Pakobylka drapľavá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Thorny Devil 001.jpg

Pakobylka drapľavá (Eurycantha calcarata) je pakobylka z Papuy-Novej Guiney. Telo dospelého samčeka dosahuje dĺžku až 12 cm.

Stavba tela[upraviť | upraviť zdroj]

Povrch tela je posiaty menšími i väčšími ostňami, z nich dva najväčšie sa nachádzajú na spodnej časti stehien posledného páru nôh.

Dospelý samček je tmavohnedý až čiernohnedý, povrch kože je lesklý, nie však slizký. Každý pár nôh má zakončený dvomi pazúrmi, pomocou ktorých sa dokáže pohybovať aj po hladkých povrchoch. V prípade ohrozenia sa stavia na dva zadné páry nôh a predné vystiera vysoko do výšky. Bráni sa zdvihnutím zadočka a zadným párom nôh, ktoré zoviera ako klepetá a svojho protivníka popichá veľkými ostňami. Na prvý pohľad môže svojim vzhľadom a rozmermi vzbudzovať rešpekt, ale je to veľmi príjemný spoločník. Pri manipulácii s jedincami treba dávať pozor, aby sa nohy neodtrhli, nakoľko chrobáky sa pevne držia každého povrchu, vrátane pokožky človeka.

Samička je od samčeka o niečo väčšia, má 12-15 cm a jej zadná časť tela je ukončená dlhým kladielkom. Je o niečo svetlejšia ako samček. Po 4. zvleku (cca 6 mesiacoch) kladie vajíčka o veľkosti 8x4 mm do piesku. Denne nakladie približne 3-6 vajíčok, dokopy maximálne 60 vajíčok.

Dospelé jedince žijú priemerne jeden rok.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Inkubačná doba vajíčok je 3-6 mesiacov. Z vajíčok sa liahnu svetlohnedé nymfy, dlhé približne 2 cm, ktoré postupným zvliekaním menia svoju farbu na svetlozelenú až tmavohnedú. Pred zvliekaním je koža chrobákov matná. Zvlek prebieha tak, že koža za hlavičkou praskne, chrobák si najprv vyvlečie tykadlá a hlavu a postupne sa vysúva z kože smerom k zadočku. Celý zvlek nymfy trvá približne 30-40 minút, podľa veľkosti nymfy.

Výskyt a spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Calcaraty sú nočné živočíchy. Cez deň sa ukrývajú pod kôrou stromu alebo v listoch. Počas odpočinku majú nohy vystreté pozdĺž tela, ktoré akoby splývali.

V insektáriu by nemala chýbať plytká nádoba s vodou, nakoľko Calcaraty potrebujú často piť. Rosením insektária pomôžeme k vytvoreniu vlhkého prostredia, ktoré je nevyhnutné pre zvliekanie sa chrobákov. Teplota vzduchu by sa mala pohybovať medzi 22-30 °C.

Stravovanie[upraviť | upraviť zdroj]

V zimnom období tvorí ich potravu prevažne brečtan alebo listy hlohu. Môžeme im však ponúknuť aj tenký plát jablka bez šupky. V ich jedálnom lístku ďalej nájdeme listy ruže, maliny, černice, hrozna, liesky, hrušky, jablone, jelše, brestu, duba, buka a rododendronu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]