Silné reči

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Silné reči stand-up comedy show je zoskupenie komikov a komičiek pravidelne vystupujúcich v kluboch, puboch, festivaloch a súkromných akciách po celom Slovensku aj v zahraničí. V súčasnosti sú jednou z najlepších a najobľúbenejších stand-up comedy shows na Slovensku. Silné reči ako jednu z prvých stand-up comedy shows založil v roku 2009 scenárista, kreatívec, producent, moderátor a režisér Ján Gordulič, ktorý v nich vystupuje aj ako účinkujúci stand-up komik.

Silné reči stand-up comedy show vznikli spontánne na pôde Nu Spirit Clubu v Bratislave, aby “vyplnila medzeru na trhu a vychovala novú generáciu zabávačov, autorov a performerov s orientáciou na humor a komédiu”. Nu Spirit Club je doteraz domovským klubom Silných rečí, v ktorom pravidelne vystupujú s tematickými číslami. Silné reči okrem toho pravidelne organizujú veľké vystúpenia aj v bratislavskej Starej Tržnici.

Pôvodnú zostavu tvorili okrem Jana Gorduliča dnes už zvučné mená ako herečka Lujza Garajová Schrameková, herec, improvizátor a moderátor Juraj “Šoko” Tabaček, scenárista a moderátor Tomáš Hudák, hudobník Michael Szatmary, herec Jakub Lužina, zakladateľ cirkvi Svedkov Liehovovových Gabo Žifčák, Jaro Abaffy, Martin Hatala a Jakub "Gulo" Gulík, Skladník Jožo a ako hudobný sprievod Lukáš Cintula.

V súčasnosti v show pravidelne vystupuje 21 účinkujúcich, medzi nimi aj herečka Kristína Farkašová, herec Stanislav Staško, Simona, Matej Adámy, vedec Milan “Docent” Sedliak, súrodenci z Iránu žijúci na Slovensku Siavash “Sia” Alaghmandan Motlagh a Nastaran “Nasi” Alaghmandan Motlagh a nové talentované objavy Marián Psár, Teodor First - Joe Trendy, Jakub “Zitron” Ťapák a Matej Makovický.

Niektorých komikov a komičky v súčasnosti zastupuje produkčná firma, agentúra a kreatívne štúdio Nice try, za ktorým stojí Ján Gordulič a producent Michal Hlavačka.

Od októbra do decembra 2017 odvysielala slovenská komerčná televízia TV JOJ prvú sériu televíznej verzie Silných rečí, ktorá sa nakrúcala so živým publikom v bratislavskom Dome Kultúry Zrkadlový háj v Petržalke a od februára 2018 show pokračuje v druhej sérii. Silné reči okrem Slovenska vystupovali aj v susednom Česku, Anglicku, Belgicku, Švajčiarsku a Spojených štátoch amerických. Vo februári 2018 sa Michael Szatmary, Tomáš Hudák, Simona a Jakub Lužina ako slovenskí zástupcovia a zástupkyne zúčastnili na Eastern European Comedy Festival v Londýne.

Ako vôbec prvý špeciál komika zo Silných rečí je vystúpenie Jakuba Lužinu: Divný muž, s ktorým vystúpil v slovenských kluboch počas marca 2018.

Silné reči budú taktiež hosťovať na tour slovenskej poprockovej skupiny HEX s názvom HEX ft. Silné reči TOUR v apríli 2018. Pripravuje sa aj nová televízna show Silné reči: Súboj komikov, ktorá sa na televíznych obrazovkách objaví v roku 2018.