Brusnianka (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brusnianka
Dĺžka toku 8,9 km
Plocha povodia 26,26 km²
Rád toku III.
Povodie Hron
Prameň sútok Pekla a Brzáčky
Ústie Hron
Hydrologické poradie 4-23-02-050
Číslo recipienta 4-23-02-2742

Brusnianka je potok na Hornom Pohroní, vo východnej časti okresu Banská Bystrica. Je to ľavostranný prítok Hrona, meria 8,9 km a je tokom III. rádu. Preteká úzkou dolinou a má charakter horskej bystriny.

Charakteristika povodia[upraviť | upraviť kód]

Priemerná lesnatosť povodia dosahuje 70 %, v hornej časti povodia prevláda ihličnatý porast (najmä smrek obyčajný), na dolnom toku sa postupne pridružuje porast jelše lepkavej. Spád toku je 552 m, sklon toku 62,72 ‰, priemerný sklon povodia 107,8 ‰, koeficient vývoja toku 1,51 a hustota riečnej siete 1,04 km/km². Z hypsografických stupňov je najviac zastúpený interval 600-800 m (cca 40 % územia), z hľadiska orientácie voči svetovým stranám prevláda severná a západná orientácia, čo podmieňuje pomalšie topenie snehu v jarných mesiacoch a zamŕzanie toku v zime. Naopak teplé minerálne pramene vyvierajúce v kúpeľoch Brusno (kúpele) spôsobujú, že pod nimi už tok nikdy nezamŕza.

Zdrojnice[upraviť | upraviť kód]

Brusnianka vzniká sútokom dlhšieho, zľava pritekajúceho potoka Peklo a sprava pritekajúceho potoka Brzáčka pri samote Trosky-Brzáčka v nadmorskej výške približne 558 m n. m. Peklo pramení vo Veporských vrchoch, v podcelku Čierťaž, na severozápadnom svahu Žliabkov (1 128,4 m n. m.) v nadmorskej výške cca 1 055 m n. m. Brzáčka pramení tiež vo Veporských vrchoch na juhojuhozápadnom svahu Čierťaže (1 204,3 m n. m.) v nadmorskej výške cca 955 m n. m. Brzáčka je konvenčne považovaná za hlavný tok a jej tok sa zarátava do celkovej dĺžky Brusnianky.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Brzáčka tečie od prameňa najprv severozápadným smerom, po pribratí prvého prítoku sa stáča na západ a ďalej na západojuhozápad. Peklo tečie sprvu na západ, pričom sa esovito ohýba, po pribratí svojho prvého prítoku smeruje prechodne na západojuhozápad. V blízkosti osady Starý majer sa oblúkom stáča a pokračuje severoseverozápadným smerom. Od ich sútoku tečie Brusnianka k ústiu Čiernej doliny smerom na sever, potom sa stáča na severoseverozápad a na začiatku obce Brusno sa oblúkom stáča k ústiu na západ.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

Ústie[upraviť | upraviť kód]

Do Hrona sa vlieva priamo v obci Brusno, južne od centra obce, v nadmorskej výške približne 403 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]

Brusnianka preteká katastrálnym územím obcí: