Vírniky (taxón)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Vírniky
Rotifer.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Rotatoria
Cuvier, 1798
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vírniky (lat. Rotifera) sú jediná trieda rovnomenného kmeňa prvoústovcov. Sú to drobné, väčšinou len mikroskopom viditeľné živočíchy. Na povrchu tela je kutikula s redukovaným obrvením – zostali z neho len dva vence bŕv v prednej časti.

Telo sa skladá z hlavy, krčka (často býva redukovaný), trupu a nohy. Prisadnuté druhy majú na konci nohy cementózne žľazy, ktoré produkujú tuhnúci sekrét. Napriek mikroskopickým rozmerom sú orgánové sústavy dosť zložito stavané. Za ústami je trojhranný hltan so špecializovaným žuvacím aparátom mastax, tvoria ho pevné kutikulárne doštičky. Nervová sústava je pásová, zo zmyslov pozorujeme receptorické brvy a výrastky v prednej časti tela, niekedy primitívne ploché očká. Vylučovacími orgánmi sú protonefrídie, spájajú sa do močového mechúra, ktorý ústi do kloaky – je to spoločný vývod vylučovacej, tráviacej a rozmnožovacej sústavy. Mezenchým je syncytiálny a tvorí sa v ňom nevýrazný schizocoel.

Vírniky sú gonochoristy, samce sú menšie ako samičky, u mnohých druhov chýbajú. U mnohých druhov pozorujeme heterogóniu – striedanie niekoľkých partenogenetických generácií samíc s pohlavnou generáciou na jeseň, podobne ako u vošiek. Vývin je priamy. Je to kmeň charakteristický eutéliou – stálym (a pomerne nízkym) počtom buniek jednotlivých druhov. Žijú v moriach i v sladkých vodách, často aj vo vlhkom machu. Za východiskovú skupinu pre fylogenézu vírnikov sa považuje čeľaď Notonemmatidae – podobajú sa na maličké ploskule a ešte viac na brušnobrvky – ich telo je ešte nezreteľne diferencované na hlavu, trup a nohu. Lezú po dne pomocou obrveného políčka v prednej časti tela (kontinuita s Turbellaria), z ktorého vznikol obrvený aparát vyšších vírnikov. Do kmeňa sa obyčajne zaraďuje len 1 trieda Rotatoria s dvoma podtriedami.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]