Iľanovianka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Iľanovianka
potok
Zdrojnica Krakova hoľa, Nízke Tatry
Ústie Váh, Liptovský Mikuláš
Dĺžka 11,5 km
Povodie Váh
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-02-026
Číslo recipienta 4-21-02-12800
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Iľanovianka je potok na strednom Liptove, preteká územím mesta Liptovský Mikuláš. Je to ľavostranný prítok Váhu a má dĺžku 11,5 km.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Nízkych Tatrách, v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry, na juhozápadnom svahu Krakovej hole (1 751,6 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 690 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie na sever cez Demänovské vrchy, sprava najprv priberá dva krátke prítoky zo severných svahov Krakovej hole, ohýba sa na východ k Sedlu pod Kúpeľom (1 131,1 m n. m.) a tečie severozápadným smerom. Následne sa stáča na sever, pričom koryto vytvára výrazný oblúk ohnutý k západu. Na strednom toku preteká Iľanovskou dolinou. Sprava priberá prítok spod Poludnice (1 548,7 m n. m.), zľava spod Iľanovského sedla (1 253 m n. m.). Na dolnom toku napája malú vodnú nádrž a vstupuje do Liptovskej kotliny, do geomorfologickej časti Ľubeľská pahorkatina a tečie cez intravilán Iľanova. Napokon priberá z pravej strany svoj najvýznamnejší prítok Lažtek a na južnom okraji intravilánu mesta Liptovský Mikuláš ústi v nadmorskej výške cca 584 m n. m. do Váhu.