SOR NB 12 City

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SOR NB 12 City

SOR NB 12 City je model českého mestského štandardného plne nízkopodlažného autobusu, ktorý vyrába spoločnosť SOR Libchavy. Prototyp vznikol v roku 2006, sériová výroba začala o dva roky neskôr.

Je to prvý plne nízkopodlažný autobus z produkcie firmy SOR. Model NB 12 je dvojnápravový a v celom priestore vozu je plne nízkopodlažný. Hnacia náprava je zadná, motor a prevodovka sa nachádza v ľavom zadnom rohu. Karoséria je zvarená z oceľových profilov, zvonku je oplechovaná, zvnútra obložená plastovými doskami. Podlaha sa nachádza vo výške 360 mm nad vozovkou. Kabína vodiča je uzatvorená. Predná náprava je značky SOR, zadná tuhá náprava je značky VOITH. Tieto vozidlá sú vybavené naftovým motorom Iveco Tector.

Vyrába sa aj verzia s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG), ktorá je označená ako SOR NBG 12. Tieto vozy sú vybavené motorom Cummins s výkonom 206 kW a štyrmi tlakovými nádobami na plyn na streche autobusu.

SOR NB 12 koncepčne nadväzuje na svojho čiastočne nízkopodlažného predchodcu SOR BN 12.

Na Slovensku tieto autobusy premávajú na linkách MHD v mestách Bratislava (DPB), Košice (DPMK), Nitra (Arriva), Liptovský Mikuláš (Arriva Liorbus) a Spišská Nová Ves (eurobus).

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku SOR NB 12 na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]