Severín z Norika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Severín z Norika
Svätý Severín, apoštol Norika
Svätý Severín, apoštol Norika
Apoštol Norika
Narodenie okolo 410, Južné Taliansko alebo Afrika
Úmrtie 8. január 482, Flavianis, Norikum
Patronát Norika (dnešného Rakúska); San Severa, Taliansko
Cirkev Rímskokatolícka cirkev
Sviatok 8. január
Odkazy
Spolupracuj na Commons Severín z Norika
(multimediálne súbory na commons)

Severín z Norika (* okolo 410 - † 482) je rímskokatolícky svätý, známy ako "Apoštol Norika". Existujú špekulácie o jeho narodení, že sa narodil buď v Južnom Taliansku alebo v Rímskej provincii Afrika. Severín sám odmietal rozprávať o tom, čo robil predtým, než sa dostal do okolia Dunaja v Noriku. Spomenul však skúsenosť s púštnym mníšstvom na východe a jeho vita načrtáva vzťah medzi Severínom a Svätým Antonom Pustovníkom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Tajuplný Severín pochádzajúci z urodzeného rodu bol po prvýkrát zaznamenaný ako putuje pozdĺž Dunaja v Noriku a Bavorsku, kde ohlasoval kresťanstvo, obstáraval zásoby pre hladujúcich, vykupoval otrokov, zakladal kláštory v Passau a vo Flaviane a taktiež zakladal hospice na územiach, ktoré boli zničené kvôli sťahovaniu národov, pritom však spával na vrecovine a prísne sa postil. Jeho úsilie mu získalo veľký rešpekt u mnohých, vrátane germánskeho vojvodcu Odoakra. Eugippius pripusuje Severínovi predpoveď, že sa Odoaker stane kráľom Ríma. Nevládol však viac ako štrnásť rokov.

Severín podľa predpokladov predpovedal aj zničenie Astury (Rakúsko) húnmi vedenými Attilom. Založil utečenecké centrá pre ľudí, ktorí stratili domov kvôli nájazdom a zakladal kláštory na obnovenie spirituality a na podporu vzdelávania v postihnutých regiónoch.

Zomrel vo Flaviane (Norikum) spievajúc 150. žalm. Šesť rokov po jeho smrti boli jeho mnísi z ich opátstva vyhnaní a jeho telo bolo prenesené do Talianska, kde bolo najprv uložené v Castel dell'Ovo (Neapol), neskôr však bolo prenesené do hrobky v benediktínskom kláštore, kde mu zasvätili Opátstvo San Severino pri Neapole.

Severín bol ochrancom a spirituálnym otcom Svätého Antona Pustovníka.

Zmienky o jeho živote[upraviť | upraviť zdroj]

Severínove Vita bolo napísané Eugippiom. Okrem Eugippiovho diela, jediný dobový zdroj, ktorý spomína Svätého Severína je Vita beati Antonii od Magnusa Felixa Ennodia, biskupa v Pavii.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Severinus of Noricum na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]