Tomáš Hudák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tomáš Hudák
slovenský stand-up komik, scenárista, moderátor, textár
Narodenie7. október 1980 (42 rokov)
Košice, Slovensko
BydliskoBratislava
Národnosťslovenská
Aktívne roky2006 – súčasnosť
RodičiaTomáš Hudák st.
Mária Hudáková
Súrodenci6
ManželkaBroňa Schragge

Tomáš Hudák (* 7. október 1980, Košice) je slovenský stand-up komik, scenárista, moderátor, textár a bývalý novinár.

Hudák začínal najprv ako novinár, už počas pôsobenia v denníku SME sa však snažil presadiť ako humorista a politicko-satirický komentátor.[1] Jeho webová videorelácia Svet Tomáša Hudáka (20072010) bola prvým internetovým satirickým programom na Slovensku.[2]

V roku 2009 sa prvýkrát postavil pred publikum ako komik v bratislavskom Nu Spirit klube na stand-up comedy večeri Silné reči. Odvtedy vystupuje pod touto značkou pravidelne.[3]

Je známy svojou občasnou hudobnou spoluprácou s raperom Benem, s ktorým nahrali skladby ako „Vlastenecká“ či „Fajn deň“. S Matejom Adámym, Samom Trnkom a Jurajom „Šokom“ Tabačekom založil prvú roast comedy šou na Slovensku pod názvom Na facku.

Rádiu FM štyri roky moderoval spolu s Ludvíkom Baginom zábavnú reláciu Od veci, ktorej súčasťou bolo aj improvizačné trio 3T a ktorá sa dočkala aj svojej televíznej podoby v RTVS. Niektoré skeče z relácie vyšli pod rovnakým názvom v roku 2016 aj knižne vo vydavateľstve Ikar.[4]

Scenáristicky sa podieľal na televíznych programoch Zlaté časy (RTVS, 2017 – od druhej série), Heslo (TV JOJ, 2017), Topaplikácie (TV Markíza, 2016 – ako jeden zo štyroch scenáristov), Čau, Lujza! (TV JOJ, 2019 - ako jeden z troch scenáristov), Boli sme pri tom (RTVS, 2021) a Boris a Brambor (RTVS, 2020).

V televízii účinkuje ako jeden zo stálych glosátorov v zábavnom programe Sedem (TV JOJ, 2020).

Spolu so Samom Trnkom je autorom silvestrovského rozhlasového zábavníka Od ucha k bruchu (2017), v ktorom obaja spolu aj účinkovali.[5] Na jeho základe vznikol rozhlasový program Skúška sirén, ktorý od septembra 2018 pravidelne vysiela Slovenský rozhlas.[6]

Hudák je spolu so Šimonom Ondrušom, Matúšom Opartym a Michalom Balážom členom voľného zoskupenia básnikov – streetwriterov s názvom Tvorlístok. Pravidelne prispieva svojimi stĺpčekmi do Denníka N.

V roku 2023 si zahral vo filme Invalid.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Tomáš Hudák vyrastal v obci Čaňa pri Košiciach, odkiaľ pochádza jeho mama Mária. Má šiestich mladších súrodencov, dvoch bratov a štyri sestry.[7] Meno Tomáš dostal po svojom otcovi, rovnako sa volal aj jeho starý otec z Kokšov-Bakše.

Od ôsmich rokov sa začal zajakávať, a aj keď sa mu túto rečovú vadu podarilo výrazne potlačiť, s koktaním bojuje dodnes a je aj častou témou jeho stand-upových vystúpení.[8]

Po skončení Základnej školy v Čani pokračoval v štúdiu na Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského v Košiciach, kde maturoval v roku 1999.

Už počas štúdia na gymnáziu sa venoval písaniu, básnicky publikoval v časopise Dotyky, prispieval do študentskej prílohy denníka Korzár a v roku 1998 vyhral so svojou esejou Eurojazyk súťaž vyhlásenú Nadáciou otvorenej spoločnosti OSF.

Dva roky študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (19992001) a tri roky (2001 – 2004) divadelnú dramaturgiu na bratislavskej VŠMU v ročníku Juraja Nvotu. Po prerušení štúdia žil dva roky v Londýne. Po návrate na Slovensko už v štúdiu nepokračoval.

Začínal ako novinár v novovzniknutom spravodajskom portáli Aktuálne.sk (september 2006 – február 2007), odkiaľ v roku 2007 prestúpil do denníka SME, kde pôsobil ako zahranično-politický redaktor. V roku 2010 odišiel do televízie Markíza. Z editora Nočných správ sa neskôr stal jedným z vedúcich vydania hlavnej spravodajskej relácie Televízne noviny.[9]

O dva roky neskôr, v novembri 2012, po zvolení Václava Miku za riaditeľa RTVS, prijal ponuku pracovať ako vedúci vydania večerných Správ RTVS.[10] Vo verejnoprávnej televízii strávil štyri roky. V auguste 2016 definitívne odišiel zo spravodajstva a začal sa venovať výlučne stand-up comedy a scenáristike.

V roku 2016 sa oženil s výtvarníčkou a hudobníčkou Broňou Schragge. Majú jedno dieťa. Žijú v Bratislave.

Internet[upraviť | upraviť zdroj]

Hudák na seba prvýkrát výraznejšie upozornil v internetovej relácii Svet Tomáša Hudáka na portáli TV SME. Politicko-satirický týždenník pripravoval od októbra 2007 s režisérom a bývalým spolužiakom z VŠMU Lukášom Kodoňom a študentom filmovej scenáristiky a vtedajším webovým editorom sme.sk Mirom Šifrom.

Relácia si rýchlo našla svojho diváka a tešila sa pomerne veľkej sledovanosti. Medzi najsledovanejšie diely patrili najmä špeciály ako Odpočet vlády z Kráľovej holi či paródia na kampaňové video Oklamte Čecha, v ktorom si zahral aj spoluscenárista Miro Šifra.

V roku 2010 si jeho satirickú kritiku nacionalistických tendencií na Slovensku všimol aj denník New York Times v obsiahlom materiáli o tzv. vlasteneckom zákone, ktorý nariaďoval hranie hymny na školách pred vyučovaním.[11]

Za necelé tri roky vyprodukovali Hudák-Kodoň-Šifra niekoľko pesničkových špeciálov, v ktorých sa Hudák prvýkrát predstavil ako textár a spevák. Či už ide o skladby ako „Song pre Roberta“ alebo „Vlasteneckú“, ktorá vznikla v spolupráci s raperom Benem z Modrých hôr.

Relácia skončila na jeseň 2010 pred avizovaným prestupom Tomáša Hudáka do Markízy.[12] Hudák sa tento formát pokúsil oživiť aj na markizáckom portáli tvnoviny.sk,[13] ale bez Kodoňa a Šifru to už nedosahovalo úroveň predošlých dielov a po niekoľkých častiach reláciu zrušil.

V októbri 2020 sa objavil v novom internetovom projekte Navážno, ktorý vznikol primárne pre televízny portál silnereci.sk. S komikmi Matejom Adámym, Jakubom Gulíkom a Matejom Makovickým parodovali formáty politických debát. Pre zánik televízneho projektu Silných rečí bolo nakrútených len 8 dielov.

Stand-up comedy[upraviť | upraviť zdroj]

Tomáš Hudák vystúpil prvýkrát na stand-up comedy šou 23. novembra 2009 v dnes už neexistujúcom bratislavskom Nu Spirit Clube na Šafárikovom námestí v rámci šou Silné reči Jána Gorduliča. V klube bol s Benem a počas večera sa rozhodol prihlásiť na open mic, teda vystúpenie mimo ohlásených účinkujúcich.[14]

Jeho materiál o koktaní mal u publika úspech a Jano Gordulič ho pozval aj na ďalšiu šou. Silné reči sa tak stali Hudákovou domovskou scénou, aj keď neskôr začal účinkovať aj v šou Sama Trnku Pančlajn, ktorá vznikla v klube KC Dunaj.[15]

Bol aj pri dnes už legendárnom comedy vystúpení Expanzia v bratislavskom pivovare na Námestí SNP, ktorú moderoval Martin „Pyco“ Rausch a ktorá bola prvým veľkým predstavením vtedajších komikov.

Hudák sa stal stálou súčasťou zoskupenia Silné reči, ako jeden z prvých Slovákov vystúpil aj v českej comedy šou Na stojáka, ktorá hosťovala v bratislavskom Divadle West.

Viackrát vystúpil v pražskom klube Phenomen, kde sa zoznámil s českými komikmi Petrom Vydrom, Danielom Čechom a Lukášom Pavláskom.

Je častým hosťom v českej televíznej šou Comedy Club na stanici Paramount Network, ktorú moderuje Tomáš Jeřábek.

Dnes je pravidelným účinkujúcim na výjazdoch Silných rečí po Slovensku, predstavil sa však aj publiku v Dubline, Bruseli, švajčiarskom Interlakene či na londýnskom festivale stand-up comedy Borsch.[16]

V roku 2021 predstavil publiku svoj prvý stand-upový hodinový špeciál pod názvom Koniec srandy, s ktorým vystúpil v Bratislave, Žiline, Prešove a Banskej Bystrici.

Ako stand-up komik účinkoval na viacerých festivaloch, vrátane Pohody, Grape, festivalu Lumen v Trnave či divadelného festivalu Scénická žatva v Martine.

Na jeseň 2012 sa Tomáš Hudák po vzore amerických roast shows Deana Martina pokúsil o niečo podobné aj na Slovensku. Na spoluprácu oslovil Mateja Adámyho a bývalého kolegu zo SME TV Sama Trnku. Ku trojici pribudol Juraj Šoko Tabaček a v novembri 2012 mala v KC Dunaji premiéru prvá slovenská roast comedy šou s názvom Na facku. Jej prvým hosťom bol spisovateľ Michal Hvorecký.[17]

V priestoroch Dunaja stihla štvorica roastovať ešte Adelu Banášovú, Toma Nicholsona, Ivetu Radičovú, Štefana Hríba, Petra Lipu, Rada Procházku, Michala Havrana a Milana Lasicu. Po presune šou do mestského divalda DPOH na Laurinskej ulici sa do horúceho kresla posadili aj Matej Sajfa Cifra, Marcel Merčiak, Petra Polnišová, Štefan Skrúcaný, raper Vec, Martin Nikodým, Kristína Farkašová, Milan Kňažko, Oliver Andrásy, Milan Junior Zimnýkoval, Andy Kraus a Zuzana Kovačič-Hanzelová.

Rozhlas a televízia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 začalo Rádio_FM vysielať humoristickú reláciu Od veci_FM založenú na improvizačných skečoch trojice Juraj Šoko Tabaček, Stano Staško a Lukáš Púchovský. Moderátorskej úlohy sa zhostili Ludvík Bagin a Tomáš Hudák. O zábavný formát na vlnách Rádia_FM prejavil záujem jeho vtedajší riaditeľ a filmár Maroš Hečko.

Relácia si veľmi rýchlo získala ohlas u poslucháčov a patrila dlhodobo k najsťahovanejším podcastom rádia. O dva roky neskôr na popud Maroša Hečka vznikla aj jej televízna verzia, ktorá sa dočkala v RTVS aj druhej série.[18] Za necelých päť rokov vzniklo v rozhlase cez sto dielov, v ktorých sa vystriedali desiatky hudobných aj iných hostí. Posledný diel sa vysielal 28. decembra 2017.

Na túto spoluprácu nadviazala štvorica Hudák, Tabaček, Staško a Púchovský v auguste 2018, kedy sa na obrazovky televízie JOJ dostal zábavný formát Päťka. Štvorica komikov v ňom vtipne spovedá a griluje známe slovenské celebrity.

Po svojom odchode zo spravodajstva RTVS sa popri stand-up comedy začal Hudák venovať aj televíznej scenáristike. Na jeseň 2016 dostal ponuku spolupracovať na znovuobnovenej relácii Zlaté časy, ktorú moderovala Eňa Vacvalová. V novom šate k nej pribudol aj stály hosť Milan Lasica.[19]

Hudák sa už predtým scenáristicky spolupodieľal na relácii Topaplikácie, ktorú pre TV Markíza moderoval Ján Gordulič.

V roku 2017 bol pri rozbehu novej súťažno-zábavnej relácie Heslo, ktorú vysielala televízia JOJ. Spolu s Denisom Schvarczom pripravoval počas majstrovstiev sveta v hokeji 2017 aj dennú zábavnú reláciu Mixzóna, ktorú na preskačku moderovali Marcel Merčiak a Slavo Jurko. Nebola to prvá spolupráca s Denisom Schvarczom z portálu Takurciteee.sk. Už v máji 2015 sa objavili v trojdielnom projekte RTVS Predĺženie, ktorý Tomáš Hudák autorsky pripravoval.[20]

V roku 2020 sa stal scenáristom zábavnej šou Mariána Gáboríka a Borisa Valábika s názvom Boris a Brambor[21], ktorá mala premiéru na obrazovkách RTVS 6. októbra 2020. Hudák sa autorsky podieľal na všetkých dieloch oboch sérií televíznej verzie obľúbeného podcastu.

Na jeseň 2020 sa tiež premiérovo objavil v glosátorskom programe Sedem, ktorý vysiela televízia JOJ. Po boku Eni Vacvalovej, Oľgy Feldekovej, Milana Lasicu a Milana Kňažka patril k najmladším glosátorom relácie. Vo svojej úvodnej sezóne sa obtýždenne striedal s Jánom Snopkom a Borisom Farkašom. Od jesene 2021 patrí k stálym hosťom.[22]

V novembri 2017 spolu so Samom Trnkom napísali a nahrali rozhlasový silvestrovský zábavník pre Rádio Slovensko pod názvom Od ucha k bruchu. V dvojhodinovej šou im sekundoval hudobník Kamil Mikulčík a vystúpili v nej hostia ako Lujza Garajová Schrameková, Lucia Hurajová, Ady Hajdu, Jozef ĽuptákMarcel Merčiak, ktorí si s autormi a moderátormi zároveň aj zahrali v jednotlivých skečoch. Program mal premiéru 31. decembra 2017 na Rádiu Slovensko.

Na jeho základe vznikol humoristický zábavník Skúška sirén, ktorý Slovenský rozhlas vysiela pravidelne od septembra 2018. Autorskú dvojicu Trnka-Hudák dopĺňa herecky a od klavíra Kamil Mikulčík.[23]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Tomáš Hudák sa venuje žánru street-poetry. S trojicou mladých básnikov známych pod menom Tvorlístok (Šimon Ondruš, Matúš Oparty a Michal Baláž) píšu pre ľudí básne na počkanie na starých písacích strojoch. Pravidelne sa objavujú na bratislavskom Dobrom trhu, písali aj na festivale Pohoda.

Hudák básnicky publikoval v časopise Dotyky, venuje sa aj piesňovým textom. Jeho text „Len ty“ sa objavil na druhom albume Katky Koščovej Naboso.

Na albume Kamila Mikulčíka 40 zím[24] (2020) sa podieľal tromi textami.

V roku 2010 napísal piesňové texty pre divadelnú hru Oko za oko od Williama Shakespeara, ktorú pre Letné shakespearovské slávnosti režíroval Michal Vajdička. Hudbu k textom zložil Marián Čekovský.[25]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Z novinára stand-up komik. Tomáš Hudák rozosmieva ľudí napriek zajakávaniu [online]. 2019-11-21, [cit. 2022-06-21]. Dostupné online.
 2. MAGUŠIN, Filip Olšovský, Michal. Vysvetli, zaujmi postoj, vystreľ si. .týždeň - iný pohľad na spoločnosť, 2017-09-30. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 3. TV JOJ prináša na obrazovky Silné reči Jána Gorduliča. V každej časti vystúpi päť komikov. HN online. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 4. REHÁK, Oliver. Od veci už sú takmer všade. Denník N. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 5. Od ucha k bruchu. rtvs.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 6. Rádio Slovensko prinesie dva nové nedeľné zábavníky. mediawatch.dog - správy o médiách, marketingu a reklame, 2018-06-07. Dostupné online [cit. 2018-07-10].
 7. A.S., Petit Press. Tomáš Hudák: Humor je vždy na strane slabších. kultura.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 8. A.S., Petit Press. Zajakávanie je stále nevyriešenou záhadou. domov.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 9. Tomáš Hudák: Žijeme v schémach a konvenciách a takéto veci rád búram [online]. attelier.sk -, [cit. 2018-01-05]. Dostupné online.
 10. Tomáš Hudák ide do STV. Omediach.com. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 11. BILEFSKY, Dan. National Identity Bill Divides Slovakia. The New York Times, 2010-03-25. Dostupné online [cit. 2018-01-09]. ISSN 0362-4331. (po anglicky)
 12. MEDIALNE.SK. Sme TV prichádza o Svet Tomáša Hudáka. Autor relácie odchádza do Markízy. medialne.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 13. MEDIALNE.SK. Tomáš Hudák bude mať po prechode do Markízy novú zábavnú reláciu. medialne.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 14. A.S., Petit Press. Stojíš, a ideš!. kultura.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 15. ENTERDESIGN. Do Bratislavy prichádza nová stand-up comedy PANČLAJN! | Kam Do Mesta [online]. www.kamdomesta.sk, [cit. 2018-01-05]. Dostupné online.
 16. (completed) English Speaking Comedy Borsch #2. Eastern European Comedy Festival, 2018-01-23. Dostupné online [cit. 2018-07-10]. (po anglicky)
 17. A.S., Petit Press. Griluje známe osobnosti: Lipu sme škrtali, Banášová nás odpísala. kultura.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 18. MEDIALNE.SK. Televízne Od veci odštartuje v prvú novembrovú stredu. medialne.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 19. MEDIALNE.SK. Zlaté časy vráti RTVS pozmenené, Lasica bude stály hosť. medialne.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 20. Predĺženie: Sajfova hokejová šou prichádza na RTVS (video). hnonline.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].
 21. HNonline.sk - hnonline.sk - Boris a Brambor. Úspešný podcast Valábika a Gáboríka prichádza na televízne obrazovky [online]. strategie.hnonline.sk, 2020-09-28, [cit. 2022-06-21]. Dostupné online.
 22. Sedem na Jojke začína novú éru! Televízia našla náhradu za Lasicu [online]. Mediaklik.sk, 2021-10-07, [cit. 2022-06-21]. Dostupné online.
 23. Skúška sirén - RTVS.sk [online]. www.rtvs.sk, [cit. 2018-07-10]. Dostupné online.
 24. Kamil Mikulčík poskladal svoj najnovší album 40 ZÍM ako autorské sudoku [online]. www.funradio.sk, [cit. 2022-06-21]. Dostupné online.
 25. A.S., Petit Press. Politické aj komické Oko za oko. kultura.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-05].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]