Richard Martin Willstätter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Richard Martin Willstätter
Richard Martin Willstätter
nemecký chemik

Narodenie 13. august 1872
Karlsruhe, Nemecko
Úmrtie 3. august 1942 (69 rokov)
Muralto, Švajčiarsko
Nositeľ Nobelovej ceny

Richard Martin Willstätter (* 13. august 1872, Karlsruhe, Nemecko – † 3. august 1942, Muralto, Švajčiarsko) bol nemecký chemik, ktorý študoval štruktúru chlorofylu a iných rastlinných pigmentov. Za jeho výskum dostal v roku 1915 Nobelovu cenu za chémiu.

Willstatter obhájil svoj doktorát na Univerzite v Mníchove (1894) za jeho prácu o štrukúru kokainu. Medzitým ako pracoval ako asistent Adolf von Baeyera v Mníchove, pokračoval v skúmaní štruktúry alkaloidov a niekoľko ich syntetizoval. Objasnil štruktúru a ukázal, že krvný pigment Ham nosí štrukturálnu podobnosť ako porfyrín nájdený v chlorofyle. Bol profesorom chémie na Univerzite v Berlíne a riaditeľom Wilhelmovho Inštitútu v Berlíne (1912 – 1916), kde jeho práca spočívala v odhaľovaný štruktúry mnohých pigmentov kvetov a ovocných plodov. Keď bola jeho práca prerušená vojnou, na príkaz Fritza Habera začal pracovať na vývoji plynových masiek.

Počas 20. rokoch 20. storočia pracoval na princípe enzýmových reakcií a vysvetlil, že enzýmy sú chemické látky a nie biologické organizmy. Willstatter bol Žid a tak sa v roku 1924 počas prejavov antisemitizmu v Mníchove vzdal svojej funkcie. Pokračoval vo svojej práci súkromne v Mníchove a neskôr vo Švajčiarsku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]