Pokémon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pokémon
Základné informácie
Anglický názov Pokémon
Japonský názov ポケットモンスター
Žáner Akcia/Dobrodružstvo
Fantasy/Mágia
Kodomo
Komédia
Šónen
Manga: Poketto Monsutá SPECIAL
Autor Hidenori Kusaka
Mato
Jazyk japončina
Počet zväzkov 28+
Rok 1997
Anime: Poketto Monsutá
Réžia Kunihiko Jújama
Masamicu Hidaka
Štúdio Oriental Light and Magic
Rok Pokémon:
1. apríl 199714. november 2002
Pokémon Advanced:
21. november 200214. september 2006
Pokémon Diamond & Pearl:
28. september 2006
Dĺžka jednej časti 21 minút
Počet častí 274 (Pokémon)
192 (Pokémon Advanced)
191 (Pokémon Diamond & Pearl)

Pokémon (jap.: ポケモン, Pokemon) je termín pre hry, anime, mangu, zbieracie karty a ďalšie médiá vytvorené Satošim Tadžirim pre japonskú firmu Nintendo. Celý pôvodný názov znie Poketto Monsutá (ポケットモンスター), čo sú japonsky povedané anglické slová Pocket Monsters, po slovensky Vreckové príšery. Prvé BETA verzie na Game Boy vyšli ešte v roku 1995. Oficiálne verzie vyšli v roku 1996 boli to hry Poketto Monsuta Aka(Pokémon Red) a Poketto Monsuta Midori(Pokémon Green).

Hry[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky verzie hry Pokémon boli preložené do niekoľkých jazykov. Pokémon patrí popri hrách ako Mario, Donkey Kong, či The Legend of Zelda k jedným z najúspešnejších hier od Nintenda.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Január 1996: V japonsku vyšli dve nové hry na Game Boy: Pokémon Red a Pokémon Green. Okamžite sa ujali a nielen deti ich milovali. Medzi dvoma verziami boli len nebadané rozdiely. Hráč hral za chlapca – trénera pokémonov. Na to, aby ich chytil používal PokéBall (jap.: Monsutá Bóru). Tiež mal svojho tvrdohlavého rivala. Bolo treba poraziť osem majstrov štadiónov (angl. Gym leaders), každého v inom meste. Potom nasledovala už len liga. Celý príbeh sa odohrával vo fiktívnom svete Kanto. Touto hrou si splnil svoj sen Satoši Tadžiri, ktorý Pokémon vymyslel.

Február 1996: Tvorcovia sa rozhodli, že vydajú ešte jednu špeciálnu verziu – Blue, ktorá bude podobná ako Red a Green s tým rozdielom, že pokémoni tam budú krajšie nakreslení.

September 1998: Do Spojených štátov prišli hry Pokémon Red a Pokémon Blue (v japonskom origináli to bola verzia Green, Američania ju však premenovali). Neboli rovnaké ako tie japonské, lebo Američania v nich použili tie lepšie obrázky z japonskej verzie Blue. Preto bolo zbytočné, aby verzia Green vyšla aj v USA.

December 1998: Keďže bol seriál veľmi úspešný, vznikla v Japonsku hra Pokémon Yellow, ktorá bola založená podľa anime seriálu. Na začiatku hráč dostal ako štartovného Pokémona Pikachua a neskôr mohol získať aj Bulbasaura, Charmandera aj Squirtla.

Október 1999: V USA vyšla verzia Yellow.

November 1999: Spoločnosť Nintendo sa rozhodlo vytvoriť nový fiktívny svet – Johto, ktorý je smerom na západ od pôvodného Kanta. Nové dve verzie hry Pokémon Gold a Silver sa tentoraz odohrávajú v oboch vymyslených svetoch, pri čom sa začína vo svete Johto. Tieto hry sú oproti štyrom predošlým na Game Boy Color a už nemajú príbeh tvorený Satošim Tadžirim.

Október 2000: Až po skoro roku sa nové hry Pokémon Gold a Pokémon Silver dostali aj do USA.

December 2000: Vylepšená hra od verzií Red a Green bola Pokémon Yellow. Teraz vyšla vylepšená hra od verzií Gold a Silver, Pokémon Crystal. Veľká zmena bola, že po prvýkrát sa dalo vybrať medzi chlapcom a dievčaťom. Navyše sa tu dal chytiť aj legendárny pokémon Serebii (angl. Celebi).

Júl 2001: Americký Crystal prišiel až v roku 2001 a bol o dosť vecí ochudobnený. Jedna z nich bola aj to, že Celebi sa chytiť nedal.

November 2002: Po takmer dvoch rokoch sa v Japonsku objavili dve nové verzie: Pokémon Ruby a Pokémon Sapphire na hernú konzolu Game Boy Advance. Tie už boli v mnohom naozaj odlišné od predošlých. Obsahovali:

 • nový svet Hoenn;
 • Contest Hall – budova, v ktorej bolo možné predvádzať útoky Pokémonov a získavať za to stužky (angl. ribbon);
 • súboje dvoch proti dvom Pokémonom;
 • nepriateľské tímy: Team Magma a Team Aqua;

a mnoho ďalších vymožeností, ale hlavne lepšiu grafiku.

Marec 2003: Vychádza Pokémon Ruby a Sapphire v USA o pol roka neskôr než v Japonsku.

Január 2004: Staré hry Red a Green boli stále obľúbené. Jedine sa hráčom nepáčilo, že sú také zastarané. To bolo pre Nintendo jasný príkaz, aby spravili verzie FireRed a LeafGreen. Boli to vlastne Red a Green v lepšej kvalite a s novými prvkami. Preto sa aj tieto verzie na trhu ujali.

September 2004: V USA vydali LeafGreen a FireRed skoro nezmenené. No o 7 dní neskôr vyšlo v Japonsku vylepšenie hier zo sveta Hoenn (Ruby a Sapphire): Pokémon Emerald. Obsahoval niekoľko zmien:

 • okrem Contest Hall sa objavil aj Battle Tent
 • Battle Frontier
 • posledný majster štadiónu sa zmenil

Apríl 2005: Vydanie Amerického Emeraldu.

September 2006: Vyšli dlho očakávané nové japonské verzie hry: Pokémon Diamond a Pokémon Pearl (jap.: Poketto Monsutta, Daijamondo to Páru). Sú hrateľné len na Nintendo DS, kde sa používa aj dotykový displej a mikrofón. Nový svet sa volá Sinnoh (jap.: Šinó).

Apríl 2007: Verzie Diamond a Pearl vyšli v USA.

Júl 2007: V Európe vyšli najnovšie verzie hry s oneskorením, preto boli zlacnené. Na Slovensku stáli 1599,– Sk

September 2008: Najnovšia Pokémon hra má názov Pokémon Platinum a je vylepšením hier na Nintendo DS, Pokémon Diamond a Pearl. Je v nej vykonaných niekoľko menších i väčších zmien.

Marec 2009: Hra Pokémon Platinum vyšla v USA.

Máj 2009: Hra Pokémon Platinum vyšla v Európe.

Marec 2010: Hry Pokémon Heart Gold & Soul Silver vyšli v Európe.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky fiktívne regióny sú inšpirované nejakou skutočnou svetovou oblasťou:

 • Kanto – oblasť Kantó, ktorá sa nachádza na východe Japonska, patria tam mestá Tokio a Jokohama
 • Johto – oblasť východne od Kanta
 • Hoenn – ostrov Kjúšú otočený o 90° vľavo
 • Sinnoh – pomerne presná kópia ostrovu Hokkaidó, Sinnoh zahrňuje aj časť ruského ostrovu Kunašir
 • Unova – región inšpirovaný metropolitnou oblasťou New Yorku, je to tiež prvý región v hlavných hrách, ktorý nie je inšpirovaný nejakou japonskou lokalitou
 • Kalos – severná časť Francúzska

Anime[upraviť | upraviť zdroj]

Z anime Pokémon vychádzajú pravidelne štandardné televízne epizódy, ku každej sérii sa do kín dostane jeden film a vyšlo tiež veľa špeciálov a OVA epizód.

Príbeh sa točí okolo chlapca menom Ash Ketchum (jap.: Satoši – pomenovaný podľa tvorcu Pokémona, Satoši Tadžiriho), ktorý opustil svoje rodné mesto Pallet, aby sa mohol stať najlepším trénerom Pokémonov. Precestoval niekoľko regiónov a spoznával nových ľudí a pokémonov na svojej dobrodružnej ceste.

Televízny seriál[upraviť | upraviť zdroj]

Anime seriál Pokémon sa začal vysielať 1. apríla 1997 v Japonsku a v súčasnosti tam beží 14. séria z názvom Best Wishes(JP-ポケットモンスターベストウイッシュ). V Spojených štátoch, Kanade, Spojenom Kráľovstve a Austrálii sa vysielal až v septembri roku 1998. Na Slovensku sa odvysielali najprv prvé 3 série až v roku 2001 na Slovenskej televízii. V roku 2005 sa začal seriál vysielať odznova v televízii JOJ, ale už aj so štvrtou sériou. V Česku sa zo seriálu vysielali tiež prvé štyri série na TV Nova. V súčasnosti sa na českej televízii Jetix vysiela 12. séria Diamant a Perla-Galactic Battles.

1. séria – Indigová Liga
Počet epizód: 81 (Japonsko), 80 (Slovensko)
Ash Ketchum je chlapec z mesta Pallet. Až po svoje desiate narodeniny žil nudným životom a potom sa stal trénerom pokémonov. Ale nanešťastie vstal vo svoj veľký deň až o štvrtej popoludní, takže všetci traja štartovní pokémoni už boli rozdaní a profesorovi Oakovi zostal už len Pikachu, elektrická myš. Postupom času sa k nemu pridali aj Misty (jap.: Kasumi), trénerka vodných pokémonov a Brock (jap.: Takeši), chovateľ pokémonov. Ash sa zaregistroval v Indigovej lige pokémonov a na to, aby sa tam dostal, musel získať 8 odznakov. Postupne porážal všetkých trénerov v štadiónoch, a tak si vybojoval všetky odznaky. Priamo v lige sa umiestnil medzi 16 najlepších.
2. séria – Pomarančové Ostrovy
Počet epizód: 35
Profesor Oak požiadal Asha, aby išiel na jeden ostrov vyzdvihnúť záhadný GS Ball od profesorky Ivy. Ale Brock sa do Ivy zamiloval, preto s ňou chcel zostať. Ďalej sa ešte pred daním GS Ballu Oakovi rozhodol Ash zápasiť v Pomarančovej lige. K Ashovi a Misty sa pridal mladý pozorovateľ pokémonov, Tracey (jap.: Kendži). Ashovi sa aj s pomocou Misty a Traceyho podarilo získať všetky 4 odznaky a po záverečnom súboji sa stal víťazom v Pomarančovej lige.
3. séria – Cesty Johtom
Počet epizód: 41
Oak GS Ballu nerozumel, tak tentokrát Asha poslal k pokéballovému expertovi Kurtovi, ktorý žil v regióne Johto. Tam zrovna zamieril aj Gary (jap.: Šigeru), Ashov rival, aby mohol zápasiť v Johtovej lige. Ash sa rozhodol nenechať si to ujsť. Tracey zostal pracovať s profesorom Oakom a Brock sa záhadne vrátil od Ivy. Takže znovu Ash, Misty a Brock začali ságu Johto, ktorá sa aj stala najdlhšou. Ash v tejto sérii získal zatiaľ len prvé 2 odznaky.
4. séria – Šampionát Ligy Johto
Počet epizód: 52
Ash, Misty a Brock pokračovali v ceste po svete Johto. Všetci traja zažili mnoho dobrodružstiev, získali nových pokémonov, prebehlo niekoľko evolúcií (napríklad sa vyvinul až dvakrát Brockov Zubat). Inak Ash získal ďalšie 3 odznaky v Johtovej lige (od Whitney, od Mortyho a od Chucka).
5. séria – Majstrovská Úloha
Počet epizód: 66 (Japonsko), 65 (Spojené štáty)
Ash, Misty a Brock sa zúčastnili súťaže na Vírivích ostrovoch. Misty pri tom mala výhodu, keďže je trénerkou práve vodných pokémonov. Po skončení súťaže pokračoval Ash získať šiesty, siedmy a ôsmy odznak Johtovej ligy. Keď sa nakoniec dostal až priamo do turnaja, podarilo sa mu prebojovať až medzi 8 najlepších. V tejto lige sa dokonca konečne stretol v oficiálnom súboji so svojím rivalom Garym. Po svojej prehre sa Gary rozhodol s trénerstvom skončiť. Misty sa musela vrátiť do mesta Cerulean, kde sa musela postarať o štadión a Brock sa takisto vrátil do mesta Pewter. Ash nechal všetkých svojich pokémonov okrem Pikachua s profesorom Oakom. Potom sa sám s Pikachuom vybral do ďalšieho regiónu Hoenn.
6. séria – Pokročilý
Počet epizód: 40
V regióne Hoenn Asha čakalo veľa nových druhov pokémonov. Tiež sa tam k nemu pridala Haruka (angl. May), ktorá sa chcela zúčastniť Pokémonových súťaží (angl. Pokémon contests), kde sa súťažilo o najelegantnejší útok pokémona. Okrem toho sa k nim pridal aj Masato (jap.: Max), Harukin mladší brat, ktorý však ešte nemal dosť rokov na to, aby mohol trénovať a vlastniť pokémonov. Na záver sa k trojčlennej skupine pridal aj Brock, ktorý sa tiež rozhodol cestovať po regióne Hoenn. S kompletnou skupinou Ash získal dosiaľ 3 odznaky v Hoennskej lige, no May sa nepodarilo získať ani jednu stužku z Hoennských súťaží.
7. séria – Pokročilá výzva
Počet epizód: 52
Celá skupina putovala ďalej po regióne Hoenn a spoznávala dva zločinecké tímy, ktoré boli oveľa horšie než Raketový tím – Tím Aqua a Tím Magma. Do zbierky hlavných hrdinov pribudlo zopár nových pokémonov a prebehlo niekoľko evolúcií. Ash si dal dokonca znovu zápas s Wattsonom, trénerom tretieho štadiónu, no tentokrát prehral. Ash, Haruka, Brock a Masato sa na konci lúčili so západnou časťou regiónu Hoenn, v ktorej tentokrát získali ďalšie 3 odznaky a prvé 3 stužky a pokračovali do východnej časti.
8. séria – Pokročilý zápas
Počet epizód: 53 (Japonsko), 52 (Spojené štáty)
Asha a Haruku čakali ešte dva odznaky a dve stužky, ktoré museli získať. Bolo to síce namáhavé a dlhé putovanie, ale konečne prišiel Hlavný festival. Haruka sa už nevedela dočkať a všetci sa vrátili do mesta Slateport na Hlavný festival. Haruka sa nakoniec dostala medzi 8 najlepších. Hneď potom museli všetci ísť do mesta Ever Grande, kde sa konala Hoennská liga. Tentokrát bol Ash celý napätý a liga bola naozaj dlhá. Ashovi sa podarilo dosiaľ u neho najlepšie – dostať sa medzi štyroch najlepších súťažiacich. Týmto sa skončili dobrodružstvá v Hoenne. Ale skupina ešte spolu neskončila. Ash sa vo svojom rodnom regióne Kanto prihlásil do Battle Frontieru (dopočul sa o ňom od riaditeľa Scotta) a Haruka na ďalšie súťaže. Takže Ash aj Haruka začali so zbieraním nových odznakov a stužiek. Ash zatiaľ získal dva odznaky a Haruka jednu stužku.
9. séria – Battle Frontier
Počet epizód: 46 (Japonsko), 41 (Spojené štáty)
Ashove dobrodružstvá po už preskúmanom svete Kanto mohli pokračovať a on získal ďalšie odznaky. Chytil si aj samičku Aipoma, ktorá ho mala veľmi rada. Po dlhom čase sa Ashovi podarilo získať 6 odznakov a čakala ho už len posledná Pyramída zápasov. Ash musel vyhrať nad Brandonom, ktorý mal pokémonov Regirocka, Registeela a Regica. Ash sa po skončení Battle Frontieru rozhodol znovu nechať si všetkých svojich pokémonov okrem Pikachua u profesora Oaka a s Harukou, Masatom a Brockom sa rozlúčil a vyrazil smerom k regiónu Sinnoh.
10. séria – Diamond and Pearl
Počet epizód: 52 (Japonsko), 51 (Spojené štáty)
Po tom, ako Ash odišiel iba s Pikachuom do regiónu Sinnoh, za ním dobehla smutná Aipom, a tak sa rozhodol cestovať aj s ňou. Zatiaľ po niekoľkých problémoch sa desaťročnej Hikari (angl. Dawn) podarilo získať svojho prvho pokémona, Piplup. K Ashovi sa zatiaľ pridal znovu Brock a po stratení a následnom nájdení Pikachua sa všetci traja spoločne vydali za získavaním ďalších odznakov a stužiek. Dawn získala 3 stužky a Ash 4 odznaky . Stretli tam tiež nového rivala Paula (jap. Shinji).
Táto séria bola vysielaná v českej televízii Jetix.
11. séria – Diamond and Pearl: Battle Dimension
Počet epizód: zatiaľ 75 (Japonsko)

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

16. december 1997: V tento deň sa v Japonsku vysielala premiéra epizódy Dennó Senši Porigon, v ktorej sa objavili scény vyvolávajúce epileptické záchvaty. 685 detí zostalo ležať v nemocnici po zhliadnutí tejto epizódy. Vo zvyšnom svete bola časť zakázaná.Pokemon bol vďaka tomu v Japonsku na 4 mesiace zakázaný. Z pôvodného vysielacieho plánu boli 3 episody vyradené.Prvá vyradená,úplne vymazaná a nezachovaná už na animovaná epizoda ktorá sa mala vysielať na Vianoce roku 1997. Dve epizody ostali zachované ale miesto bežného vysielania ich dali ako špeciály.

Manga[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú rôzne série Pokémonskej mangy od rôznych autorov. Jedna z najznámejších je Pokémon Dengeki Pikachu (angl. Pokémon: The Electric Tale of Pikachu), čo je Pokémon manga pre chlapcov, teda šónen. Autorom tejto verzie, ktorá je podľa predlohy anime seriálu, je Tošihiro Ono. Pokémonská šónen manga je takisto aj Pokémon Special (angl. Pokémon Adventures), ktorá je však podľa predlohy pôvodných videohier. Napísal ju Hidenori Kusaka a nakreslil Mato. Okrem šónenu, vyšla aj jedna šódžo manga – Pokémon: PiPiPi Adventures (angl. Magical Pokémon Journey).

Trading Card Game[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná stránka: Pokémon Trading Card Game

Zberateľská kartová hra Pokémon (angl. Pokémon Trading Card Game) sa začala hrávať už dávno a stále je všade vo svete úspešná. Vydávajú sa stále nové balíky kariet, z ktorých si hráči môžu postaviť svoj vlastný balík zo 60 kariet. Hra je predovšetkým na priateľské obchody, teda vymieňanie kariet. Hráči medzi sebou jednotlivé karty vymieňajú a potom s takýmito zmixovanými balíkmi hrajú.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]