Porúbsky potok (prítok Váhu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Porúbsky potok

(prítok Váhu)

potok
Zdrojnica Slemä, Nízke Tatry
Ústie Váh, Liptovská Porúbka
Dĺžka 4,6 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-01-059
Číslo recipienta 4-21-01-13291
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Porúbsky potok (staršie Porubský potok) je potok na hornom Liptove, na území okresu Liptovský Mikuláš. Je to ľavostranný prítok Váhu, meria 4,6 km a je tokom III. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Nízkych Tatrách, v podcelku Ďumbierske Tatry, v časti Demänovské vrchy, na severoseverovýchodnom svahu vrchu Slemä (1 513,7 m n. m.), pod Stanišovským sedlom v nadmorskej výške približne 1 090 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu na krátkom úseku severoseverovýchodným smerom, potom sa stáča na severovýchod a preteká dolinou Brtkovica. Z pravej strany ďalej priberá prítok zo severovýchodného svahu vrchu Slemä, postupne sa stáča smerom na sever a preteká bralnatým úsekom doliny Brtkovica najmä na pravom brehu. Po vyústení bočnej doliny Skaličné sa potok stáča severovýchodným smerom, priberá krátky ľavostranný prítok z tejto doliny, vteká do Liptovskej kotliny a sprava priberá významný prítok (1,8 km), prameniaci v lokalite Záhorie na juhozápadnom svahu vrchu Selnice (1 244,1 m n. m.). Ďalej už tečie viac-menej severoseverovýchodným smerom, sprava ešte priberá krátky prítok z oblasti Vápenice a preteká intravilánom obce Liptovská Porúbka. V strede obce sa stáča na sever a na okraji obce ústi v nadmorskej výške cca 636,5 m n. m. do Váhu.