Užovka stromová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Užovka stromová
Užovka stromová

Užovka stromová alebo štíhlovka stromová (zastarano had hôrny, lat. Zamenis longissima/longissimus, staršie Elaphe longissima) je druh z čeľade užovkovité.

Poznávacie znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Náš najväčší had. Niektoré exempláre merajú vyše 150 cm. Telo je štíhle, svalnaté. V strede tela je 23 radov šupín, ostatné užovky ich majú spravidla iba 19. Brušné štítky (220 – 230) sú po stranách ohnuté do výšky a utvárajú hranu, ktorá im umožňuje liezť aj po stromoch. Predočný štítok je jeden.

Ekológia a biotop[upraviť | upraviť zdroj]

Obýva teplejšie lesy, kroviská, zarastené okraje polí, parky a záhrady. Uprednostňuje opustené chaty, stodoly, ruiny, najmä staré hradiská. Živí sa myšovitými hlodavcami, vtákmi a jaštericami. Požiera aj uhynuté jedince. Zimné úkryty opúšťa koncom apríla alebo začiatkom mája. Pári sa v máji. Vajíčka v počte 5 – 8 znáša do starých pňov, do hnijúcich povalových trámov, opadaného lístia i raždia. Mláďatá sa liahnu v auguste a v septembri a merajú asi 20 cm.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Obýva teplejšie oblasti. Hojnejšie sa vyskytuje iba v Malých Karpatoch, v predhoriach Štiavnických vrchov a vo Vihorlatských vrchoch. Inde je zriedkavá. Najvyššia známa lokalita je hrad Muráň (935 m n m).

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Zoogeograficky dôležitý teplomilný druh. Naše územie tvorí časť severnej hranice areálu. Ľahko si privyká na turistický ruch a prítomnosť človeka. Stráca plachosť, čo sa jej stáva osudným. Jej stav preto klesá. Treba ju zaradiť do zoznamu ohrozených druhov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]