Uňatín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Súradnice: 48°17′40″S 19°03′48″V / 48,294444°S 19,063250°V / 48.294444; 19.063250
Uňatín
obec
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Banskobystrický kraj
Okres Krupina
Región Hont
Nadmorská výška 304 m n. m.
Súradnice 48°17′40″S 19°03′48″V / 48,294444°S 19,063250°V / 48.294444; 19.063250
Rozloha 12,99 km² (1 299 ha) [1]
Obyvateľstvo 175 (31. 12. 2016) [2]
Hustota 13,47 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1311
Starosta Anna Babiaková[3] (SMER-SD)
PSČ 962 41 (pošta Bzovík)
ŠÚJ 518905
EČV KA
Tel. predvoľba +421-45
Telefón 55 125 95
Poloha obce na Slovensku
Red pog.svg
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce v rámci Banskobystrického kraja.
Red pog.svg
Poloha obce v rámci Banskobystrického kraja.
Webová stránka: unatin.ocu.sk
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portal.svg Slovenský portál

Uňatín je obec na Slovensku v okrese Krupina. Obec sa nachádza na juhozápad od Bzovíka.[4]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá zmienka pochádza z roku 1135, keď sa obec ešte volala "Pomag" a rozprestierala sa najprv na dvoch, neskôr na troch miestach v katastri Uňatína. Jej názov sa viackrát menil: Wneten, Wnecen, Wnathyn, Hunatin, Unyatin a od roku 1920 sa volá Uňatín. Obec vznikla na majetkoch Huntovcov a neskôr patrila kláštoru v Bzovíku. V roku 1830 celá obec vyhorela. Nad obcou na mieste nazývanom "Stráň" sa nachádza rímskokatolícky kostol zasvätený Kristovi Kráľovi z roku 1957, ktorý je postavený na mieste pôvodnej kaplnky zasvätenej sv. Ignácovi z roku 1873. Uňatín bol v minulých storočiach malou obcou, ktorej počet obyvateľov postupne klesal z 350 na dnešných 180 obyvateľov.

Príroda[upraviť | upraviť zdroj]

Geológia[upraviť | upraviť zdroj]

Na svahoch dolín potokov a meandrovitej doliny rieky Krupinica rastú listnaté dubovo-hrabové lesy. V nich je veľa studní a ešte viac prameňov, aj minerálnych. Niektoré miesta v doline rieky Krupinica sú o niekoľko stupňov teplejšie ako ostatné. Skôr sa v nich roztopí sneh a v nich a v ich okolí rastie zákonom chránená snežienka jarná.

V týchto dolinách sú jarné vodopády. To znamená, že v ich korytách tečie veľké množstvo vody len na jar, keď všetka voda steká do dovtedy suchých korýt. V lete v nich tečie veľmi málo vody alebo v nich voda iba kvapká, ale vidieť ich kamenné múry a korytá. Sú to sopečné horniny, keďže Krupinská planina vznikla sopečnou činnosťou.

Uňatín a celá Krupinská planina vznikla v treťohorách v neogéne (popri Alpínsko-himalájskom vrásnení), dovtedy na tomto území bolo more. Dôkazom z tohto obdobia je tu nájdená skamenelina žraločieho zuba.

Priemerná ročná teplota vzduchu je 8,2 °C. Najchladnejší mesiac v roku je zvyčajne január, jeho priemerné teploty sa pohybujú okolo -1 až -3 °C.

Najteplejším mesiacom v roku je júl s dennou teplotou 18 až 20 °C. Niekedy dosahuje až 30 °C.

Ročný úhrn vodných zrážok dosahuje v priemere 800 až 831 mm. Pôdne druhy v katastri obce sú stredne ťažké pôdy - hlinité pôdy. Z pôdnych typov sa na území obce vyskystujú kambizeme - hnedé lesné pôdy.

Rastlinstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V lesoch rastú dub letný, dub zimný, dub cerový, hrab obyčajný, buk lesný, breza previsnutá, javor horský, osika, na čistinách lipa malolistá, borovica lesná, borovica čierna, jedľa biela.

Popri vodných plochách rastú rôzne druhy vŕb a topoľov, ale aj jelša lepkavá.

Z krovín tu rastú lieska obyčajná, hloh obyčajný, drieň obyčajný, baza čierna, baza červená, trnka obyčajná, ostružina krovina, ostružina malina, egreš.

V katastri obce sa vyskytujú aj tieto rastliny: snežienka jarná, fialka voňavá, fialka trojfarebná, fialka roľná, prvosienka jarná, konvalinka voňavá, iskerník zlatožltý, iskerník prudký, jagavka vetvistá, bodliak kopcovitý, ľalia zlatohlavá, rumanček pravý, nechtík lekársky, čakanka obyčajná, repík lekársky, praslička roľná, pŕhľava dvojdomá, púpava lekárska, materina dúška, podbeľ liečivý, medovka lekárska, pľúcnik lekársky, kokorík voňavý, jahoda obyčajná, veternica hájna, veternica iskerníkovitá, kostihoj lekársky, klinček lesklý, klinček kartuziánsky, rebríček hrebenitý, ostrík močiarny, ostrica tôňomilná, jesienka piesočná, ostronôžka poľná metlinatá, iskerník odnožený.

Živočíšstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Bezstavovce[upraviť | upraviť zdroj]

Krivák obyčajný, črievička veľká, ploskuľa biela, potápnik obrúbený, potápnik šikmý, fuzáčovité, šidlo, pijavica konská, splošťuľa bahenná, roháč, jasoň červenooký, vodomerka obyčajná, vidlochvost feniklový, vidlochvost ovocný, korčuliarka vrchovská, podenka veľká, pošvatka žltozelená, potočník rombický, vodniak vysoký, rak bahený, rak riečny, modlivka zelená, mravec hôrny, korýtko riečne.

Ryby[upraviť | upraviť zdroj]

jalec hlavatý, jalec tmavý, pstruh potočný, podustva severná, karas striebristý, belička európska, plotica červeno oká, čík európsky, pĺž severný, pĺž zlatistý, hrúz kesslerov, čerebľa pestrá.

Obojživelníky[upraviť | upraviť zdroj]

ropucha bradavičnatá, ropucha zelená, skokan hnedý, skokan ostropyský, skokan štíhly, skokan zelený, rosnička zelená, kunka obyčajná, kunka žltobruchá, hrabavka škvrnitá, salamandra škvrnitá, mlok bodkovaný.

Plazy[upraviť | upraviť zdroj]

krátkonôžka štíhla, jašterica zelená, jašterica živorodá, jašterica krátkohlavá, jašterica múrová, slepúch lámavý, užovka obojková, užovka fŕkaná, užovka stromová, užovka hladká, vretenica severná.

Vtáky[upraviť | upraviť zdroj]

kačica divá, rybárik riečny, bocian čierny, bocian biely, volavka popolavá, sluka hôrna, slávik červienka, sojka škriekavá, vrana obyčajná, havran čierny, jastrab lesný, myšiak lesný, sokol myšiar, sokol sťahovavý, sova obyčajná, kuvik plačlivý, prepelica poľná, bažant poľovný, sýkorka bielolíca, sýkorka belasá, lastovička domová, belorítka domová.

Cicavce[upraviť | upraviť zdroj]

jeleň lesný, srnec lesný, daniel škvrnitý, muflón lesný, niekoľko druhov netopierov, vydra riečna, ondatra pižmová, líška hrdzavá, diviak lesný, mačka divá, zajac poľný, kuna lesná, tchor obyčajný, veverica obyčajná.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

DivAdielko na stračej nôžke

V roku 2002 cez letné prázdniny v Uňatíne vzniklo detské ochotnícke divadlo, ktoré má názov Divadielko na stračej nôžke. Ale jeho značkou je DivAdielko na stračej nôžke. Založila ho Lucia Turáková Alakšová. V súčasnosti má divadlo 10 členov.[5][6]

OZ "Nádej v Uňatíne"[upraviť | upraviť zdroj]

V Uňatíne funguje OZ "Nádej v Uňatíne". Poslaním občianskeho združenia je trvalo zachovať Hontiansku paličkovanú čipku, tkanie, ostatné tradície, zvyky, históriu a kultúru Hontu pre budúce generácie. Občianske združenie bolo založené v marci 2002. Zúčastňujú sa výstav a remeselných podujatí s ukážkami paličkovania Hontianskej paličkovanej čipky.

Medzi ich ďalšie aktivity patrí vybudovanie náučného chodníka Krupina – Uňatín a náučno-turistického chodníka Uňatín – Horný Badín – hrad Čabraď. Združenie kúpilo starý dom, v ktorom bola hlinená pec, hlinená podlaha a zariadili ho pôvodnými vecami a krojmi, nazýva sa Ľudový dom, pri ňom zrekonštruovali aj starú studňu. V súčasnosti sa stavia pri Ľudovom dome pec na pečenie chleba, akú používali v minulosti. Túto pec podporila aj nadácia Hodina deťom. Občianske združenie má miestnosť v kultúrnom dome, kde tká pokrovce aj plátno.[7]

Rodáci[upraviť | upraviť zdroj]

Jozef (Vincent) Hugolín Luňáček[upraviť | upraviť zdroj]

Prírodovedec – priekopník paleontológie a geológie na Slovensku, učiteľ a spisovateľ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 3. marca 1844 v Čekovciach (okres Krupina).

O jeho činnosti v tejto obci sa môžeme dozvedieť z Archívu Etnografického múzea v Martine, kde sú zachované dva listy, ktoré píše Andrejovi Kmeťovi do neďalekého Krnišova. Z tejto korešpodencie zisťujeme, že Luňáček bol nielen vlastenec, ale i človek veriaci v Boha – veľký ctiteľ Panny Márie Ružencovej. Stal sa v obci prvým predsedom náboženského spolku "Bratstvo svätého Ruženca". Pre praktické potreby tohto spolku napísal knihu Spôsob odbavovania svätého Ruženca.

V roku 1873 odchádza z Uňatína do Krnišova, kde pod vedením Andreja Kmeťa začína jeho vedecká a zberateľská činnosť v paleontológii a geológii, ktorá vrcholí počas jeho učiteľského pôsobenia v Horných Strhároch. Významne prispel k monografii lekára a botanika J. Pantočka o rozsievkách (Diatomaceae) Uhorska, s ktorým spolupracoval vyše 20 rokov, zbieral pre neho materiály rozsievok, Pantoček po ňom pomenoval 8 taxonov. V dolinách a potôčkoch hornostrhárskeho okolia Luňáček nazbieral počas niekoľkých rokov obrovské množstvo skamenených kostí morských živočíchov a minerálov, ktoré podľa vedeckých výskumov Dr. Zechentera Laskomerského a Dionýza Štúra pochádzali z treťohôr.

O týchto svojich objavoch, ktoré sú dodnes zachované v geologických ústavoch niektorých európskych metropol (Budapešť, Praha, Viedeň, Paríž) napísal J. Luňáček dva články: Skameneliny v Horných Strhároch a Moje výlety do prírody a výskumy v chotári hornostrhárskom.

Správy o Luňáčkovej hodnotnej výskumnej činnosti prinášali aj odborné časopisy české, maďarské a nemecké.

Hoci Luňáček svojou celoživotnou objavnou vedeckou prácou preslávil náš národ i v zahraničí, nadriadené školské orgány v Rakúsko-Uhorsku to vôbec nevedeli oceniť. Naopak, prenasledujú ho pre jeho slovenské povedomie, vyhlasujú ho za pansláva a za trest ho prekladajú z miesta na miesto. Najprv do Čabradu, potom do Šášovského Podhradia, Bzenice a napokon do Krupiny, kde ako dôchodca vyučuje deti na laze Široké Lúky.

Zomrel 7. novembra 1911 v Krupine v časoch maďarizácie, keď ho zo školských služieb úplne prepúšťajú, a keď ho opustia i jeho najbližší – manželka a rodina. Pochovali ho na krupinskom miestnom cintoríne. Jeho telesné pozostatky boli v 2. polovici sedemdesiatych rokov exhumované a prevezené na Národný cintorín do Martina.

Z listov je možné sa dozvedieť, že medzi rokmi 1896 a 1899, si J. Luňáček zmenil druhé meno z Vincent na Hugolín.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava : ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov SR k 31. 12. 2016 [online]. Bratislava : ŠÚ SR, 2017-03-20. Dostupné online.
  3. Zoznam zvolených starostov a primátorov podľa obcí, miest a mestských častí [online]. Bratislava : ŠÚ SR, 2014-11-21. Dostupné online.
  4. http://www.unatin.wbl.sk/
  5. http://www.dnsn.wbl.sk/
  6. http://www.divadielkonastracejnozke.wbl.sk/
  7. http://www.nadejvunatine.host.sk/