Uhliarsky potok (prítok Moštenického potoka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Uhliarsky potok je potok na Hornom Pohroní, v severovýchodnej časti okresu Banská Bystrica.[1] Je to ľavostranný prítok Moštenického potoka, meria 6,7 km a je tokom IV. rádu.

Priebeh toku[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Starohorských vrchoch na juhozápadnom svahu Kečky (1 225,3 m n. m.) v nadmorskej výške okolo 1 110 m n. m. Od prameňa tečie najprv juhovýchodným smerom, sprava priberá prítok z juhozápadného úpätia Vlačuhova (1 034,3 m n. m.), stáča sa na východ a preteká dolinou Šponga. Zľava priberá prítok (623,6 m n. m.) z juhovýchodného svahu Kečky, preteká rekreačnou osadou Kyslá a priberá ľavostranný prítok spod Handliarky (1 211 m n. m.). Ďalej pokračuje juhojuhovýchodným smerom cez Uhliarsku dolinu, v hornej časti zľava priberá Zubovú. V dolnej časti sa oblúkom stáča na juhojuhozápad, preteká obcou Moštenica, zľava priberá krátky prítok spod Prašnice (698,2 m n. m.) a priamo v centre obce ústi v nadmorskej výške okolo 450 m n. m. do Moštenického potoka.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-06-26]. Dostupné online.
  2. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-06-26]. Dostupné online.