Starostovia a nezávislí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Starostovia a nezávislí
Starostovia a nezávislí
Základné informácie
Skratka STAN
Založenie 2004
Predseda Petr Gazdík
Najviac poslancov 6
Poslancov 6
Volebný výsledok 5,18 % (Voľby do PS PČR 2017)
Ideológie komunálna politika
decentralizácia
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentu žiadna
Európska politická strana žiadna
Ďalšie informácie
Sídlo Suchá Loz 72
687 53 Suchá Loz
Farby zelená, modrá, červená, žltá
Web www.starostove-nezavisli.cz

Starostovia a nezávislí (skr. STAN, čes. Starostové a nezávislí) je české politické hnutie, zamerané predovšetkým na komunálnu politiku na úrovni obcí a krajov. Hnutie vzniklo transformáciou z hnutia Nezávislí starostovia pre kraj (čes. Nezávislí starostové pro kraj). Na rozdiel od NSK, ktorí pôsobili predovšetkým v Zlínskom kraji, nové hnutie Starostovia a nezávislí má celoštátny charakter. V čele hnutia stojí Petr Gazdík, starosta Suchej Lozi.

O strane[upraviť | upraviť zdroj]

Program[upraviť | upraviť zdroj]

Hnutie podporuje princíp subsidiarity, chce teda, aby o veciach s miestnym dopadom rozhodovali miestne samosprávy. Ďalej ss zasadzuje o celkovú decentralizáciu moci, obmedzenie byrokracie, potieranie korupcie a zneužívanie moci. Podporuje tiež európsku integráciu, kvalitný vzdelávací systém a investície do vedy. V otázkach ekonomiky štátu sa zasadzuje o tržné princípy s nezbytným sociálnym akcentom a nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva. V neposlednom rade dbá na ochranu životného prostredia.

Vedenie[upraviť | upraviť zdroj]

Volebné výsledky[upraviť | upraviť zdroj]

Európsky parlament[upraviť | upraviť zdroj]

Starostovia a nezávislí sa zúčastnili volieb do Európskeho parlamentu v roku 2009 spolu s Alternatívou, čo bola koalícia strán ANeO, Demokracia, Klub angažovaných nestraníkov, Nezávislí starostovia, Strana práce, Strana pre otvorenú spoločnosť a US-DEU. Z volieb do Európskeho parlamentu vyšli so ziskom 2,29 % a nezískali tak žiadny mandát.

Voľby do poslaneckej snemovne[upraviť | upraviť zdroj]

V zrušených jesenných voľbách 2009 do Poslaneckej snemovne mali kandidovať na kandidátke strany TOP 09, za ktorú nakoniec kandidovali vo voľbách 2010, v ktorých boli zvolený traja členovia hnutia za poslancov v rámci TOP 09, a to Josef Cogan, Petr Gazdík a Stanislav Polčák. Petr Gazdík potom bol zvolený predsedom poslaneckého klubu TOP 09 a Starostovia, ktorý v súčasnosti združuje 41 poslancov.

Senát[upraviť | upraviť zdroj]

Po NSK hnutie zdedilo nezávislú senátorku Janu Juřenčákovú. Medzi podporovateľov hnutia z radov senátorov potom patria Jaromír Štětina, Soňa Paukrtová a Jan Horník. Všetci sú členmi senátorského klubu TOP 09 a Starostovia.

Vláda[upraviť | upraviť zdroj]

Poslanec Jiří Besser sa stal ministrom kultúry Českej republiky.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku „STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ“ na českej Wikipédii.