Hlucháň hôrny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Tetrov hlucháň)
Jump to navigation Jump to search
Hlucháň hôrny
Capercaillie Lomvi 2004.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tetrao urogallus
Linnaeus, 1758
Synonymá
tetrov hlucháň, hlucháň lesný, hlucháň obyčajný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hlucháň hôrny (iné názvy: tetrov hlucháň, hlucháň lesný, hlucháň obyčajný[2]; lat. Tetrao urogallus) je vták z čeľade bažantovité (Phasianidae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Samec je tmavý s nevýrazne sfarbenou hlavou a svetlým zobákom; dospelí jedinci merajú až 60 cm a vážia 1 až 1,5 kilogramov. Jeho výrazný chvost má široké oblé zakončenie. Samica je asi o 10 cm menšia ako samec a je sfarbená hrdzavo-hnedo.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Po väčšine roka žije tetrov skryto a samotársky v miestach kde nie je rušený prítomnosťou človeka; potrebuje vhodný životný priestor o rozlohe až 30 kilometrov štvorcových. Obýva slnečné zmiešané a ihličnaté lesy alebo rašeliniská, kde si opatruje potravu zberom a hrabaním. Živí sa bobuľami, travinami, ihličím a mravcami. Samica znáša a zahrieva 6 až 10 vajec a sama sa po vyliahnutí stará o kuriatka. V prvom roku života v priemere prežije len asi desať percent mláďat.

K jeho prirodzeným predátorom patria kuna a líška, vajcia z hniezd vyberajú straky a vrany.

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

Je najväčší vták z čeľade Bažantovité. Hlucháň je obyvateľom severnej tajgy a hustých európskych lesov. Na Sibíri zasahuje až k rieke Lene. Na jar začína tokať ešte za tmy v korunách stromov a tok dokončuje na zemi. Násada máva 5 – 12 vajec, kuriatka sa liahnu po 28 dňoch. Za posledných asi 30 rokov hlucháňov u nás ubúda (údaj 1983). Tetrov hlucháň a tetrov skalný sa niekedy v prírode krížia. Kríženec pripomína vzhľadom i veľkosťou viac hlucháňa. Poľovníci mu hovoria tetrovec.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.3. Prístup 1. januára 2018
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-12-12]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]