Preskočiť na obsah

Prosiečanka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prosiečanka
potok
Štát Slovensko Slovensko
Zdrojnica Diel, Podtatranská brázda
Ústie Váh, Prosiek
Dĺžka km
Povodie Povodie Váhu
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-02-048
Číslo recipienta 4-21-02-12409
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Prosiečanka je potok na Liptove, preteká územím okresu Liptovský Mikuláš.[1] Je to pravostranný prítok Váhu, meria 8 km a je tokom III. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Podtatranskej brázde, v podcelku Zuberská brázda, na južnom svahu vrchu Diel (1 051,4 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 000 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie prevažne severojužným smerom, na strednom toku vstupuje do Chočských vrchov, do podcelku Prosečné, kde Prosiečanka utvorila Prosiecku dolinu, kaňonovité údolie vo vápencoch a dolomitoch so zachovanými skalnými a lesnými biocenózami. Pred vstupom do nej potok tečie cez plošinu Svorad, následne sa Prosiečanka ponára v mohutnom závrtovitom ponore a stráca sa v podzemí. Preto je v súčasnosti dno doliny suché. V dolnej časti doliny sa opäť objavuje, na ľavom brehu obteká Prosiecku jaskyňu a vstupuje do Liptovskej kotliny. Napokon preteká obcou Prosiek a v nadmorskej výške 565,3 m n. m. sa vlieva do vodnej nádrže Liptovská Mara.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2023-06-21]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2023-06-21]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Prosiečanka