Nintendó

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nintendo 64

Nintendó kabušiki gaiša (medzinárodne vystupuje pod anglickým názvom Nintendo) je japonský podnik, ktorý sa zaoberá výrobou herných konzol a hier. Maskotom tejto firmy je taliansky inštalatér Mario, ktorého postava pochádza z množstva videohier s jeho menom. Nintendó sídli v meste Kjóto, kde ho 23. septembra 1889 založil Fusadžiro Jamauči. Jeho pôvodným poslaním bolo vyrábať a predávať špeciálne hracie karty. Neskôr Nintendo prešlo na výrobu videohier.

Herné konzoly[upraviť | upraviť zdroj]

Nintendó najprv vydávalo stolné herné konzoly a až neskôr začalo s prenosnými. V súčasnosti je Nintendó najúspešnejšia firma v oblasti prenosných konzol.

Stolné konzoly[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam stolných herných konzol od firmy Nintendó:

Vreckové konzoly[upraviť | upraviť zdroj]

Game Boy séria[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšia séria prenosných konzol je Game Boy séria, ktorá má dosiaľ osem výrobkov. Jej prvým členom sa stal Game Boy, vydaný v Japonsku v roku 1989. Ďalej nasledovali: Play it Loud! (1995), Game Boy Pocket (1996), Game Boy Light (1997), Game Boy Color (1998), Game Boy Advance (2001), Game Boy Advance SP (2003) a zatiaľ záverečný bol Game Boy Micro (2005).

Nintendó vytvorilo na konzoly Game Boy úspešné herné série ako The Legend of Zelda, Pokémon, Mario alebo Donkey Kong.

Nintendo DS séria[upraviť | upraviť zdroj]

Najnovšia séria prenosných konzol zožala po celom svete veľký úspech. Obsahuje zatiaľ len tri predávané výrobky, a to Nintendo DS (2004), Nintendo DS Lite (2006),Nintendo DSi a Nintendo DSi XL , ktorý sa na japonský trh dostal len 21. novembra 2009. Nintendó najnovšie vyrobilo Nintendo 3DS.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]