod názvom Super Famicom) v roku 1990 a v nasledujúcich rokoch aj v USA (1991) a Európe (1992).

Vývojári mali možnosť pridávať na herné kartridže špeciálne čipy, vďaka ktorým sa v hrách mohli dosiahnuť nové a lepšie grafické efekty. Vďaka tejto technológii bola konzola schopná zobrazovať (na svoju dobu revolučnú) primitívnu 3D grafiku. Jedným z prvých herných 3D titulov od Nintenda bol Star Fox.

Medzi mnohé periférne zariadenia na túto konzolu patril aj Super Game Boy adaptér, ktorý umožňoval hrať hry pre prenosné konzoly Game Boy a Game Boy Color na televíznej obrazovke.

Nintedo opäť dosiahlo na trhu obrovský úspech, aj napriek silnej konkurencii, ktorú predstavovala konzola Sega Mega Drive od firmy Sega.

Nintendo 64[upraviť | upraviť zdroj]

Nintendo 64

GameCube[upraviť | upraviť zdroj]

Wii[upraviť | upraviť zdroj]

Wii U[upraviť | upraviť zdroj]

Vreckové konzoly[upraviť | upraviť zdroj]

Game Boy séria[upraviť | upraviť zdroj]

Game Boy Color

Najznámejšia séria prenosných konzol je Game Boy séria, do ktorej patrí osem výrobkov. Jej prvým členom sa stal Game Boy, vydaný v Japonsku v roku 1989. Vďaka hre Tetris, sérii Pokémon a tiež mnohým iným hrám sa Game Boy stal najpredávanejšou a najpopulárnejšou vreckovou konzolou na trhu. V nasledujúcich rokoch Nintendo vyrobilo upravené verzie tejto konzoly: Play it Loud! (1995), Game Boy Pocket (1996), Game Boy Light (1997).

Prvú väčšiu zmenu tejto série konzol predstavuje Game Boy Color z roku 1998 s jeho farebným displejom. Tiež vyšlo niekoľko hier, ktoré sa dali hrať iba na tomto novom modeli.

Druhou, oveľa väčšou zmenou, bola nová vrecková konzola Game Boy Advance (2001). Mala vyšší výkon, úplne nový dizajn, a tiež sa na nej dali hrať graficky a výkonne náročnejšie hry. Táto konzola bola spätne kompatibilná so starými hrami pre Game Boy.

V roku 2003 bol vyrobený Game Boy Advance SP, ktorý sa líšil novým vyklápacím dizajnom a podsvieteným displejom. Posledný produkt tejto série bol Game Boy Micro (2005), ktorý však na rozdiel od predchádzajúcich modelov nedosiahol komerčný úspech.

Nintendo DS séria[upraviť | upraviť zdroj]

Nintendo DS Lite

V roku 2004 bolo na trh uvedené Nintendo DS. Spočiatku sa predstavovalo iba ako alternatíva Game Boy série, kvôli obavám a neistote spoločnosti či bude konzola populárna. Táto vrecková konzola však zožala po celom svete veľký úspech a napokon sa z nej stal nástupca Game Boy konzol. Najväčšou zmenou oproti Game Boy Advance konzolám boli dva displeje, z ktorých ten dolný bol dotykový.

O dva roky neskôr (2006) bola vyrobená nová verzia s krajším dizajnom, menšími rozmermi a nižšou hmotnosťou. Bola pomenovaná Nintendo DS Lite. Získala ešte väčší úspech a popularitu než predchádzajúci model a stala sa z nej najpredávanejšia vrecková konzola všetkých čias.

Neskôr boli vyrobené ešte dve ďalšie upravené verzie, Nintendo DSi (2008) a Nintendo DSi XL (2009), ktoré mali prednú a zadnú kameru, a tiež väčší displej.

Nintendo 3DS séria[upraviť | upraviť zdroj]

Nintendo 3DS

Nintendó v roku 2011 vyrobilo úplne novú prenosnú konzolu s názvom Nintendo 3DS. Konzola má opäť dva displeje, a celkový dizajn je podobný konzolám DS. Najväčším rozdielom, okrem vyššieho výkonu, je ale špeciálny 3D efekt horného displeja, ktorý sa dá vnímať aj bez špeciálnych okuliarov.

V nasledujúcich rokoch vyšli upravené verzie tejto prenosnej konzoly. Nintendo 3DS XL, s väčšími rozmermi a veľkosťou displejov, bol uvedený na trh v roku 2012. Po ňom nasledovalo Nintendo 2DS (2013), ktoré sa vyznačovalo tým, že nemalo vyklápací dizajn, a tiež nepodporovalo 3D efekt. Tento model bol (aj pre svoju odolnú konštrukciu) predstavovaný ako model pre malé deti, pre ktoré môže 3D efekt displeja spôsobovať zdravotné problémy.

V roku 2014 bolo predstavené New Nintendo 3DS ako posledná konzola v tejto sérii. Tento model má rýchlejší procesor, vylepšený 3D efekt, druhú analógovú páčku, a je vďaka vstavanej NFC technológii kompatibilný s hračkami Amiibo.

Herné série[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]