Sinornithosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sinornithosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sinornithosaurus je vyhynutý rod teropóda z čeľade Dromaeosauridae, žijúceho v období spodnej kriedy (asi pred 125 miliónmi rokov) na území dnešnej Číny.[1] Opísaný bol v roku 1999 ako piaty objavený operený dinosaurus. Prvý exemplár bol nájdený v lokalite S'-che-tchun (Sihetun) v západnom Liao-ningu (Liaoning). Horniny, v ktorých bol nájdený (súvrstvie I-sien (Yixian)) sú staré asi 124,5 milióna rokov. Niekoľko ďalších jedincov bolo objavených v horninách starých 122 miliónov rokov.[2]

Sinornithosaura opísal čínsky paleontológ Sü Sing (Xu Xing) a vykonal fylogenetickú analýzu, ktorá preukázala, že ide o najstaršieho a zároveň najprimitívnejšieho dromaeosaurida.[3] Ďalej zistil, že určité znaky na lebke sú veľmi podobné Archaeopteryxovi. To naznačuje, že rané dromaeosauridy boli oveľa viac príbuznejšie vtákom, než neskorším dormaeosauridom.[4]

Sinornithosaurus bol jedným z najmenších dromaeosauridov, s dĺžkou len asi 90 cm.[5]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Odliatok holotypu

V čase objavu bol tento dinosaurus najviac podobný vtákom, vrátane stavby peria, ktoré vykazuje mnohé pokročilé znaky. Sinornithosaurus však určite nelietal, perie mu zrejme slúžilo len ako teplotná izolácia, možno si aj pomocou neho predlžoval skoky pri behu. Bol to celkom iste dravý živočích, ktorý aktívne lovil menšie stavovce. Štúdia, publikovaná v decembri roku 2009 zrejme potvrdzuje, že Sinornithosaury mali jedové kanáliky v zuboch. Mohli tak ochromovať svoju korisť pred tým, než ju strhli.[6]

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie Sinornithosaura s človekom

Sinornithosaurus patrí do čeľade Dromaeosauridae, skupiny veľmi útočných a agresívnych mäsožravcov s obrovským vyťahovateľným pazúrom na druhom prste chodidla (patria sem aj rody Utahraptor a Velociraptor). Žil pred približne 125 miliónmi rokov (spodná krieda, stupeň apt) a ide o najstaršieho a zároveň najprimitívnejšieho predstaviteľa celej tejto skupiny.

V súčasnosti sú známe dva druhy tohto rodu. Typový druh S. millenii (Xu, Wang, & Wu, 1999) a S. haoiana (Liu, Ji, Tang & Gao, 2004).[7] Veľmi dobre zachovalý exemplár s označením NGMC 90 (prezývaný „Dan“) by mohol byť tretím druhom Sinornithosaura. Podľa fylogenetických analýz je však tento exemplár oveľa príbuznejší rodu Microraptor.[8]

Nález[upraviť | upraviť zdroj]

Fosília jedinca z rodu Sinornithosaurus

Holotyp nesie označenie IVPP V12811 a ide o takmer kompletnú fosíliu vrátane stôp po perí. Nájdený a opísaný bol v čínskej provincii Liaoning (súvrstvie Yixian) troma čínskymi paleontológmi (Xu Xing, Wang Xiaolin a Wu Xiaochun) v roku 1999. V rovnakom súvrství sa našli aj iné operené dinosaury ako Protarchaeopteryx, Sinosauropteryx, Caudipteryx, a Beipiaosaurus. V súčasnosti sa exemplár nachádza v pekingskom Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SWISHER, Carl C., WANG, Xiao-lin; WANG, Yuan-qing; XU, Xing; WANG, Yuan Cretaceous age for the feathered dinosaurs of Liaoning, China. Nature, Júl 1999, roč. 400, s. 58 – 61.
  2. ZHOU, Z.. Evolutionary radiation of the Jehol Biota: chronological and ecological perspectives. Geological Journal, 2006, roč. 41, s. 377 – 393.
  3. XU, Xing, WANG, Xiao-Lin; WU, Xiao-Chun A dromaeosaurid dinosaur with a filamentous integument from the Yixian Formation of China. Nature, September 1999, roč. 401, s. 262 – 266.
  4. XU, Xing, WU, Xiao-Chun Cranial morphology of Sinornithosaurus millenii Xu et al. 1999 (Dinosauria:Theropoda:Dromaeosauridae) from the Yixian Formation of Liaoning, China. Canadian Journal of Earth Sciences, 2001, roč. 38, s. 1739 – 1752.
  5. HOLTZ, Thomas R. Jr. (2011) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages, Winter 2010 Appendix
  6. GONG, E., et al. The birdlike raptor Sinornithosaurus was venomous. Proceedings of the National Academy of Sciences (not yet published), 2009.
  7. LIU, J., JI, S.; TANG, F.; GAO, C. A new species of dromaeosaurids from the Yixian Formation of western Liaoning. Geological Bulletin of China, 2004, roč. 23, čís. 8, s. 778 – 783.
  8. SENTER, P.. A new look at the phylogeny of Coelurosauria (Dinosauria: Theropoda). Journal of Systematic Palaeontology, 2007, roč. 5, s. 429 – 463. DOI10.1017/S1477201907002143.