Tuja riasnatá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tuja riasnatá
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Thuja plicata
Donn ex D.Don

Areál rozšírenia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Tuja riasnatá pri jazere Quinault, najväčšia tuja na svete

Tuja riasnatá (lat. Thuja plicata D. Don ex Lamb.) je vždyzelený ihličnatý strom z rodu tuja, ktorý sa vyskytuje na severozápade Spojených štátov a juhozápade Kanady, od južnej Aljašky a Britskej Kolumbie smerom na juh do severozápadnej Kalifornie, pričom zasahuje až do vnútrozemia do západnej Montany.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Tuja riasnatá je veľký strom, ktorý dosahuje výšky 50 až 60 metrov a ktorého kmeň má 3 metre (výnimočne až 6 metrov) v priemere. Tuja riasnatá pri jazere Quinault v americkom štáte Washington je najväčšou tujou na svete, s objemom dreva až 500 metrov kubických, výškou 53 metrov a priemerom kmeňa 5,94 metra. V parku MacMillan Provincial Park na Vancouverovom ostrove v Britskej Kolumbii stála až do roku 1972 tuja riasnatá vysoká 71 metrov a stará 700 rokov, kým ju nepodpálili a nezničili vandali.

Tuja riasnatá je rozšírená na severozápadnom pobreží Severnej Ameriky. Často rastie spolu s douglaskou tisolistou a jedľovcom rôznolistým. Okrem toho že rastie vo vlhkých lesoch, je tuja riasnatá aj pobrežným stromom, ktorý rastie vo veľkom počte zalesnených bažín a pri brehoch potokov a riek. Stromu sa darí aj v tieni a je schopný reprodukcie aj v tienistých miestach.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]