Spolok svätého Vojtecha

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:21, 28. december 2008, ktorú vytvoril Tom78 (diskusia | príspevky) (predjane SSV)
Priečelie budovy spolku svätého Vojtecha v Trnave

Spolok svätého Vojtecha (skratka SSV) v Trnave je kultúrny a vydavateľský rímskokatolícky spolok. Dnes je známy najmä vydávaním duchovnej literatúry.

Založili ho roku 1870 z iniciatívy Andreja Radlinského ako pôvodne vydavateľský spolok na šírenie slovenskej rímskokatolíckej literatúry. Vydával učebnice, Katolícke noviny, Literárne listy, kalendáre a inú náboženskú literatúru. Mal tisícky členov. V roku 19131926 preložil celú Bibliu do modernej slovenčiny. V roku 1937 vydal Jednotný katolícky spevník. Za komunizmu (1949 a 1953) bol transformovaný na „účelové zariadenie rímskokatolíckej cirkvi“ a bol pod veľmi prísnou kontrolou štátu. V roku 1990 začal opäť fungovať ako spolok.

Spolok sv. Vojtecha vydáva tieto periodiká:

Predajne

Okrem vydavateľskej činnosti SSV prevádzkuje predajne s kresťanskou literatúrou, kresťanskou hudbou a duchovnými predmetmi. Predajne má v týchto mestách: Banská Bystrica, Bratislava, Čadca, Humenné, Michalovce, Nitra, Partizánske, Prešov, Prievidza, Púchov, Rožňava, Snina, Spišská Nová Ves, Šaštín-Stráže, Topoľčany, Trenčín, Trnava a Žilina.

Externé odkazy