Slovenská televízia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:44, 22. január 2007, ktorú vytvoril Digital nick (diskusia | príspevky) (sablona)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
{{{názov}}}
krajinaFlag of Slovakia.svg Slovensko
typverejnoprávna
programplný program
Výšková budova STV v Mlynskej doline

Slovenská televízia (STV) je slovenská verejnoprávna televízia. Vznikla 1. júla 1991 zákonom Slovenskej národnej rady. Formálne vznikla 1. januára 1993 rozdelením pôvodnej Československej televízie na Slovenskú televíziu a Českú televíziu (ČT). Vysiela na dvoch kanáloch Jednotka a Dvojka, predtým nazývaných STV 1 a STV 2. Riaditeľom televízie bol od 15. januára 2003 do 10. júla 2006 Richard Rybníček, po piatich mesiacoch absencie riaditeľa bol 11. decembra 2006 zvolený do funkcie Radim Hreha, ktorý od pätnásťčlennej Rady STV získal deväť hlasov.

Dejiny

Začiatky

Pravidelné vysielanie z bratislavského televízneho štúdia začalo 3. novembra 1956. Televízni pracovníci mali v tom čase k dispozícii trojkamerový prenosový voz, provizórnu hlásateľňu, neskôr bola prebudovaná na miniatúrne štúdio, dve kamery a filmový snímač. Hlavným programom prvého televízneho vysielania bol prenos zo slávnosti v bratislavskom PKO. Réžiu prvého programu mal J. Mazanec, vysielania J. Rehák, hlásateľkou bola Hilda Michalíková. Skupinu kameramanov viedol E. Rožňovec. V čase prvého vysielania bolo na Slovensku približne iba 500 televízorov. Najprv sa vysielalo dvakrát týždenne, v stredu a v sobotu, od 3. novembra 1957 každý deň okrem pondelka.

Od roku 1968

V počiatočnom období rozvoja televízie sa museli pracovníci boriť aj s ideologickými problémami.Vyžadovalo sa od nich uprednostňovanie politických obsahov o úspechoch socializmu a o ideálnom socialistickom občanovi. Okolo roku 1968 nastalo určité kultúrne i umelecké uvoľnenie. Umožňovalo nakrúcať adaptácie diel západných autorov, ktoré však bolo čoskoro zabrzdené, no televízia aj tak mala zásluhu na šírení myšlienok Pražskej jari. Po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy sa situácia zdramatizovala, televízne štúdiá boli obsadené a vysielanie bolo prerušené. Opäť nastala tvrdá cenzúra. Televízia bola po príchode vojsk Varšavskej zmluvy odsúdená ako prozápadná a antikomunistická, čo malo dopad na prepúšťanie pracovníkov. Diela zahraničných autorov boli odsudzované, ideológovia viac preferovali divácky neúspešné a nezaujímavé inscenácie historických udalostí politického významu.

Po revolúcii v roku 1989

Počas nežnej revolúcie sa potvrdila úloha televízie ako nosného informačného média. Od 22. novembra 1989 prinášala Československá televízia priame prenosy z Václavského námestia v Prahe a rôzne diskusné bloky s práve sa rodiacim hnutím za demokraciu. Na televízne obrazovky sa dostávali necenzurované zábery a komentáre, ktoré prispeli k pádu totalitného režimu, pretože informovali verejnosť objektívne a rýchlo. Od 4. septembra 1990 došlo k zmene koncepcie televízie ČST. Federálnym kanálom zostal dovtedajší 1. program – F 1, zatiaľ čo 2. program sa rozdelil na dva samostatné vysielacie okruhy: ČTV pre Čechy a S 1 pre Slovensko.

Od roku 1993

Od 1. januára 1993 začala vysielať Slovenská televízia na dvoch programoch pre celé územie SR. Dovtedy sa na vysielaní dvoch programov Československej televízie podieľala približne jednou tretinou. Zložitý spoločenský a politický vývoj zasiahol aj do fungovania tejto inštitúcie. Za dvanásť rokov sa v Slovenskej televízii vystriedalo 13 manažmentov. Do viac ako stopercentného nárastu výroby zasiahlo tiež výrazné zvyšovanie cien materiálových, technologických a energetických vstupov, ako aj zvyšovanie nákladov na vysielanie Slovenskej televízie, na údržbu a správu jej archívov.

Nový začiatok v roku 2004

V roku 2004, keď bol generálnym riditeľom Richard Rybníček sa uskutočnila zmena grafiky a kompletná zmena vysielacej štruktúry. Začal sa takzvaný "nový začiatok" STV. Ľudia majú dodnes rôzne názory na túto udalosť, pretože mnohým prekáža presýtenosť programu americkými filmami, ale aj veľmi obmedzený počet vlastných produkcií, teda seriálov a filmov.

Kanály Slovenskej televízie

Slovenská televízia vysiela na dvoch okruhoch - prvý okruh "Jednotka" a druhý okruh "Dvojka". Pôvodne názvy kanálov pri vzniku televízie roku 1993 bol STV 1 a STV 2. Zmenilo sa to roku 2004 po nástupe Richarda Rybníčka do funkcie generálneho riaditeľa.

Externé odkazy