Richard Martin Willstätter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Richard Martin Willstätter
nemecký chemik
Richard Martin Willstätter
Narodenie13. august 1872
Karlsruhe, Nemecko
Úmrtie3. august 1942 (69 rokov)
Muralto, Švajčiarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Richard Martin Willstätter
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Richard Martin Willstätter (* 13. august 1872, Karlsruhe, Nemecko – † 3. august 1942, Muralto, Švajčiarsko) bol nemecký chemik, ktorý študoval štruktúru chlorofylu a iných rastlinných pigmentov. Za jeho výskum dostal v roku 1915 Nobelovu cenu za chémiu.

Willstatter obhájil svoj doktorát na Univerzite v Mníchove (1894) za jeho prácu o štruktúru kokaínu. Medzitým pracoval ako asistent Adolfa von Baeyera v Mníchove, pokračoval v skúmaní štruktúry alkaloidov a niekoľko ich syntetizoval. Objasnil štruktúru a ukázal, že krvný pigment hém nosí štrukturálnu podobnosť ako porfyrín nájdený v chlorofyle. Bol profesorom chémie na Univerzite v Berlíne a riaditeľom Wilhelmovho Inštitútu v Berlíne (1912 – 1916), kde jeho práca spočívala v odhaľovaní štruktúry mnohých pigmentov kvetov a ovocných plodov. Keď bola jeho práca prerušená vojnou, na príkaz Fritza Habera začal pracovať na vývoji plynových masiek.

Počas 20. rokoch 20. storočia pracoval na princípe enzýmových reakcií a vysvetlil, že enzýmy sú chemické látky a nie biologické organizmy. Willstatter bol Žid a tak sa v roku 1924 počas prejavov antisemitizmu v Mníchove vzdal svojej funkcie. Pokračoval vo svojej práci súkromne v Mníchove a neskôr vo Švajčiarsku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]