Rád svätej Uršule

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Rád svätej Uršule (Ordo Sanctae Ursulae, OSU) predtým tiež nazývané sestry Uršulínky, sú rímskokatolíckou ženskou rehoľou založenou Angelou Merici 25. novembra 1535 v Brescii. Rád sa venuje výchove a vzdelávaniu dievčat. Prvé tzv. spoločenstvo sv. Uršule spájala snaha o hlásanie Kristovho učenia a spoločné hodnoty uršulínskej výchovy, ktoré sa utvárali. Ich hlavnými piliermi boli dobro a radosť, sebahodnota, komunikácia, dôvera, láska, pravda, sloboda, dôstojnosť, zodpovednosť.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločenstvo založila sv. Angela Merici 25. novembra 1535 [1][2]. Dátum jej založenia si vybrali na sviatok sv. Kataríny Alexandrijskej (podľa legiend kresťanská panna zabitá mučeníckou smrťou v 4. storočí). Rád dostal pomenovanie po sv. Uršule, patrónky mládeže, učiteliek a vychovávateliek.Uršulínske školy sú po celom svete spojené mottom Serviam ( z lat. slúžim ) a hodnotami, vychádzajúcimi z Evanjelia, z učenia Cirkvi a obzvlášť zo Spisov sv. Angely Merici. 8. augusta 1536 ju schválil ordinár diecézy.

Rozšírenie spoločenstva sv. Uršule[upraviť | upraviť zdroj]

Karol Boromejský umožnil spoločenstvu, aby sa venovalo hlásaniu viery. Takto vzniklo kongregované (zoskupené za určitým cieľom) spoločenstvo tzv. uršulínok v Brescii a v Miláne. Neskôr sa hlavným apoštolátom uršulínok stali školy kresťanskej náuky. V 17. storočí sa väčšina domov, v ktorých uršulínky pôsobili, začali meniť na kláštory. Čoskoro bolo toto spoločenstvo rozšírené už po celej Európe. Do roku 1790 bolo ich pomocou založených asi 400 kláštorov.

Vznik Rímskej únie Rádu sv. Uršule[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Rímska únia Rádu svätej Uršule

V tom čase však išlo o samostatné a autonómne komunity. Predstavené matky jednotlivých komunít si priali zjednotiť, a tak 15. novembra 1900 boli pozvané do Ríma. 28. novembra 1900 bola ústne schválená Rímska únia Rádu sv. Uršule pápežom Levom XIII. Dnes ide o medzinárodný, kontemplatívno-apoštolský inštitút. Provincie Rímskej únie Rádu sv. Uršule sú zastúpené v Európe, Ázii, Amerike, Afrike a Austrálii.[3]

Rímska únia Rádu sv. Uršule na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Sestry uršulínky založili na Slovensku prvé školy pre ženy. Svoje pôsobenie začali v Bratislave v roku 1676. V tomto roku im uhorský primas Juraj Selepcsényi odovzdal dokument, ktorým povoľoval a schvaľoval rozšírenie Rádu svätej Uršule v celej krajine. V roku 1698 bol založený kláštor v Košiciach. V roku 1724 aj kláštor v Trnave. Učili tam dievčatá na ľudovej a meštianskej škole a na dievčenskom učiteľskom ústave.

Dnes má na Slovensku Rímska únia Rádu sv. Uršule komunity v Bratislave, Košiciach, Modre, Suchej nad Parnou a v Trnave.[4]

Heslo serviam[upraviť | upraviť zdroj]

Rímska únia rádu sv. Uršule má heslo serviam[5], ktoré pochádza z latinskejho jazyka. V preklade znamená- budem slúžiť ( Bohu a ľuďom ). Charakterizuje ho znak, ktorý sa skladá:

  • Sedem hviezd - odkazuje na súhvezdie Malej medvedice. Hviezdy nás majú inšpirovať k najvyšším ideálom, ktorým je heslo serviam.
  • Kríž - symbol kresťanskej viery.
  • Zelená farba - odkazuje na rast a životnú silu, ktorá je charakteristická pre deti a mládež.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Spoločnosť sv. Uršule [online]. zivotopisysvatych.sk. Dostupné online. Archivované 2021-03-01 z originálu.
  2. Angela Merici (z Brescie), panna [online]. zivotopisysvatych.sk. Dostupné online.
  3. Rímska únia Rádu sv. Uršule – URŠULÍNKY [online]. [Cit. 2021-01-28]. Dostupné online.
  4. Rímska únia Rádu sv. Uršule OSU [online]. povolania.kbs.sk, [cit. 2021-01-28]. Dostupné online. Archivované 2021-02-01 z originálu.
  5. Spojená škola – svätej Uršule [online]. [Cit. 2021-01-30]. Dostupné online.