Friedrich Wilhelm Ostwald

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Friedrich Wilhelm Ostwald
nemecký fyzikálny chemik a filozof
Friedrich Wilhelm Ostwald
Narodenie2. september 1853
Riga, Livónska gubernia, Ruská ríša
Úmrtie4. apríl 1932 (78 rokov)
Lipsko, Weimarská republika
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Friedrich Wilhelm Ostwald
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Friedrich Wilhelm Ostwald
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Friedrich Wilhelm Ostwald (lot. Vilhelms Ostvalds), (* 2. september 1853, Riga – † 4. apríl 1932, Lipsko) bol nemecký fyzikálny chemik a filozof, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu (1909) za práce o katalýze a výskumy podmienok chemickej rovnováhy a reakčných rýchlostí.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Ostwald sa narodil v Rige (v minulosti patrila pod Rusko, teraz Lotyšsko), ako syn Gottfrieda Wilhelma Ostwalda a Elisabeth Leuckelovej. Vyštudoval v roku 1875 na Univerzite v Tartu a vyučoval tam od 1875 do roku 1881. V roku 1887 odišiel do Lipska, kde pracoval po zvyšok života.

Ostwald bol členom Medzinárodného Výboru pre Atómové hmotnosti. Počas 1. svetovej vojny toto členstvo bolo natrvalo ukončené v roku 1917.

Podľa publikovaných prác, Wilhelm Ostwald bol veľmi produktívny v širokých oblastiach chémie. Publikoval prácu, ktorá obsahovala značné množstvo filozofických spisov, ktorá obsahovala takmer 40 tisíc strán.

Na konci jeho extrémne plodného života, Ostwald zomrel v nemocnici 4. apríla 1932.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Je mu najčastejšie pripisovaný objav Ostwaldovho procesu (patentovaný v roku 1902), ktorý sa používa na priemyselnú výrobu kyseliny dusičnej. I keď tento proces bol známy už 64 rokov skôr vďaka Kuhlmannovi, bol nezaujímavý pre vtedajšiu dobu, kvôli malému množstvu potrebného amoniaku. Tento proces by bol nevýznamný aj v roku 1902 ale vďaka práci Habera a Boscha sa prudko zvýšila produkcia amoniaku vďaka ich technike oddeľovania dusíka Haberovým procesom (dokončený v roku 1911 alebo 1913). Rok 1908 (šesť rokov po patente) je často prikladaný ku objavu Ostwaldovho procesu. Je možné, že objav oddeľovania dusíka motivoval Ostwalda ku komercionalizácii jeho procesu. Alternatívne, 6 rokov mohla byť byrokratická doba, kým jeho proces dostal patent.

Kombináciou týchto dvoch prelomových procesov sa zvýšila produkcia dusíka, bola zväčšená sila výbušnín. To využilo Nemecko počas 1. svetovej vojny. Ostwald taktiež vytvoril zaujímavú teóriu ktorá viedla ku objaveniu Zákonu riedenia ktorý je pomenovaný po ňom.

Slovo mól, podľa Gorina, bolo predstavené chemickému svetu v roku 1900 Ostwaldom. Ostwald definoval jeden mól ako molekulovú váhu látky ku hmotnosti látky. Podľa Ostwalda, tento koncept bol prepojený so vzácnymi plynmi. Iróniou bolo, že Ostwaldov koncept mólu priamo protirečil s jeho atómovou teóriou. Počas rozhovoru s Arnoldom Sommerfeldom vysvetlil, že bol ovplyvnený Einsteinovým vysvetlením Brownovho pohybu.

Publikácie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ostwald, W., „Grundriss der allgemeinen Chemie“. Leipzig, Engelmann, 1900.
  • Ostwald, W., „Grundriss der allgemeinen Chemie“. 5th ed. Dresden, Steinkopff, 1917.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.